ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-2

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Super League ο Ολυμπιακός, επικρατώντας εκτός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα.

Το «3 στα 3» είναι γεγονός για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε τους 9 βαθμούς στον πίνακα της Super League. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας νίκησαν 2-1 τον ΠΑΣ στα Ιωάννινα και ξέφυγαν επτά βαθμούς από τον ΠΑΟ.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ «προφύλαξε» τον Βασίλη Τοροσίδη, αφήνοντάς τον στον πάγκο, ενόψει της αναμέτρησης της Τρίτης με τη Σάλκε. Δεξιά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Παπάζογλου, θέση στην οποία έχει παίξει ξανά. Στο τέρμα ήταν ο Κάρολ, αριστερά στην άμυνα ο Χολέβας και κεντρικοί αμυντικοί οι Σιόβας και Μανωλάς. Ο Κοντρέρας είχε μείνει στην Αθήνα, αφού κρίθηκε σκόπιμο να είναι απόλυτα έτοιμος για την πρεμιέρα του Champions League. Ο Γκρέκο πήρε θέση στα χαφ, μαζί με τους Μοδέστο και Ιμπαγάσα. Αριστερά έπαιζε ο Αμπντούν, δεξιά ο Μασάντο (οι δυο τους εναλλάσσονταν) και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Τζιμπούρ.

Μόλις στο 4’ ο Αμπντούν έκανε καλό, δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Φεγκρούς. Ο Λεάντρο Γκρέκο δημιούργησε τη δεύτερη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας στο 11’, όμως το σουτ που επιχείρησε έξω από την εστία του ΠΑΣ, έστειλε την μπάλα να καταλήξει στην αγκαλιά του Φεγκρούς.

Από το 3ο λεπτό και μέχρι το ημίωρο ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να πλησιάσει καν την περιοχή του Ολυμπιακού, αφού οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν πάρει τα ηνία του αγώνα. Από το φάουλ του Μασάντο στο 34’, μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το γκολ, καθώς ο Σιόβας με κεφαλιά την οποία πήρε ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα εκατοστά έξω από το δοκάρι του Φεγκρούς! Λίγα λεπτά μετά, στο 37’ ο Αμπντούν ελίχθηκε έξω από την περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε ένα μέτρο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ.

Αμέσως μετά οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι! Στο 39’ ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ, ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά, αλλά είδε την τύχη να του γυρνάει την πλάτη και ο Φεγκρούς μάζεψε την μπάλα! Στο 40’ ο Ντε Βισέντι βγήκε στην κόντρα, μόνος απέναντι στον Κάρολ. Ο έμπειρος γκολκίπερ τον έκλεισε καλά και τον ανάγκασε να ελιχθεί, με το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

Στο 42’ ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε σπρώξιμο που δέχθηκε ο Μοδέστο μέσα στην περιοχή, από τον Μιχαήλ. Ο διαιτητής Κουκουλάκης το αρνήθηκε και μάλιστα παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Κορσικανό ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού! Με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την υπεροχή στο μεγαλύτερο κομμάτι του.

Η επανάληψη άρχισε με ένα σουτ του Μασάντο στο 49’, το οποίο ήταν άστοχο. Στο 52’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ! Ο «Κάνιο» έστρωσε από φάουλ την μπάλα στον Μασάντο. Εκείνος σούταρε, ο Φεγκρούς σε πρώτο χρόνο απέκρουσε και ο Τζιμπούρ στην επαναφορά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 58’ ο Ζαρντίμ έβγαλε τον Γκρέκο και έβαλε στη θέση του τον Μήτρογλου, για να πιέσει ακόμη περισσότερο την άμυνα του ΠΑΣ.

Δύο λεπτά μόλις μετά την είσοδό του στο ματς και με την πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Κώστας Μήτρογλου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα! Ο Αμπντούν πίεσε τον Μιχαήλ και του έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα και ο επιθετικός του Ολυμπιακού, όντας στη σωστή θέση, την έσπρωξε στα δίχτυα, κάνοντας στο 60’ το 1-0 για την ομάδα μας!

Στο 66’ ο Ιμπαγάσα έδειξε ξανά την απίστευτη κλάση του και ο Ραφίκ Τζιμπούρ την φανταστική του εκτελεστική δεινότητα! Ο πρώτος με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον δεύτερο μέσα στην περιοχή και εκείνος αφού την κοντρόλαρε, με σουτ νίκησε τον Φεγκρούς και έγραψε το 2-0.

Μόλις δύο λεπτά μετά, όμως, ο ΠΑΣ μείωσε σε 2-1. Ο Σιόβας γύρισε την μπάλα στον Κάρολ, όμως οι δυο τους δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο Γεωργίου επωφελήθηκε, «έκλεψε» και με πλασέ σκόραρε. Ο Σιόβας έφτασε κοντά στο γκολ ξανά στο 81’, όταν ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ και ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού δεν κατάφερε με κεφαλιά να νικήσει τον Φεγκρούς.

Προς το τέλος του ματς οι Γιαννιώτες πίεσαν για την ισοφάριση, δημιουργώντας αξιόλογες ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός, όμως, είναι μία ομάδα που ξέρει να παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει. Αυτό έκανε και στο γήπεδο «οι Ζωσιμάδες», κρατώντας τελικά το 2-1 μέχρι το τέλος και φεύγοντας νικητής και με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Φεγκρούς, Κολοβέτσιος, Πάντος, Μιχαήλ, Ντάσιος, Λίλα (61’ Τζάνης), Πατσατζόγλου (89’ Νικλητσιώτης), Τσουκαλάς, Γεωργίου (71’ Βίλα), Ντε Βισέντι, Ίλιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Παπάζογλου, Σιόβας, Μανωλάς, Χολέβας, Μοδέστο, Γκρέκο (58’ Μήτρογλου), Ιμπαγάσα, Μασάντο, Αμπντούν (73’ Φουστέρ), Τζιμπούρ (85’ Φέισα).

ΔΟΚΑΡΙΑ: 40’ Ντε Βισέντι / 39’ Μανωλάς

Πατώντας ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα highlights του αγώνα κόντρα στην ομάδα των Ιωαννίνων.

Πατώντας ΕΔΩ μπορείτε να δείτε πλάνα από την προθέρμανση των ποδοσφαιριστών μας στο γήπεδο του ΠΑΣ.

Πατώντας ΕΔΩ μπορείτε να δείτε πλάνα από την άφιξη της αποστολής στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων και τον κόσμο του Ολυμπιακού στις εξέδρες.