Επιβλητική εμφάνιση πριν το UEFA Europa League

Η ομάδα μας επικράτησε άνετα με 2-0 της ΑΕΛ και πέτυχε την 16η νίκη της στην Super League.

Όμορφο ποδόσφαιρο, γρήγορα γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ συνέθεσαν το όμορφο και κρύο ποδοσφαιρικό σαββατόβραδο στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με την ομάδα μας να επικρατεί με 2-0 της ΑΕΛ. Ο Ανδρούτσος πέτυχε το πρώτο του γκολ σε επίσημο ματς με την «ερυθρόλευκη», 14 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα, με τον Ιντέγε στο 9’ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Ο κ. Μπέντο επέλεξε να επαναφέρει το 4-2-3-1, με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και τους Παρέδες, Μποτία, Βιάνα και Ντε Λα Μπέγια στην άμυνα. Ανδρούτσος και Ρομαό ήταν στα χαφ. Ο Φορτούνης «δεκάρι» μπροστά τους. Αριστερά ο Σεμπά, δεξιά ο Ελιουνούσι και στην κορυφή ο Ιντέγε.

Τα πλάνα του προπονητή της Λάρισας πήγαν περίπατο από το… 14ο δευτερόλεπτο! Τόσο χρειάστηκε στον Ολυμπιακό για να βρει δίχτυα και να μπει μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, μόλις δέκα λεπτά μετά, στο 11’, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα δύο γκολ και έδειξε να… καθαρίζει από νωρίς το ματς. Η Λάρισα έδειχνε να τα έχει «χαμένα» μπροστά σε αυτή την καταιγιστική επιθετική δραστηριότητα του Ολυμπιακού. Ελιουνούσι και Σεμπά έδειχναν σε εξαιρετική κατάσταση στα άκρα, ενώ ο Φορτούνης με τον Ιντέγε έδειχναν σε «δαιμονιώδη» κατάσταση, με εξαιρετικές συνεργασίες.

Μετά από μισή ώρα αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε εδραιώσει την κυριαρχία του στο σκορ, με 2-0 από νωρίς και πλέον έκανε το παιχνίδι του. Έπαιζε απαλλαγμένος από κάθε είδους άγχος, γεγονός που του επέτρεπε να δημιουργεί πολλές και ωραίες φάσεις, μπροστά στην εστία του Ξενοδόχοφ, ο οποίος παρά τα συνεχή «πυρά» κρατούσε το σκορ στο 2-0. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ αναλλοίωτο, παρά τις προσπάθειες του Θρύλου να το αυξήσει.

Στην επανάληψη ο κ. Μπέντο διατήρησε την ενδεκάδα απαράλλαχτη. Παράλληλα, συνεχίστηκε και η επιθετική διάθεση του Ολυμπιακού, ο οποίος δημιούργησε φάσεις και προϋποθέσεις για να αυξήσει το προβάδισμά του. Η μπάλα παιζόταν πολύ από τα πλάγια, με τον Ελιουνούσι να δείχνει ακόμη πιο ανεβασμένος στο δεύτερο μέρος. Μελανό σημείο για τον «διαστημικό» Ολυμπιακό του αγώνα κόντρα στη Λάρισα, ο τραυματισμός του Ιντέγε. Ο φορ της ομάδας μας χτύπησε στον δεξιό ώμο και αντικαταστάθηκε στο 69’ από τον Όσκαρ Καρντόσο. Ο Νιγηριανός θα επανεξεταστεί, προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς, ενόψει Οσμανλισπόρ, ΑΕΚ και ξανά Οσμανλισπόρ, σε λιγότερο από μία εβδομάδα.

Από το 65’ και έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λίγο. Οι συνεχείς υποχρεώσεις, σε Ελλάδα και Ευρώπη, απαιτούν διαχείριση δυνάμεων και δυναμικού. Στο 75’ ο κ. Μπέντο ετοίμασε τον Ρέτσο και εκείνος πήρε την θέση του Ρομαό, στα χαφ, προσφέροντας «φρεσκάδα». Ο Ολυμπιακός διατήρησε τα «ηνία» του αγώνα και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε καμία στιγμή του αγώνα. Στο 81’ πέρασε ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Φορτούνη, κάνοντας ακόμα πιο επιθετική την ομάδα μας. Το 2-0 έμεινε ως το τέλος και ο Θρύλος πέτυχε την 16η νίκη του στην Super League και στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στο ματς του UEFA Europa League με την Οσμάνλισπορ.

