Διπλό τίτλου στη Νέα Σμύρνη!

Ο Θρύλος πέρασε από την Πλατεία νικώντας με 1-0 τον Πανιώνιο και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Την περασμένη εβδομάδα με τον Αστέρα Τρίπολης ήταν ο Νάτχο. Κόντρα στον Πανιώνιο, στη Νέα Σμύρνη, ήταν η σειρά του Αχμέντ Χασάν! Με το γκολ του Αιγύπτιου επιθετικού, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τους «κυανέρυθρους» και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Τρίποντο τίτλου για τον Θρύλου που είχε τον έλεγχο του ματς από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς είχε συνολικά 59%-41% σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας και 14 τελικές προς την εστία των γηπεδούχων.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και ελάχιστες αλλαγές, σε σχέση με την ομάδα που χρησιμοποίησε στο Europa League. Για την ακρίβεια ο Γκερέρο επέστρεψε στην κορυφή της επίθεσης, αντί του Χασάν και οι υπόλοιποι δέκα ήταν ίδιοι με εκείνους που αντιμετώπισαν την Μπέτις. Ο Γιαννιώτης στο τέρμα. Στην άμυνα οι Τσιμίκας, Ομάρ, Μεριά, Βούκοβιτς και στα χαφ οι Μπουχαλάκης, Καμαρά και Φορτούνης. Ο Ποντένσε ήταν αριστερά, ο Φετφατζίδης δεξιά και στράικερ ο Γκερέρο.

Από την πρώτη επίθεση ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του. Απείλησε, πολύ νωρίς, με τον Φετφατζίδη, ο οποίος από τα δεξιά συνέκλινε και έδειχνε ικανός να δημιουργήσει προβλήματα. Ένα πρώτο «τρικ» του Πέδρο Μαρτίνς ήταν η αλλαγή θέσης ανάμεσα σε Φετφατζίδη και Φορτούνη. Ο δεξιός εξτρέμ συνέκλινε και έμπαινε στην περιοχή, ενώ ο «Φόρτου» έβγαινε στα πλάγια. Ήδη μέχρι το 10’ ο Ολυμπιακός είχε αναλάβει την πρωτοβουλία. Κυκλοφορούσε καλά την μπάλα, με τον Καμαρά να παίζει πολύ με τους επιθετικούς.

Ο Τσιμίκας ανακόπηκε στο 8’ για… χιλιοστά, ως οφσάιντ και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Ήδη ο ρυθμός ήταν πολύ καλός και όλα έδειχναν ότι το ματς θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, με κύριους εκφραστές των επιθέσεών του τους δύο εξτρέμ του, Φετφατζίδη και Ποντένσε. Ο Κεϊτά γλίτωσε την κίτρινη κάρτα στο 11’, σε μαρκάρισμα από πίσω στον Φετφατζίδη. Ο Γκερέρο πήρε ωραία μπαλιά από τον Μπουχαλάκη στο 15’ και σούταρε, μέσα από την περιοχή, αλλά αστόχησε αρκετά.

Όλα έδειχναν ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει για την ομάδα μας, η οποία κυριαρχούσε ολοκληρωτικά στο ματς. Ήταν γεγονός ότι ο Φετφατζίδης έψαχνε πολύ την περιοχή, παίζοντας ως δεύτερο φορ και όχι ως εξτρέμ. Έχασε δύο διαδοχικές, εξαιρετικές ευκαιρίες, στο 16’ και στο 20’, μία με το κεφάλι και μία με σουτ! Ήταν, μέχρι εκείνο το σημείο, ο κυριότερος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του Ολυμπιακού!

Μετά το 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα μας… τα χαλούσε λίγο μονάχα στην τελική προσπάθεια, αφού το μόνο που έμενε για να επισφραγίσει την ανωτερότητά του, ήταν το γκολ. Ο Γκερέρο το ακούμπησε στο 29’, αλλά το σουτ του ήταν ελάχιστα άστοχο! Στο 32’ ο Φέτφα έχασε και άλλη καλή ευκαιρία, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ, το οποίο ήταν λίγο άστοχο.

Ο Πανιώνιος ισορρόπησε το ματς και κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό μας να ρίξει λίγο περισσότερο το βάρος στα ανασταλτικά καθήκοντα. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου, περίπου 15’ λεπτά, κύλησαν δίχως ιδιαίτερη φάση και έτσι το 0-0 παρέμεινε αναλλοίωτο. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός άξιζε κάτι καλύτερο από τη «λευκή ισοπαλία» και στο δεύτερο μέρος ο Θρύλος θα κυνηγούσε τη νίκη.

