Ατρόμητος – Ολυμπιακός 1-0

Στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Super League ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στο Περιστέρι τον Ατρόμητο και ηττήθηκε.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Περιστέρι, ενώ δυστυχώς γνώρισε την ήττα με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Ατρόμητου στο πρώτο μέρος. Απέναντι σε μία πολύ «κλειστή» και ιδιαιτέρως αμυντικά στημένη ομάδα, η οποία στις λίγες ευκαιρίες που έκανε στο ματς φάνηκε πιο αποτελεσματική, ο Θρύλος δεν κατάφερε να δείξει το καλό του πρόσωπο και στην πέμπτη αγωνιστική της Super League περιορίστηκε σε μια εμφάνιση δυσανάλογη με την ποιότητα την οποία έχει δείξει από την αρχή της περιόδου.

Η ομάδα μας παράχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με διάταξη 4-4-2 σε «ρόμβο» και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν ο Ελαμπντελαουί, ο Μποτία, ο Αμπιντάλ και ο Μαζουάκου. Ο Μιλιβόγεβιτς μοναδικός αμυντικός μέσος, ενώ μπροστά του, κεντρικοί χαφ ήταν οι Μανιάτης και Κασάμι. Ο Ντομίνγκεζ μπροστά τους είχε ελεύθερο ρόλο, ενώ στην επίθεση ο κ. Μίτσελ επέλεξε τους Αφελάι και Μήτρογλου.

Από νωρίς στο ματς ο Κασάμι με τον Ντομίνγκεζ πήραν πρωτοβουλίες και μαζί με τον Μανιάτη θέλησαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα, για να φτάσει μπροστά στον Μήτρογλου και τον Αφελάι. Ο τελευταίος έβγαινε πολύ και στα πλάγια, ενώ ο Μήτρογλου ήταν περισσότερο μέσα στο «κουτί». Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και δημιούργησε κινδύνους για την εστία του Τσενάμο, όμως μετά το 20λεπτο ο Ατρόμητος ισορρόπησε το ματς και βγήκε μπροστά, χάνοντας ευκαιρίες για γκολ.

Ο Ολυμπιακός έχασε για λίγο τη «μάχη» του κέντρου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κερδίσουν μέτρα. Στο σημείο υπεροχής του στο ματς ο Ατρόμητος κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα, με σκόρερ τον Καραμάνο. Ο Ολυμπιακός έδωσε μέτρα στον αντίπαλό του και παρουσιάζοντας προβλήματα στην άμυνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30’. Στο καλό του διάστημα στο ματς, μέχρι εκείνη την ώρα, ο Ατρόμητος ήταν πιο ουσιαστικός.

Κατά την εξέλιξη του πρώτου μέρους η διάταξη έγινε περισσότερο 4-4-1-1, με τον Ντομίνγκεζ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου και τον Μανιάτη να παίζει δεξί χαφ. Ο Αφελάι ήταν ιδιαίτερα κινητικός, αν και έβρισκε τον εαυτό του σε αρκετή απόσταση από τους μέσους του κ. Μίτσελ. Ο Ολυμπιακός, μετά το 1-0, έχασε σε «καθαρότητα» σκέψης και δημιουργικότητα. Αν και διατηρούσε την μπάλα στην κατοχή του δεν κατάφερνε να γίνει επικίνδυνος, όσο θα ήθελε για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να «κυνηγάει» στο σκορ. Το παιχνίδι από τον «άξονα» δεν βγήκε και αναγκαστικά οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν πολύ στα πλάγια. Οι σέντρες του Μαζουάκου και του Ελαμπντελαουί αναχαιτίστηκαν εύκολα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μην ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Τσενάμο. Στην ανάπαυλα ο Γιαννούλης έκανε ζέσταμα μαζί με τον Φορτούνη και τον Αυλωνίτη και εισέπραξε το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων του Ατρόμητου στην εξέδρα.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο σε διάταξη και φιλοσοφία. Οι παίκτες του κ. Μίτσελ θέλησαν από νωρίς στο δεύτερο μέρος να πάρουν την κατοχή και να γίνουν απειλητικοί. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Τσενάμο. Στο κέντρο οι ποδοσφαιριστές μας ήταν σε αρκετά μεγάλη απόσταση ο ένας από τον άλλο, γεγονός που δυσκόλευε την ανάπτυξη απέναντι στην «κλειστή» άμυνα του Ατρόμητου.

Λίγο μετά το δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος ο κ. Μίτσελ ετοίμασε την πρώτη διορθωτική του κίνηση, φωνάζοντας κοντά του τον Τζίμι Ντουρμάζ. Τον έριξε στο ματς στο 60’ αντί του Ντομίνγκεζ. Η διάταξη άλλαξε λιγάκι, μοιραία. Οι κεντρικοί μέσοι έγιναν τρεις, Μανιάτης, Κασάμι και Μιλιβόγεβιτς, ενώ στην επίθεση έπαιζαν πλέον οι Αφελάι, Ντουρμάζ και Μήτρογλου. Πολλές προσπάθειες έπαιρνε από αριστερά ο Μαζουάκου, όμως δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός, με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά.

