Ολυμπιακός Κ20 – Ατλέτικο Μαδρίτης Κ20 1-2

Οι Νέοι του Ολυμπιακού ηττήθηκαν στην πρεμιέρα του UEFA Youth League με 1-2 από τους αντίστοιχους της Ατλέτικο, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν.

Οι παίκτες του Βασίλης Βούζα δεν τα κατάφεραν στην πρεμιέρα του UEFA Youth League, καθώς ηττήθηκαν με σκορ 1-2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Βούρο, ενώ είχαν τις ευκαιρίες για να πάρουν κάτι καλύτερο από το ματς, με αποκορύφωμα τα δοκάρια των Καραχάλιου και Τσιμίκα.

Στην επανάληψη, όμως δέχτηκαν δύο γκολ από τους Ισπανούς, οι οποίοι και «έκλεψαν» τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ορεξάτοι τον αγώνα. Μάλιστα, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα από αρκετά νωρίς, καθώς μόλις στο 5’, ο Γαρεφαλάκης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Βέργος με ωραία κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας της Ατλέτικο, νίκησε τον Κάρλος Μαρίν και έγραψε το 1-0.

Στο 17’ οι Πειραιώτες λίγο έλλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στον αγώνα. Ο Βίκτορ έκανε λάθος γύρισμα προς τον τερματοφύλακα, μετον Βέργο να κλέβει τη μπάλα να περνάει τον Μαρίν, αλλά άνοιξε τη μπάλα με αποτέλεσμα να μην προλάβει να την σπρώξει στα δίχτυα, αλλά να καταλήξει άουτ.

Η υπεροχή των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκε και στο 34΄ο Καραχάλιος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άγγιξε το… γκολ, με τη μπάλα να βρίσκει το δεξί δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους, με τους Πειραιώτες να είναι ανώτεροι σε αυτό το διάστημα. Να σημειώσουμε ότι, στο 42’ ο Γκονζάλεθ έγινε αναγκαστική αλλαγή και αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο, καθώς τραυματίστηκε μετά από εναέρια μονομαχία.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52’, η Ατλέτικο Μαδρίτης προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ρομπέρτο με ατομική ενέργεια, πέρασε και τον Ηλιάδη, αλλά το πλασέ του από διαγώνια θέση, απέκρουσε με το σώμα σωτήρια, ο Βατουσιάδης. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε υπέρ του Θρύλου.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Αλταμιράνο έκανε το δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, η Ατλέτικο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60’ με κοντινό πλασέ του Πριέτο, ύστερα από γύρισμα του Ρομπέρτο. Στο 74’ έφερε τα… πάνω – κάτω, όταν ο Ντιέντχου έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ρομπέρτο από κοντά με πλασέ έκανε το 1-2.

Στο 88’ Τσιμίκας έκανε σέντρα σουτ από τα αριστερά, αλλά η μπάλα βρήκε την πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και κατέληξε άουτ.

Αυτό το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείνασα λεπτά, με τους παίκτες του Βασίλη Βούζα να… χτίζουν χαρακτήρα μέσα από τα συγκεκριμένα, δυνατά ευρωπαϊκά παιχνίδια. Οι εμπειρίες που αποκομίζουν είναι σημαντικές, καθώς το επίπεδο της διοργάνωσης είναι εξαιρετικό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ20: Ηλιάδης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Βατουσιάδης (68’ Μανθάτης), Τόλι, Λάτσι, Καραχάλιος (76’ Μακροστέργιος), Ανδρούτσος, Γαρεφαλάκης, Βέργος, Ιγναντίδης (86’ Καναβέτας).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Κ20: Μαρίν, Νέιλα, Λ. Γκονζάλεθ (42’ λ.τ. Ερνάντεθ), Λούκας, Μανζανάρα, Μοχεντάνο, Ντιέντχου (80’ Καϊσέντο), Πριέτο, Νούνιες, Ολίβα (90’ Τόρες), Αλταμιράνο.

ΓΗΠΕΔΟ: Ρέντη
ΣΚΟΡΕΡ: 5’ Βέργος/ 60’ Πριέτο, 74’ Ρομπέρτο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κράστεφ Τσβέταν
ΒΟΗΘΟΙ: Βένεφ Μάρτιν, Γκεοργκίε Γκεόργκι
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Κωνσταντίνος Αντωνίου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37’ Καραχάλιος, 44’ Ιγναντίδης, 63΄Τσιμίκας / 67’ Ολίβα