Προχωράει ακάθεκτος και στο Κύπελλο

Ο Θρύλος επικράτησε με 2-0 του Άρη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο και χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του Άρη και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Σκόρερ για την ομάδα μας ήταν οι Σισοκό και Νικολάου, οι οποίοι σημείωσαν το πρώτο τους γκολ με την «ερυθρόλευκη». Στην επόμενη φάση ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο, με το πρώτο ματς να είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (8/2) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ο Πάουλο Μπέντο άλλαξε σχήμα, στον αγώνα με τον Άρη. Επέλεξε το 4-4-2 και έριξε στη «μάχη» και τα τρία νέα παιδιά στην ομάδα. Ο Λεάλι επανήλθε κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα έκανε ντεμπούτο ο Παρέδες, αριστερά επανήλθε ο Σισοκό και στόπερ ήταν ξανά οι δύο νεαροί άσοι, Ρέτσος και Νικολάου. Στον άξονα, επανήλθε ο Μάρτινς, με τον Μπουχαλάκη, ενώ στα άκρα έπαιζαν δεξιά ο Μανθάτης και αριστερά ο Ελιουνούσι. Ο Καρντόσο με τον Ανσαριφάρντ ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα ο Ολυμπιακός υποχρέωσε τον Άρη σε παθητικό ρόλο. Κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και ειδικά από τη μέση και μπροστά, έκανε το παιχνίδι του και με κάθε ευκαιρία, απειλούσε την εστία του Αναγνωστόπουλου. Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι τελικές προσπάθειες ήταν συντριπτικά υπέρ της ομάδας μας και το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ.

Πολύ θετική εικόνα από τον Παρέδες, με τρεξίματα, επελάσεις και καλές επιστροφές στην άμυνα. Μπροστά του είχε, στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους, τον Μανθάτη, με τον οποίο είχε σωστή αλληλοκάλυψη. Ο Σισοκό έδειξε να αποκτά ακόμη καλύτερα πατήματα, στο δεύτερό του ματς, με τη φανέλα του Θρύλου. Πολύ ωραίες κινήσεις, με την μπάλα ή χωρίς, από τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος έφτασε και κοντά στο γκολ, αλλά δεν κατάφερε να το βρει, στο πρώτο μέρος.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο. Η διάθεση της ομάδας του Πάουλο Μπέντο, για πίεση, διατηρήθηκε επίσης. Ο Ολυμπιακός έφτασε νωρίς, στο δεύτερο μέρος, στο 1-0 και πλέον είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Αρκετά δύσκολο ήταν για τον Άρη να αναπτυχθεί, αφού πολλές από τις επιθέσεις του σταματούσαν εν τη γενέσει τους.

Ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να παίζει με δύο επιθετικούς και ήταν ιδιαίτερα απειλητικός, για την εστία του Άρη. Ο Μανθάτης έκανε πολύ αισθητή την παρουσία του, ανακατώνοντας την αντίπαλη άμυνα. Ο Σισοκό, μετά την επίτευξη του γκολ, πρώτου με τη φανέλα του Θρύλου, έκανε ακόμη περισσότερες επελάσεις, με τις οποίες και απειλούσε από τα αριστερά.

Για ένα πεντάλεπτο, από το 64’ μέχρι το 69’, ο Ολυμπιακός έχασε τέσσερις διαδοχικές, πολύ καλές ευκαιρίες, για το 2-0! Ο Θρύλος ήταν ιδιαίτερα κινητικός, δείχνοντας ότι δεν πήρε το ματς ως… αγγαρεία και έπαιζε την μπάλα του, προσφέροντας και θέαμα, όταν δινόταν η ευκαιρία. Ο Σεμπά αντικατέστησε τον Ελιουνούσι και πήγε δεξιά, με τον Μανθάτη να παίζει αριστερά. Λίγο μετά μπήκε στο ματς και ο Ρομαό, αντί του Μάρτινς. Τις αλλαγές του Θρύλο έκλεισε ο Φιγκέιρας, ο οποίος πήρε την θέση του Παρέδες, λίγο πριν το 80’. Το γκολ ήρθε στο 86’ και μάλιστα ήταν το πρώτο του Νικολάου με την ανδρική ομάδα, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0! Η ομάδα μας προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο, με το πρώτο ματς να είναι την ερχόμενη Τετάρτη (8/2) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Το «φιλμ» του αγώνα

13’ Γυριστό σουτ του Ελιουνούσι, στην κίνηση, η μπάλα άουτ.