Το πρόβλημα με τις αποστάσεις στο κέντρο δεν λύθηκε και όσο διατηρούταν η ομάδα μας δυσκολευόταν πολύ να αναπτυχθεί και να σκοράρει. Ο Ατρόμητος μετατοπίστηκε είκοσι μέτρα προς τα πίσω στο γήπεδο και όλη του η ενδεκάδα βρισκόταν κοντά στην περιοχή του Τσενάμο. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να διασπάσει το αμυντικό αυτό τείχος. Η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ της ομάδας μας, αλλά αυτό δεν έφερνε αποτελέσματα.

Στο 70’ ο κ. Μίτσελ πέρασε τον Μπενίτες αντί του Κασάμι και άλλαξε εκ νέου τη διάταξη σε 4-4-2. Μανιάτης και Μιλιβόγεβιτς ήταν οι κεντρικοί μέσοι, δεξιά ο Ντουρμάζ και αριστερά ο Αφελάι, ο οποίος όμως συνέκλινε πολύ. Ο Ατρόμητος πέρασε τη σέντρα… σχεδόν για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 76’ και έχασε αμέσως την μπάλα… Η κατοχή παρέμεινε σε πόδια «ερυθρόλευκα» και οι ποδοσφαιριστές του κ Μίτσελ συνέχισαν να ψάχνουν με «θέρμη» το γκολ, το οποίο δεν έβρισκαν όμως. Η τελευταία αλλαγή του κ. Μίτσελ ήταν ο Φορτούνης, ο οποίος πέρασε στο 82’ στο ματς αντί του Μανιάτη. Η διάταξη παρέμεινε ίδια.

Για το υπόλοιπο του ματς και οι έντεκα του Ατρόμητου ήταν γύρω από την περιοχή του Τσενάμο, ενώ δέκα ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού ήταν κοντά στα καρέ του Ατρόμητου. Αυτό δεν ήταν αρκετό για να φέρει το γκολ που θα έδινε, έστω, έναν βαθμό στον Ολυμπιακό. Το βλέμμα πλέον στρέφεται στη Σουηδία, εκεί όπου σε λίγες ημέρες ο Ολυμπιακός μας καλείται να αφήσει πίσω του την εμφάνιση αυτή στο Περιστέρι και να φορέσει ξανά «τα καλά» του, απέναντι στη Μάλμε.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3’ Ο Ντομίνγκεζ μπήκε στην περιοχή του Ατρόμητου από δεξιά και θέλησε να γυρίσει για τον Μήτρογλου, όμως την τελευταία στιγμή μπλόκαρε ο Τσενάμο!

11’ Σουτ του Μιλιβόγεβιτς λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τσενάμο.

22’ Ο Δημούτσος έκανε σέντρα από δεξιά και ο Καραμάνος πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε.

24’ Ο Καραμάνος βγήκε απέναντι από τον Ρομπέρτο και τον πλάσαρε, όμως ο τερματοφύλακας του Θρύλου αντέδρασε ιδανικά, διώχνοντας σε κόρνερ!

27’ Σουτ του Παπάζογλου μέσα από την περιοχή, φανταστική επέμβαση από τον Ρομπέρτο.

29’ Γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Κοντοές σέντραρε από δεξιά, ο Παπάζογλου κοντρόλαρε και έστρωσε στον Καραμάνο, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-0.

34’ Ατομική ενέργεια και σουτ του Καραμάνου, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε σταθερά πέφτοντας.

36’ Σουτ του Αφελάι από μακρινή απόσταση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τσενάμο.

51’ Γύρισμα του Αφελάι από δεξιά, προς το σημείο του πέναλτι, για τον Μήτρογλου, ο Τσενάμο έπεσε και μπλόκαρε.

55’ Σουτ του Ούμπιδες έξω από την περιοχή, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε σταθερά, αν και η μπάλα κόντραρε και η πορεία της άλλαξε λίγο.

60’ Υπέροχη πάσα του Μανιάτη στον Ελαμπντελαουί από δεξιά, εκείνος τη γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής για τον Μήτρογλου, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε για λίγο!

71’ Υπέροχο γύρισμα του Μανιάτη από δεξιά, με τον Τσενάμο να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ!

73’ Ο Μαζουάκου έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια από αριστερά και μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα με την μπάλα να κυλάει… σχεδόν επάνω στη γραμμή, αλλά κανείς «ερυθρόλευκος» δεν ήταν εκεί για να τη στείλε στα δίχτυα!!

90’+ Ο Ελαμπντελαουί έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, ο Μπενίτες σηκώθηκε για την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει όπως θα ήθελε, με την μπάλα να περνάει άουτ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Τσενάμο, Νάστος, Κοντοές, Ταυλαρίδης, Παπάζογλου, Φυτανίδης, Δημούτσος (61’ Μπάλλας), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιδες, Ναπολεόνι (74’ Φάμπιο), Καραμάνος (82’ Λαζαρίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουάκου, Αμπιντάλ, Μποτία, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (82’ Φορτούνης), Κασάμι (70’ Μπενίτες), Ντομίνγκεζ (60’ Ντουρμάζ), Αφελάι, Μήτρογλου.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Περιστερίου
ΣΚΟΡΕΡ: 30’ Καραμάνος / –
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Τριτσώνης (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Π. Κωσταράς (Αιτ/νίας), Αντ. Καρατζίκας (Αθηνών)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Ηλ. Σπάθας (Πειραιά)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σπ. Παπαδάκος (Λακωνίας)