Ουσιαστικός και θεαματικός Ολυμπιακός

Ο Θρύλος επικράτησε εύκολα με 3-0 του Ηρακλή και έφτασε τους 48 βαθμούς σε 19 αγώνες.

Παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ηρακλή με 3-0, ικανοποιώντας τον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στο «Γεώργιος Κραϊσκάκης»! Ο Βιάνα, ανήμερα των γενεθλίων του, σημείωσε το πρώτο του γκολ με την «ερυθρόλευκη» και πρώτο της ομάδας μας. Ελιουνούσι και Φορτούνης διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Στο παιχνίδι με τον Ηρακλή, ο Πάουλο Μπέντο επανέφερε το 4-2-3-1 ως διάταξη. Ο Καπίνο ήταν κάτω από το τέρμα, ενώ στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Φιγκέιρας, Μποτία (επανήλθε μετά τον τραυματισμό του), Βιάνα και Ντε Λα Μπέγια. Ο Ρομαό πήρε θέση στο βασικό σχήμα, δίπλα στον Μάρτινς, ενώ ο Φορτούνης ήταν μπροστά τους, σε ελεύθερο ρόλο, ως δεκάρι. Ο Ελιουνούσι (δεξιά) και ο Σεμπά (αριστερά) ήταν στις πτέρυγες και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μπράουν Ιντέγε.

Με διάθεση και επιθετική νοοτροπία, από τα πρώτα λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει νωρίς το προβάδισμα! Ανήμερα των γενεθλίων του, ο 22χρονος Βραζιλιάνος κεντρικός αμυντικός έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, μόλις στο 2’. Πλέον, ήταν δεδομένο ότι ο Ηρακλής, ο οποίος «καίγεται» για πόντους, στη «μάχη» της παραμονής, θα έπρεπε να ανοιχτεί, για να αναζητήσει κάτι καλύτερο στο ματς. Ο Θρύλος θα είχε την ευκαιρία να βρει περισσότερους χώρους και οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας άρχισαν ήδη, από την αμέσως επόμενη φάση, να τους αναζητούν.

Η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Μάρτινς, στον άξονα. Ο Ρομαό είχε περισσότερο το νου του στο ανασταλτικό κομμάτι, ενώ πολύ κινητικός ήταν ο Σεμπά, πότε στην αριστερή και πότε στη δεξιά πτέρυγα. Κατά πόδας και ο Ελιουνούσι. Ο Νορβηγός ήταν εκείνος, ο οποίος οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 2-0, λίγο πριν «βγει» το ημίχρονο. Ο Μάρτινς έκανε πολύ «μεστό» παιχνίδι, μοιράζοντας την μπάλα και δημιουργώντας διαρκώς ευκαιρίες, για την ομάδα μας. Ο Θρύλος έκανε το παιχνίδι του, πήρε προβάδισμα δύο γκολ, μέχρι να τελειώσει το πρώτο μέρος και πλέον είχε μπροστά του 45 λεπτά, για να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και να το διευρύνει.

Η επανάληψη άρχισε δίχως αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Παράλληλα, ο Σεμπά παρέμενε σε εξαιρετική φόρμα και με κάθε επίθεση της ομάδας μας, γινόταν ιδιαίτερα απειλητικός! Ο Ιντέγε με τον Φορτούνη έδειξαν γιατί αποτελούν «φονικό δίδυμο» στην επίθεση του Θρύλου (αν και ο Έλληνας άσος δεν είναι σέντερ φορ), αφού στην φάση με την οποία η ομάδα μας προηγήθηκε με 3-0 (χάρη σε γκολ του Φορτούνη)… έκρυψαν την μπάλα! Την εμφάνισαν ξανά στα δίχτυα του Χουάντερσον, μετά από… ρεσιτάλ αλτρουισμού, αφού ο ένας έδινε το γκολ στον άλλο! Ο Ηρακλής δεν είχε καμία τύχη στο ματς. Μόνο ο Χουάντερσον είχε διασωθεί, από την «τρικυμία» στην οποία ο Ολυμπιακός είχε ρίξει τον Ηρακλή.

Ο Ανδρούτσος πήρε την θέση του Μάρτινς. Ο Πορτογάλος έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και κέρδισε το χειροκρότημα της εξέδρας. Ο Φορτούνης συνέχισε να κρατάει την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα, κάνοντας την άμυνα του Ηρακλή να δυσκολεύεται να απομακρύνει τους κινδύνους. Το γκολ με το οποίο ο Τρικαλινός άσος «σφράγισε» την εξαιρετική του βραδιά, ήταν απλώς το… κερασάκι στην τούρτα. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατέβασε τον ρυθμό του. Ο Καπίνο έδειξε «ζεστός» εκεί που χρειάστηκε να επέμβει και κράτησε το «μηδέν» για την άμυνα. Ο διεθνής πορτιέρο ήταν σε ετοιμότητα. Ο Μανθάτης πήρε τη θέση του Ελιουνούσι και πρόσθεσε φρεσκάδα στα άκρα. Ο Φορτούνης άφησε την θέση του στον Μάρκο Μάριν, λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο και ο Γερμανός πέρασε στον άξονα, ως δεκάρι. Ο Ανδρούτσος έπαιζε λίγο πιο πίσω και δίπλα του ήταν ο Ρομαό. Το τελικό σφύριγμα συνδυάστηκε με το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου και το +13 από τους δεύτερους Πανιώνιο και ΠΑΟΚ.

