UEFA Youth League: Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ 2-2

Ισοπαλία (2-2) με την Σπόρτινγκ στο Ρέντη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Σ’ αγώνα της 1ης ημέρας του Δ΄ ομίλου του UEFA Youth League που διεξήχθη το απόγευμα της Τρίτης στο Προπονητικό Κέντρο στο Ρέντη ο Ολυμπιακός παραχώρησε ισοπαλία (2-2) στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ καλά στοιχεία για μεγάλο μέρος του αγώνα και όλοι διαπίστωσαν ότι με σκληρή δουλειά αυτή η ομάδα είναι ικανή για σπουδαία πράγματα στην Ευρώπη και αυτή την αγωνιστική περίοδο.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού κ. Βασίλης Βούζας παρέταξε την ομάδα με σχήμα 4-1-4-1. Την εστία του Ολυμπιακού υπερασπίστηκε ο Δημήτρης Σκαφίδας ενώ στόπερ έπαιξε ο Στάθης Λάμπρου και ο Γιώργος Αγιώτης. Στα αριστερά της άμυνας ο Γιάννης Γαλούπης και στα δεξιά ο Γιάννης Χατζηιωαννίδης. Αμυντικό χαφ ο Νίκος Πέιος και μπροστά του ο Γιώργος Ξενιτίδης με τον Παναγιώτη Τσερκώνη. Στα αριστερά ο Μάριος Βρουσάι και στα δεξιά ο Θάνος Κωστανάσιος. Στην κορυφή της επίθεσης ο Αλέξανδρος Βοϊλης.

Η ομάδα του Βασίλη Βούζα είχε ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε δυο γκολ σε δυο λεπτά, στο 18′ με τον Κωστανάσιο και στο 20′ με τον Λάμπρου αλλά στο δεύτερο μέρος οι Πορτογάλοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι, είχαν πολλές ευκαιρίες και πέτυχαν δυο γκολ.

Στο 18′ ο Θάνος Κωστανάσιος παίρνει την μπάλα μετά από λάθος μέσα στην περιοχή της Σπόρτινγκ και με πλασέ γράφει το 1-0 ενώ στο 20′ ο Μάριος Βρουσάι εκτελεί κόρνερ και ο Στάθης Λάμπρου με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 47′ ο Μιγκέλ Λούις μειώνει σε 2-1 ενώ στο 76′ ο Μπαλντέ ισοφαρίζει σε 2-2.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Γιουβέντους. Η βαθμολογία του Δ’ ομίλου: 1. Μπαρτσελόνα (1-0) 3, 2. Ολυμπιακός (2-2) 1, 3. Σπόρτινγκ (2-2) 1, 4. Γιουβέντους (0-1) 0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας): Σκαφίδας, Αγιώτης, Λάμπρου, Γαλούπης (29′ Ραμα λ.τ), Χατζηιωαννίδης (81 ‘ Νεοφυτίδης) , Πέιος, Ξενιτίδης, Τσερκώνης, Βρουσάι, Κωστανάσιος, Βοϊλης (46’ Τσιριγώτης).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Φερνάντεζ): Μαξιμιάνο, Ντιαλό, Ριτσιούλι, Κόντε, Μπραγκάντσα, Φερέιρα, (88′ Μέντες), Λουίς, Λέαο, Καμπράλ, Κορέιρα, Ολιβέϊρα (34′ Μπαλντέ).

To φιλμ του αγώνα:

18′ 1-0 Γκολ. Ο Θάνος Κωστανάσιος παίρνει την μπάλα μετά από λάθος μέσα στην περιοχή της Σπόρτινγκ και με πλασέ γράφει το 1-0.

20′ 2-0 Γκολ. Ο Μάριος Βρουσάι εκτελεί κόρνερ και ο Στάθης Λάμπρου με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2-0.

32′ Ο Παναγιώτης Τσερκώνης σουτάρει δυνατά έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω από το δοκάρι.

36′ Ο Καμπράλ με πλασέ προσπαθεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Ρεζάρτ Ράμα σώζει τον Ολυμπιακό.