Η ομάδα μας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο απαράλλαχτη, αλλά δυσκολεύτηκε, στα πρώτα λεπτά, να βρει εκ νέου τα πατήματά της. Στο 49’ ο Πανιώνιος πλησίασε στο γκολ, αλλά ο Γιαννιώτης ήταν παρών και κράτησε το μηδέν. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν επιθετικά και ο Ολυμπιακός απείλησε με ένα σουτ του Μεριά, το οποίο έδιωξε ο Μανοΐλοβιτς. Σταδιακά και με την πάροδο του χρόνου, ο Ολυμπιακός ανέκτησε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε και πάλι να πιέζει, ενώ έκαναν ζέσταμα οι Χασάν και Λάζαρος, την ώρα που ο Νάτχο πήγε προς τον πάγκο. Ο Πανιώνιος έσφιξε λίγο περισσότερο την άμυνά του και πρόσεχε τα μετόπισθεν. Στο 55’ ο Μπουχαλάκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Παπαγεωργίου (τράβηγμα από την φανέλα και γκρέμισμα), αλλά ούτε ο διαιτητής Σκουλάς, ούτε η επόπτης Δέτση υπέδειξαν την παράβαση. Ο Νάτχο πήρε την θέση του Φορτούνη στο 58’ και ο Ομάρ το περιβραχιόνιο.

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει, για να φτάσει στο γκολ και να φύγει νικητής από μία δύσκολη έδρα, όπως αυτή του Πανιώνιου. Ο Νάτχο έφτασε κοντά στο γκολ στο 67’, αλλά το 0-0 παρέμεινε, έπειτα από επέμβαση του Κότνικ, ο οποίος είχε πάρει την θέση του τραυματία Μανοΐλοβιτς. Λάζαρος, Γκιγιέρμε και Χασάν συνέχισαν να προθερμαίνονται. Ο Μπουχαλάκης άφησε την θέση του στον Μπουχαλάκη και το σύστημα γύρισε σε 4-4-2. Ο Καμαρά με τον Νάτχο στα χαφ, ο Χασάν με τον Γκερέρο στην κορυφή και ο Ποντένσε με τον Φέτφα στα άκρα. Ο Τσιλούλης μάρκαρε άσχημα τον Καμαρά στο 74’, αλλά αντίκρισε μόνο την κίτρινη κάρτα!

Ο κ. Μαρτίνς έριξε στη «μάχη» όλα του τα… όπλα. Ειδικά η είσοδος του Χασάν που είχε ως στόχο να τονώσει την επιθετική γραμμή του Θρύλου. Ο χρόνος περνούσε, οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν ευκαιρίες, το ματς ήταν… ροντέο, αλλά στο τέλος μίλησε ο «Φαραώ» του Θρύλου. Ο Αχμέντ Χασάν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ και τον Ολυμπιακό στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Το φιλμ του αγώνα:

1’ Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Ολυμπιακό λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και λίγο δεξιά. Ο Φετφατζίδης πήρε την μπάλα, έκοψε προς τα μέσα και ο Παπαγεωργίου τον έσπρωξε με τον διαιτητή να δίνει το φάουλ.

2’ Ο Φορτούνης το εκτέλεσε απευθείας, με την μπάλα να περνά ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μανοΐλοβιτς.

14’ Ο Μπανανά κάνει λάθος και τροφοδοτεί. Εκείνος αντί να τροφοδοτήσει τον Φετφατζίδη ο οποίος ήταν μόνος του προσπάθησε να τελειώσει τη φάση μόνος του κάνοντας σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως γλίστρησε και χάθηκε μία καλή στιγμή για τον Θρύλο!

15’ Πάσα του Μπουχαλάκη για τον Γκερέρο, εκείνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά τελείωσε τη φάση από δύσκολη θέση (μέσα στην περιοχή και δεξιά) δίχως να βρει στόχο.

17’ Σέντρα του Ομάρ από τα δεξιά, ο Φετφατζίδης αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

20’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο να ανοίξει το σκορ! Ο Φορτούνης βρήκε ωραία τον Ομάρ, εκείνος με τη μία γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον αμαρκάριστο Φετφατζίδη, που σούταρε με μία χωρίς να βρει στόχο.

29’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία ενέργεια από το Φορτούνη που γύρισε και με κάθετη πάσα βρήκε τον Γκερέρο. Εκείνος μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μανοΐλοβιτς.

31’ Ακόμα μία τελική για τον Ολυμπιακό! Ο Φετφατζίδης σούταρε με δύναμη, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

53’ O Μεριά σούταρε δυνατά από μακριά, με τον Μανοΐλοβιτς να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει.

67’ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας! Ο Ομάρ γύρισε ωραία την μπάλα στον Νάτχο, εκείνος μέσα από την περιοχή σούταρε με τον Κότνικ να απομακρύνει με τα πόδια σε κόρνερ!

72’ Σουτ του Νάτχο έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο άουτ.

85’ Ο Ομάρ σέντραρε από δεξιά, με τον Μεριά να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην καρδιά της περιοχής, με τον Κότνικ να μπλοκάρει.

90’+2 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 0-1 για τον Θρύλο με τον Χασάν που πετυχαίνει και το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Θρύλου! Ο Ομάρ με εξαιρετική σέντρα ακριβείας από τα δεξιά, βρήκε τον Αιγύπτιο και αυτός με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς (62’ Κότνικ), Παπαγεωργίου, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (83’ Οικονομίδης), Τσιλουλής (80’ Μανθάτης), Ντουρμισάι, Σπιριντόνοβιτς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (73’ Χασάν), Φετφατζίδης, Ποντένσε (80’ Λάζαρος), Φορτούνης (58’ Νάτχο), Γκερέρο.