Το «φιλμ» του αγώνα

2’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Κόρνερ του Σεμπά από αριστερά, ο Βιάνα παίρνει την καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ! Ανήμερα των γενεθλίων του, ο νεαρός αμυντικός πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού!

16’ Διαγώνια πάσα του Μάρτινς προς τα δεξιά, υπέροχη ντρίμπλα του Σεμπά στον Σαραμαντά και ο Βραζιλιάνος έφυγε προς την περιοχή. Απέφυγε έναν ακόμη αντίπαλο και συνέκλινε, σούταρε, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε.

33’ Ο Φορτούνης κινήθηκε από δεξιά, απέφυγε τον αντίπαλό του με ωραία ντρίμπλα και σούταρε με το αριστερό. Ο Χουάντερσον έπεσε στη γωνιά του και έδιωξε, αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε σε συμπαίκτη του.

35’ Ο Σεμπά κινήθηκε από δεξιά, γύρισε την μπάλα στον Μάρτινς, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση και λίγο εκτός ισορροπίας, με τον Χουάντερσον να αποκρούει.

36’ Ο Σεμπά έκανε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ!

39’ Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μάρτινς βρήκε τον Φιγκέιρας και εκείνος σέντραρε από δεξιά. Ο Χουάντερσον έδιωξε με τα πόδια, η μπάλα στρώθηκε στον Φορτούνη, ο οποίος σούταρε εκ νέου, και ο Χουάντερσον μπλόκαρε.

41’ Εκτέλεση φάουλ του Σαραμαντά, η μπάλα λίγο άουτ.

42’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Θρύλος αυξάνει το προβάδισμά του και δείχνει να «καθαρίζει» το ματς! Ο Μάρτινς περνάει δεξιά στον Φιγκέιρας, εκείνος σεντράρει και ο Ελιουνούσι πετάγεται στην κίνηση και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0!

49’ Ο Σεμπά υποδέχεται την μπάλα από τον Μάρτινς, στα όρια της περιοχής και με το κοντρόλ του (!) αποφεύγει τον αντίπαλο. Σουτάρει με το δεξί και βλέπει τον Χουάντερσον να μπλοκάρει!

56’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Φανταστική αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Ιντέγε. Φτάνοντας στην περιοχή ο Νιγηριανός γυρνάει στον Φορτούνη, ο οποίος προσωρινά χάνει το κοντρόλ και τη φάση. Επιμένοντας, κερδίζει τις κόντρες και στρώνει ξανά στον Ιντέγε. Εκείνος σουτάρει, ο Χουάντερσον αποκρούει και ο Φορτούνης εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα του Ηρακλή και με σουτ στην κίνηση σκοράρει, για το 3-0!!

62’ Σουτ του Περόνε, ο Καπίνο ήλεγχε τη φάση και απομάκρυνε!

69’ Σουτ του Δώνη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε εκτός εστίας. Ο Καπίνο ήλεγχε τη φάση.

69’ Διπλή ευκαιρία για τον Ηρακλή και ο Μποτία πρώτα και ο Καπίνο μετά σώζουν! Ο Κούρος «τσιμπάει» την μπάλα με το κεφάλι, προ του Καπίνο και ο Μποτία απομακρύνει επάνω στη γραμμή! Συνέχεια στη φάση, με νέα κεφαλιά του Κούρου και τον Καπίνο να σταματά την μπάλα επάνω στη γραμμή, με τα πόδια!

76’ Υπέροχη ενέργεια του Σεμπά! Ο Βραζιλιάνος με νέο… ασύλληπτο κοντρόλ ελευθερώθηκε από τον αντίπαλό του και σούταρε δυνατά, αλλά νικήθηκε από τον Χουάντερσον!

77’ Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Φορτούνης πάσαρε στον Ιντέγε και εκείνος έκανε στην κίνηση το σουτ, αλλά δεν το έπιασε «γεμάτο» και ο Χουάντερσον μπλόκαρε.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Βιάνα, Μποτία, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Μάρτινς (60’ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι (72’ Μανθάτης), Σεμπά, Φορτούνης (78’ Μάριν), Ιντέγε.

Αναπληρωματικοί: Λεάλι (GK), Νικολάου, Σισοκό, Καρντόσο.

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον (GK), Σαραμαντάς, Στάμου (C), Ρούσσος (80’ Κυνηγόπουλος), Αγγελόπουλος (61’ Πασάς), Δώνης, Τζανετόπουλος, Κούρος, Μοντέιρο, Αργυρόπουλος, Περόνε (68’ Μπαστακός).

Αναπληρωματικοί: Γιαννικόγλου (GK), Καραγκούνης, Μπαρέτας, Ηλιάδης.

Ολυμπιακός – Ηρακλής 3-0 (2-0)
Super League Ελλάδα 2016-17 | 19η Αγωνιστική | 19:30
Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»
Σκόρερ: 2’ Βιάνα, 42’ Ελιουνούσι, 56’ Φορτούνης / –