Πρωταθλητής Ελλάδος Super League K-17 ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στον τελικό με 4-1 στα πέναλτι τον Αστέρα στην Τρίπολη και κατέκτησε το 4ο Πρωτάθλημα Super League K-17. Η ομάδα μας έπαιζε από το 84' με δέκα παίκτες.

Για 4η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός κατέκτησε το βράδυ του Σαββάτου στην Τρίπολη (Θόδωρος Κολοκοτρώνης) το Πρωτάθλημα Super League K-17. Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1 στο 40′) στον τελικό ισοφάρισε σε 1-1 στο 82′ με τον Τσιριγώτη και παρότι έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Νεοφυτίδη από το 84′ οδήγησε τον αγώνα στην διαδικασία των πέναλτι και εκεί με ήρωα τον Γιάννη Νικοπολίδη που έπιασε 2 πέναλτι πήρε την κούπα κερδίζοντας με 4-1 (1-1).

Ο Ολυμπιακός έδειξε και φέτος έχει την καλύτερη Ακαδημία στην Ελλάδα αφού κατέκτησε μετά από το Κ-20 και το Κ-17 και τη νέα αγωνιστική περίοδο θα παίξει και πάλι στο UEFA Youth League. Οι τεράστιες επενδύσεις του Προέδρου της ΠΑΕ Ολυμπιακός κ. Βαγγέλη Μαρινάκη στην Ακαδημία αποδίδουν κάθε χρόνο και περισσότερους καρπούς αφού εκτός από τίτλους ο Ολυμπιακός προωθεί και σπουδαίους ποδοσφαιριστές στην πρώτη του ομάδα.

Το τρόπαιο αυτό είναι το 4ο στην ιστορία της ομάδας μας αφού έχει κατακτήσει και πάλι την 1η θέση το 2010, το 2011 και το 2015 ενώ στο σύνολο η Ακαδημία έφτασε τα 11 Πρωταθλήματα Super League.

Ο αγώνας

Ο Αστέρας Τρίπολης εισήλθε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3′ απείλησε με φάουλ του Μαρίνου έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ. Στο 17′ ο Γλέζος πιάνει την κεφαλιά, ο Νικοπολίδης πραγματοποιεί ασθενή απόκρουση και ο Ράμα σώζει πάνω στην περιοχή.

Η κατοχή μπάλας από τον Αστέρα και οι συχνές “επισκέψεις” στα καρέ του Ολυμπιακού έφεραν και το γκολ. Ο Διαμαντόπουλος βγάζει ωραία σέντρα μέσα στην μικρή περιοχή και από εκεί ο Κανελλόπουλος με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιεί δυο γρήγορες αλλαγές στο τελευταίο δεκάλεπτο του α’ ημιχρόνου αλλά δεν καταφέρνει ν’ αλλάξει την εικόνα του μέσα στο γήπεδο.

Η ομάδα μας εισήλθε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 48′ απείλησε με τον Φέκκα αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ μετά από την παρέμβαση του Τσιμόπουλου. Μετά από το 65′ ο Αστέρας πιέζει και πάλι με αντεπιθέσεις και στο 74′ ο Γλέζος έχει σημαντική ευκαιρία αλλά ο Νικοπολίδης αποκρούει το σουτ του.

Στο 82′ ο Νεοφυτίδης βγάζει ωραία παράλληλη σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Θόδωρος Τσιριγώτης με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ο Ολυμπιακός όμως στο 84′ μένει με 10 παίκτες αφού ο Νεοφυτίδης βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα για χειρονομία του προς την εξέδρα. Η ομάδα μας παρότι παίζει με παίκτη λιγότερο συνεχίζει να πιέζει τον αντίπαλο της αλλά δεν καταφέρνει να πετύχει και 2ο γκολ και έτσι το παιχνίδι πηγαίνει στην παράταση.

Στο 101′ ο Αλέξανδρος Βοϊλης πιάνει κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι. Ο Αστέρας περνάει και άλλο εξτρέμ στο γήπεδο στο β’ μέρος της παράτασης και πιέζει για τη νίκη. Στο 115′ ο Κανελλόπουλος πιάνει δυνατό σουτ και η μπάλα σταμάει στο δοκάρι. Μετά και από την ημίωρη παράταση ο αγώνας κρίνεται στη διαδικασία των πέναλτι.

Το «φιλμ» του αγώνα

3′ Εκτέλεση φάουλ του Μαρίνου έξω από την περιοχή η μπάλα πάει άουτ

17′ Κεφαλιά του Γλέζου μέσα στην περιοχή ασθεσής απόκρουση Νικοπολίδη σώζει πάνω στη γραμμή ο Ράμα

40′ ΓΚΟΛ 1-0 O Αστέρας ανοίγει το σκορ με σουτ του Κανελλόπουλου μέσα από τη μικρή περιοχή.

43′ O Τζίμας βγάζει σέντρα αλλά ο Νικοπολίδης αποκρούει σε κόρνερ

48′ Δυνατό σουτ του Φέκκα μέσα απο την περιοχή η μπάλα καταλήγει κόρνερ

66′ Μακρινό σουτ του Γαλούπη αλλά η μπάλα περνάει πάνω από την εστία

74′ Ο Γλέζος από διαγώνια θέση έξω από την μικρή περιοχή πιάνει δυνατό σουτ αλλά ο Νιπολίδης διώχνει την μπάλα σε κόρνερ

82′ ΓΚΟΛ. 1-1 Ο Νεοφυτίδης βγάζει παράλληλη σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Τσιριγώτης με σουτ παραβιάζει την εστία και ισοφαρίζει σε 1-1

101′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνη ο Βοϊλης πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι.

115′ Δοκάρι σε σουτ του Κανελλόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαχαίρα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπεντεβής): Τσιμόπουλος, Διαμαντόπουλος (110′ Μπλάτσος), Φωτόπουλος, Αντζούλας, Χριστόπουλος, Ντίνε (81′ Μαχαίρας), Κωτσόπουλος (57′ Κάρδαρης), Γλέζος, Τζίμας (69′ Ζορμπάς), Κανελλόπουλος, Μαρίνος (73′ Ρούνης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θέος): Νικοπολίδης, Παπαγγελής, Γαλούπης (67′ Μαρτίνης), Παπαδόπουλος, Ράμα, Νεοφυτίδης, Ντουμάνης (43′ Τσιριγώτης), Φυτόπουλος (80′ Δήμος), Βοϊλης, Τσερκώνης (36′ Φέκκας), Ζιάκας (58′ Μπουλάρι)