Το “φιλμ” του αγώνα

1’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Πριν καν συμπληρωθούν 15 δευτερόλεπτα αγώνα, ο Θρύλος παίρνει προβάδισμα στο σκορ! Ο Σεμπά κάνει υπέροχη κίνηση από αριστερά, αλεπάλληλες προσποιήσεις και γυρίζει την μπάλα στον Ανδρούτσο, ο οποίος με κοντινό πλασέ σκοράρει!!

7’ Έπειτα από προσπάθεια του Ανδρούτσου που κόντραρε, ο Ελιουνούσι έστρωσε στον Ρομαό, ο οποίος έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής και αστόχησε.

9’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Ολυμπιακός “καθαρίζει” το ματς. Ιντέγε και Φορτούνης συνεργάζονται υπέροχα από αριστερά, ο τελευταίος γυρίζει, εκεί όπου ο Ελιουνούσι βάζει προβολή, αλλά κοντράρεται. Ο Ιντέγε επωφελείται και από κοντά πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

11’ Ο Φορτούνης συγκλίνει από δεξιά και σουτάρει με το αριστερό, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Ξενοδόχοφ.

13’ Γύρισμα του Φορτούνη από δεξιά, ο Ελιουνούσι στην κίνηση σουτάρει με το αριστερό και ο Ξονοδόχοφ διώχνει!

16’ Ο Σεμπά και πάλι βγάζει τον Ολυμπιακό στην επίθεση, πασάρει αριστερά στον Ιντέγε, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, αλλά ο Ξενοδόχοφ διώχνει και πάλι.

26’ Ο Φορτούνης βρήκε τον Ελιουνούσι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και γύρισε παράλληλα για τον Σεμπά. Εκείνος σούταρε, αλλά ο Ιντέγε, ο οποίος έκοβε για να ανοίξει χώρο, παρενεβλήθη και σταμάτησε άθελά του το σουτ του Βραζιλιάνου.

28’ Φάουλ του Φορτούνη από αριστερά, ο Ξενοδόχοφ μπλόκαρε.

28’ Φάουλ του Βαρέλα, η μπάλα άουτ.

36’ Ο Φορτούνης βγήκε απέναντι από την εστία της Λάρισας, με τον Ξενοδόχοφ μπροστά του, και νικήθηκε στο πλασέ που επιχείρησε.

45’ Ο Σεμπά έκανε το σουτ, αλλά ο Ξενοδόχοφ μπλόκαρε.

54’ Ο Παρέδες κυνήγησε μία -ουσιαστικά- χαμένη μπαλιά και από δεξιά έστρωσε στον Ελιουνούσι, ο οποίος σούταρε με το δεξί στην κίνηση και ο Ξενοδόχοφ εκτινάχθηκε και απέκρουσε!

58’ Σέντρα του Παρέδες από δεξιά, κεφαλιά του Ντε Λα Μπέγια, ο Ξενοδόχοφ έδιωξε και πάλι!

62’ Ο Φορτούνης πέρασε υπέροχη κάθετη στον Ελιουνούσι, ο οποίος μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε, με τον Ξενοδόχοφ να απομακρύνει με υπερένταση.

80’ Η μπάλα κατέληξε στον Ανδρούτσο, μετά από κόντρες, του οποίου το σουτ έκοψε αμυντικός της Λάρισας σε κόρνερ.

84′ Ο Ελιουνούσι μπήκε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της ΑΕΛ και βγήκε κόρνερ.

90’ Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες της ομάδας μας, ο Σεμπά έκανε τη σέντρα και ο Καρντόσο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο (GK), Παρέδες, Μποτία (C), Βιάνα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό (76’ Ρέτσος), Ανδρούτσος, Φορτούνης (81’ Ανσαριφάρντ), Ελιουνούσι, Σεμπά, Ιντέγε (69’ Καρντόσο).
Αναπληρωματικοί: Λεάλι (GK), Μπουχαλάκης, Μάριν, Σισοκό.

Λάρισα (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ (GK), Ρέντζας, Τικίνιο, Φάρκας, Γκόλιας, Ογουόσου, Μασαλέσα, Βαρέλα (46’ Γκουλουζάντε), Ναζλίδης (C) (78’ Ρέγιες), Ικάουνιεκς, Αβραάμ (58’ Κάπος).
Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος (GK), Λαμπρόπουλος, Φατιόν, Ευμορφίδης.

Ολυμπιακός – Λάρισα 2-0 (2-0)
Super League Ελλάδα 2016-17 | 20ή Αγωνιστική | 19:30
Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»
Σκόρερ: 1’ Ανδρούτσος, 9’ Ιντέγε / –