Δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια…

Ο Ολυμπιακός παρά την ανατροπή από 1-0 σε 2-1, έπαθε μπλακ άουτ στη συνέχεια και πάει να παίξει τον τελικό των τελικών την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη.

Παρά το γεγονός ότι ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 με το οποίο έχασε το πρώτο σετ σε 2-1 ο Ολυμπιακός δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του και πλήρωσε με ήττα από τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη το ανεξήγητο «μπλακ άουτ» που υπέστη. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 3-2 σετ (20-25, 25-21, 25-17, 18-25, 6-15) από τους Θεσσαλονικείς που προηγούνται πλέον με 2-0 στις νίκες, στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των τελικών και καλούνται για μια θρυλική ανατροπή. Το 3ο παιχνίδι που ακολουθεί την Τετάρτη στην Πυλαία (20:00), είναι ο τελικός των τελικών για τους νταμπλούχους.

Βρέθηκε πίσω…

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του πληρώνοντας το γεγονός ότι δεν λειτουργούσε καλά το μπλοκ. Ο Χριστοφιδέλης με 6/8 επιθέσεις και ο Τζελάτης με 4/6 ήταν οι δυο ερυθρόλευκοι που λειτουργούσαν καλύτερα επιθετικά. Ωστόσο οι νταμπλούχοι οδηγήθηκαν στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ πίσω στο σκορ με 5-8 και 10-16, και τελικά το πρώτο σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 20-25.

Ισοφάρισε με Τζελάτη!

Δεδομένη ήταν η βελτίωση της εικόνας του Θρύλου στο δεύτερο σετ ο οποίος και με τη βοήθεια του κόσμου που έδινε ρυθμό από την εξέδρα ανέκτησε από νωρίς τον έλεγχο χτίζοντας μια διαφορά τεσσάρων πόντων την οποία διατήρησε και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-4, 16-12). Από εκείνο το σημείο όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει αρχικά στο ελάχιστο 19-18 και στη συνέχεια να ισοφαρίσει προσδίδοντας ξανά αμφίρροπο χαρακτήρα στο σετ. Το 5-0 σερί των φιλοξενούμενων έλαβε τέλος με επίθεση του Τζελάτη ο οποίος έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο (20-19). Ο διαγώνιος του Θρύλου με νέο καρφί διεύρυνε την διαφορά στους δυο πόντους. Ο Τζελάτης ήταν ασταμάτητος στο συγκεκριμένο σημείο και με τρίτο σερί πόντο έγραψε το 23-20 στη συνέχεια ο ίδιος διαμόρφωσε το 24-21 και ο Κοκκινάκης υπέγραψε την «ερυθρόλευκη» επικράτηση στο δεύτερο σετ γράφοντας το 25-21.

Ανέτρεψε την κατάσταση…

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσαση. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 10-6, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 1-1, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 25-17 και να προηγηθεί με 2-1 στα σετ.

Δεν το τελείωσε…

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 παίρνοντας το 4ο σετ με 18-25 και έστειλαν το ματς στο τάιμ μπρέικ. Εκεί η εικόνα των «ερυθρόλευκων» που είχε χαλάσει στο 4ο σετ, δεν βελτιώθηκε, αντιθέτως έδειξαν να μένουν από δυνάμεις. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το τάιμ μπρέικ με 18-25.

Τα σετ: 20-25 (28′), 25-22 (29′), 25-17 (30′), 18-25 (27′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 20-25

2ο σετ:  8-4, 16-10, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-17

4ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 18-25

5ο σετ: 0-5, 4-10, 5-12, 6-15

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (6/13 επ, 60%υπ-50% άριστες), Γιούρισιτς 8 (5/12 επ,1άσσος, 2μπλοκ), Ντιάτσκοφ 6 (6/18 επ, 50% υπ-36% άριστες), Προύσαλης, Κόιστρα 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (6/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ)/ Στεφάνου (λ, 64% υπ-43% άριστες), Μαρούλης, Κοκκινάκης 12 (9/20 επ,1 άσσος, 2μπλοκ, 89%υπ – 61% άριστες), Τζελάτης 17 (16/30 επ, 1 άσσος)

ΠΑΟΚ(Γιάννης Καλμαζίδης): Χιμένες 23 (22/40 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ, 35% άριστες), Παντακίδης 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 31 (26/42 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (8/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (2/8 επ, 1 μπλοκ, 84% υπ – 53% άριστες) / Γκαράς (λ, 73% υπ – 36% άριστες), Ντίνας, Εφραιμίδης 2 (2/6 επ, 47% υπ -33% άριστες), Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.

Καζάζης: «Έχουμε μια ακόμα ευκαιρία»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, κέρδισε δίκαια. Εμείς παρά το κακό ξεκίνημα με τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο ανατρέψαμε την εικόνα.  Καταφέραμε να προηγηθούμε αλλά από εκεί και πέρα δεν δείξαμε την θέληση που θα έπρεπε σε ένα τέτοιο παιχνίδι για να το ολοκληρώσουμε. Αυτό έδωσε δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να ξαναμπεί στο ματς . Το καθοριστικό κομμάτι ήταν της επίθεσης αφού υστέρησαν παίκτες κλειδιά για την ομάδα μας. Παρότι είμαστε σε πολύ δύσκολη θέση έχουμε μια ακόμα ευκαιρία.  Πάμε να εξαντλήσουμε τις πιθανότητες που έχουμε και να πουλήσουμε το τομάρι μας ακριβά».

Χριστοφιδέλης: «Μας δίνει κουράγιο το χειροκρότημα του κόσμου»

O αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Χριστοφιδέλης επεσήμανε στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς με τον ΠΑΟΚ:  «Θεωρώ ότι για άλλη μια φορά πληρώσαμε κάποια νεκρά διαστήματα που είχαμε και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χάσουμε την αυτοπεποίθησή μας πράγμα που δεν επιτρέπεται σε αυτά τα παιχνίδια. Ο  ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος  και κέρδισε δίκαια ωστόσο είναι στο χέρι μας να ξαναφέρουμε τη σειρά των τελικών στο Ρέντη. Το μόνο θετικό που μπορούμε να κρατήσουμε είναι το χειροκρότημα του κόσμου στο τέλος του παιχνιδιού που μας δίνει κουράγιο να συνεχίσουμε».