45+2′ Ο Μιγκέλ Λούις πιάνει κεφαλιά και στέλνει την μπάλα προς τα δίχτυα αλλά ο Λάμπρου με το κεφάλι διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή και σώζει τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις.

47′ 2-1. Γκολ. Ο Μιγκέλ Λούις πιάνει ένα γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή και η μπάλα πάει χαμηλά στην δεξιά γωνία του Σκαφίδα.

55′ Ο Μπαλντέ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σκαφίδα αλλά ο διεθνής τερματοφύλακας αποκρούει την μπάλα!

64′ Ο Μπαλντέ εκτελεί απευθείας φάουλ και η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού.

76′ 2-2. Γκολ. Ο Μπαλντέ πιάνει από τα δεξιά σέντρα-σουτ και η μπάλα αφού βρίσκει στο δοκάρι καταλήγει στα δίχτυα. Ισοφάριση για την Σπόρτινγκ.

93′ Ο Βρουσάι εκτελεί απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή και η μπάλα βρίσκει στο τείχος.

UEFA Youth League | Group Stage | Group D | First Match |12.9.2017
Ολυμπιακός-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-2
Γήπεδο: Προπονητικό Κέντρο Ολυμπιακού (Ρέντη, Πειραιάς)
Σκόρερ: 18′ Κωστανάσιος, 20′ Λάμπρου- 47′ Μιγκέλ Λουίς, 76′ ‘ Μπαλντέ
Διαιτητής: Άλαν Μάριο Σαντ (Μάλτα)
Βοηθοί: Μίτσελ Σκέρι (Μάλτα), Ντούνκαν Σουλτάνα (Μάλτα)
Αναπληρωματικός: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Ελλάδα)
Κίτρινες: 43′ Ξενιτίδης, 58′ Κωστανάσιος, 83′ Βρουσάι, 91′ Λάμπρου- 67′ Κόντε, 86′ Φερέιρα.
Κόκκινες:
Δοκάρια: 64′ Μπαλντέ

Δηλώσεις

Βασίλης Βούζας (Προπονητής Ολυμπιακού): “Συγχαρητήρια στην ομάδα για την απόδοση της. Τα παιδιά έκαναν κατάθεση ψυχής. Δείξαμε πολύ καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κρατήσαμε την ισοπαλία. Είδαμε ότι η Σπόρτινκ είναι μια από τις καλύτερες Ακαδημίες στον κόσμο. Έχει σπουδαίους παίκτες τους οποίους όμως κοιτάξαμε στα μάτια. Είναι αρχή ακόμη και τα παιδιά θα βρουν τον δρόμο τους. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε εκεί όπου ανήκει. Στην ελίτ της Ευρώπης. Συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά, Έχουμε ακόμη πέντε τελικούς στον όμιλο μας και θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για να προχωρήσουμε”.

Στάθης Λάμπρου (Αρχηγός Ολυμπιακού): “Είναι τεράστια τιμή για μένα να φοράω το περιβραχιόνιο του Ολυμπιακού στην Ευρώπη. Θέλω να δώσω συγχατητήρια σ’ όλους για την σπουδαία εμφάνιση. Είμαστε υπερήφανοι για τον Ολυμπιακό και την ομάδα μας. Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε και θέλουμε να φτάσουμε μακριά στην Ευρώπη. Η ομάδα έδειξε χαρκτήρα”.

Μάριος Βρουσάι (Ποδοσφαιριστής Ολυμπιακού): “Μπράβο στα παιδιά για την σπουδαία εμφάνιση. Δείξαμε καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και είμαι σίγουρος πως θα είμαστε πολύ καλύτερη στη συνέχεια. Κοιτάζουμε την συνέχεια στην Ευρώπη αλλά και στην Ελλάδα. Είμαστε Ολυμπιακός και πρέπει να είμαστε μέσα σ’ όλους τους στόχους. Να δείχνουμε ότι αξίζουμε να φοράμε αυτή την φανέλα”.