Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 2-1 από την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που έγινε στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-1 από την ΑΕΚ στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας που έγινε στο ΟΑΚΑ. Ακριβώς έναν μήνα μετά το αμέσως προηγούμενο επίσημο παιχνίδι του (17/4 το ματς-φιέστα με την Καλλονή) ο πρωταθλητής κλήθηκε ν’ αγωνιστεί στον τελικό της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της χώρας.

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα είχε τον έλεγχο και την κατοχή μπάλας από το 1ο λεπτό. Δυστυχώς όμως είδε την ΑΕΚ να προηγείται 1-0 στην πρώτη της ευκαιρία με τον Μάνταλο στο 39ο. Όπως ήταν φυσικό αυτό «βάρυνε» περισσότερο τα ήδη βαριά, από την αγωνιστική απραξία, πόδια των ερυθρολεύκων. Η κατάσταση έγινε ακόμη πιο δύσκολη στο 51’ όταν η αντίπαλος σκόραρε σε αντεπίθεση με τον Τζιμπούρ.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η ομάδα μας πίεσε για ένα γκολ που θα αναπτέρωνε τις ελπίδες για το τρόπαιο. Όμως, πέρα από (και) την ατυχία (σ.σ.: στο 80’ σουτ του Μαζουακού κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ) αντίπαλος ήταν και το λιγοστό ποδόσφαιρο που παίχτηκε λόγω πολλών καθυστερήσεων.

Ο Ντομίνγκεζ με εξαιρετικό γκολ στο 85’ μείωσε σε 2-1 και ως το τέλος ο Ολυμπιακός κυνήγησε την ισοφάριση και την παράταση. Έφτασε μάλιστα κοντά σε ανάποδο ψαλίδι του Ντα Κόστα που μπλόκαρε ο Ανέστης. Όμως δεν τα κατάφερε και το τρόπαιο κατέληξε στον αντίπαλο.

Το «φιλμ» του αγώνα:
4’ Κεφαλιά του Φουστέρ, ύστερα από ωραία σέντρα από αριστερά, η μπάλα περνάει άουτ.
29’ Πολύ ωραία επίθεση του Ολυμπιακού από δεξιά. Ο Σαλίνο βγάζει τη σέντρα στη μεγάλη περιοχή όπου ο Φορτούνης πιάνει το δεξί απευθείας βολέ αλλά όχι όπως θα ήθελε και η μπάλα φεύγει άουτ.
39’ Γκολ. Η ΑΕΚ παίρνει προβάδισμα με κοντινή κεφαλιά του Μάνταλου που δέχθηκε σέντρα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού.
41’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να εκτελεί φάουλ στο «2ο» δοκάρι όπου ο Κασάμι έκανε την κεφαλιά αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
48’ Ο Φορτούνης εκτελεί απευθείας φάουλ και στέλνει τη μπάλα άουτ.
50’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κασάμι να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Ανέστη να αποκρούει σε κόρνερ.
51’ Γκολ. Το 2-0 για την ΑΕΚ ύστερα από αντεπίθεση. Σκόρερ ήταν ο Τζιμπούρ.
74’ Δεξί μακρινό σου του Ντομίνγκεζ, η μπάλα περνάει άουτ από το αριστερό δοκάρι.
80’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ύστερα από φοβερό αριστερό σουτ του Μαζουακού, η μπάλα έγλειψε την πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.
85’ ΓΚΟΟΟΛ! Μειώνει ο Ολυμπιακός με φανταστικό γκολ του Τσόρι. Ο Αργεντινός σουτάρει με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής και στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του Ανέστη.
90’ Ψαλιδάκι του Ντα Κόστα, μπλοκάρει ο Ανέστης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μποτία, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (53’ Ιντέγε), Φορτούνης, Φουστέρ (65’ Ντομίνγκεζ), Ερνάνι (53’ Πάρντο), Πουλίδο.
ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Ανέστης, Άρθο, Σιμόες, Βάργκας (58’ Μπακάκης), Γκάλο, Γιόχανσον, Τζιμπούρ, Μάνταλος (81’ Τζανετόπουλος), Αραβίδης (90+1’ Πέκχαρτ), Ντιντάκ, Κολοβέτσιος.