16’ Κάθετη, σκαφτή μπαλιά του Μάρτινς, προς τον Ελιουνούσι, κεφαλιά του Νορβηγού, η μπάλα άουτ.

24’ Φάουλ-σέντρα του Μπουχαλάκη, υπέροχη κεφαλιά «ψαράκι» από τον Ανσαριφάρντ, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε!

30’ Νέα κάθετη, σκαφτή μπαλιά του Μάρτινς, αυτή τη φορά προς τον Μπουχαλάκη, γυριστή κεφαλιά του Έλληνα μέσου, η μπάλα στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου.

34’ Ο Μανθάτης δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

36’ Γύρισμα του Μάρτινς από δεξιά, σουτ του Σισοκό στην κίνηση, με το δεξί, η μπάλα λίγο άουτ.

48’ Ατομική ενέργεια από τον Μανθάτη, ο οποίος πήρε την μπάλα από δεξιά, συνέκλινε και από το ύψος της μεγάλης περιοχής (και λίγο έξω) σούταρε και είδε τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει.

50’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Πρώτο γκολ του Αλί Σισοκό, με τη φανέλα του Θρύλου! Ο Ανσαριφάρντ κινήθηκε από αριστερά και πέρασε την μπάλα στον Μάρτινς, κεντρικά. Εκείνος την έβγαλε δεξιά στον Μανθάτη. Από το γύρισμα του νεαρού, ο Σισοκό επωφελήθηκε, κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

64’ Επέλαση του Καρίμ Ανσαριφάρντ από τον άξονα και σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Αναγνωστόπουλου!

65’ Σέντρα του Ελιουνούσι από αριστερά, ο Καρντόσο κατέβασε την μπάλα και έκανε υπέροχο ένα-δύο με τον Ανσαριφάρντ, πλασάροντας και βλέποντας το οριζόντιο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου να του στερεί το γκολ! Άτυχος σε αυτή την φάση ο Παραγουανός.

67’ Σέντρα-σουτ του Παρέδες, με το εξωτερικό, από πολύ πλάγια, δεξιά θέση, η μπάλα πήρε φάλτσα και πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Άρη!

68’ Πολύ ωραίος συνδυασμός Μανθάτη και Ελιουνούσι, από δεξιά, σέντρα του τελευταίου, κεφαλιά του Καρντόσο στο δεύτερο δοκάρι, ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε.

79’ Σουτ του Μπαργκάν έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

86’ ΓΚΟΟΟΟΟΛ!! Ο Σεμπά εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Νικολάου με κεφαλιά σημείωσε το πρώτο του γκολ με την ανδρική ομάδα!

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι (GK), Μπουχαλάκης (C), Καρντόσο, Ανσαριφάρντ, Ελιουνούσι (72’ Σεμπά), Σισοκό, Μάρτινς (77’ Ρομαό), Νικολάου, Παρέδες (80’ Φιγκέιρας), Ρέτσος, Μανθάτης.

Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης (GK), Φορτούνης, Ανδρούτσος, Βιάνα.

Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Αναγνωστόπουλος (GK), Τζανακάκης, Τσουμάνης, Χαριτωνίδης, Γκονσάλβες, Νέτο (C) (86’ Καρβούνης), Ντούνης (75’ Παυλίδης), Γκαρσία, Καπνίδης, Μακουτά (70’ Ανάκογλου), Μπαργκάν.

Αναπληρωματικοί: Διούδης (GK), Κασιανός, Ίλιτς, Ιντζίδης.

Ολυμπιακός – Άρης 2-0 (0-0)