«Λύγισε» στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός έπεσε με το κεφάλι ψηλά απέναντι στην Μπεσίκτας, την οποία «τρόμαξε» αλλά δεν κατάφερε στο τέλος να νικήσει.

Μία… ανάσα από το όνειρο της πρόκρισης έφτασε η ομάδα μας στην «Vodafone Arena, απέναντι στην Μπεσίκτας. Η ομάδα μας παρά το ότι ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, βρήκε το θάρρος να αντιδράσει και μείωσε σε 2-1 με το καταπληκτικό γκολ του Ελιουνούσι, πιστεύοντας περισσότερο από ποτέ στην πρόκριση. Ο Θρύλος ο οποίος είχε «κλείσει» στα καρέ της την Μπεσίκτας κάνοντάς τη να «τρομοκρατηθεί», έδειξε καρδιά και ψυχή πρωταθλητή, πιέζοντας για την ισοφάριση η οποία έδινε πρόκριση. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο γκολ και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.

Ο Βασίλης Βούζας παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και τον Λεάλι κάτω από τα γκολπόστ. Ο Φιγκέιρας ήταν δεξιά στην άμυνα, στόπερ οι Ντα Κόστα και Ρέτσος και αριστερός αμυντικός ο Σισοκό. Ο Ρομαό με τον Καμπιάσο ήταν οι δυο κεντρικοί μέσοι, ενώ μπροστά τους, σε ελεύθερο ρόλο, έπαιζε ο Φορτούνης. Ο Ελιουνούσι ήταν στην αριστερή πτέρυγα, ο Μανθάτης στη δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ανσαριφάρντ.

Ο Θρύλος πιέστηκε από νωρίς, όπως αναμενόταν. Μάλιστα, η πίεση αυτή απέδωσε καρπούς, αφού μια στιγμιαία ολιγωρία, νωρίς στο ματς, έφερε την Μπεσίκτας μπροστά στο σκορ και τον Ολυμπιακό αναγκαστικά, πλέον, να πρέπει να ανοιχτεί περισσότερο, για να σκοράρει. Γεγονός το οποίο οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν και κατάφεραν γρήγορα να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ, στο 22’. Η εξέλιξη αυτή δυσκόλεψε πολύ τα πράγματα για τον Ολυμπιακό, σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση.

Η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ των Τούρκων, κάτι το οποίο κάνουν διαρκώς. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του και κατάφερε να απαντήσει! Κράτησε για λίγο την μπάλα στα πόδια του και κατάφερε να απειλήσει, φτάνοντας στο γκολ, περίπου στο ημίωρο του αγώνα! Το ματς «άναψε» για τα καλά και η Vodafone Arena… σιώπησε προσωρινά! Ο Ολυμπιακός έκανε καλή διαχείριση της κατοχής του, έβγαινε με αξιώσεις στην κόντρα και αυτό ήθελε να συνεχίσει και στο υπόλοιπο του παιχνιδιού!

Οι ισορροπίες άλλαξαν κατά πολύ υπέρ του Ολυμπιακού, όταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της Μπεσίκτας, Αμπουμπακάρ, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Όλιβερ, για χτύπημα στον Ρέτσο! Η Μπεσίκτας έμεινε με δέκα παίκτες και ο Ολυμπιακός είχε χρυσή δυνατότητα να «χτυπήσει», όταν θα έβρισκε την ευκαιρία του, για να κάνει το 2-2 και να πάρει κεφάλι στην υπόθεση πρόκριση. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 2-1, τον Ολυμπιακό να αναγκάζει την Μπεσίκτας να αναπροσαρμόσει την τακτική της και να κλειστεί περισσότερο, ζητώντας να κρατήσει το 2-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε απαράλλαχτος στο δεύτερο μέρος. Έδειξε διάθεση να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του και να πιέσει και έχασε νωρίς μία καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Θρύλος ήθελε ένα γκολ για να μπει μπροστά στη «μάχη» της πρόκρισης. Η ομάδα μας άρχισε να κρατά την μπάλα στα πόδια της και να πλησιάζει την περιοχή του Φάμπρι. Ο Φορτούνης έπαιζε ρόλο σε αυτό, ενώ ιδιαίτερα κινητικός ήταν ο Ελιουνούσι. Η πρώτη κίνηση στην σκακιέρα ήρθε στο 56’, με τον Βασίλη Βούζα να ρίχνει στο ματς τον Σεμπά, αντί του Μανθάτη!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, έχοντας καθηλώσει την Μπεσίκτας στο δικό της μισό και -ακόμη περισσότερο- κοντά στα καρέ της! Οι Τούρκοι δυσκολεύονταν πλέον να κρατήσουν την μπάλα και να βγουν μπροστά, ενώ ο Ολυμπιακός απειλούσε με κάθε ευκαιρία. Ο Καμπιάσο είχε την «ενορχήστρωση» από τον άξονα, στην πρώτη μπάλα από την άμυνα, ενώ ο Ελιουνούσι παρέμενε διαρκής κίνδυνος για την άμυνα της Μπεσίκτας. Ο Σεμπά μπήκε με δυνάμεις, έχοντας «σπάσει» όλα τα κοντέρ και με το ιατρικό τιμ του Θρύλου να τον έχει έτοιμο για το ματς αυτό και πίεζε πολύ την άμυνα των Τούρκων. Ο Βασίλης Βούζας έβαλε στο ματς τον Μάριν, αποσύροντας τον Καμπιάσο, για να πιέσει ακόμη περισσότερο και να κρατήσει την κατοχή. Το περιβραχιόνιο του αρχηγού πέρασε στον Ρέτσο!

Το παιχνίδι πλέον παιζόταν σε μία… κλωστή! Ο Ολυμπιακός μπορούσε, το πίστευε. Και πίεζε. Η Μπεσίκτας στο δεύτερο μέρος ήταν… άφαντη. Ο Θρύλος είχε κάνει ήδη την υπέρβασή του και πήγαινε για το θαύμα! Για να φέρει από την Πόλη την πρόκριση στους «8» του UEFA Europa League! Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα έβαζαν σε κάθε προσπάθεια όλοες τους τις δυνάμεις! Ο Σισοκό «όργωνε» την αριστερή πλευρά και ο Φιγκέιρας τη δεξιά! Ο Ρέτσος δεν έχανε κεφαλιά! Ο Ανσαριφάρντ «έσκαγε» τους αμυντικούς της Μπεσίκτας και κρατούσε την μπάλα!

Κόντρα σε όλη τη ροή του αγώνα, στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπεσίκτας έκανε γκολ τη μοναδική φάση την οποία έφτιαξε και έφερε το σκορ στο 3-1, κάνοντας πλέον πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό. Στο 83’ ο Ντα Κόστα με ψαλιδάκι μετά από κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, θέλησε να μειώσει το σκορ για την ομάδα μας και να ξανά βάλει… φωτιά στο ματς, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τοσούν στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο βγήκε τετ-α-τετ με τον Λεάλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ιταλού για το 4-1, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Το «φιλμ» του αγώνα:
7’
Φάουλ του Ταλίσκα από δεξιά, για την Μπεσίκτας, ο Λεάλι διώχνει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία.
10’ Σέντρα του Ταλίσκα από δεξιά, κεφαλιά του Αμπουμπακάρ μέσα από την περιοχή και γκολ για την Μπεσίκτας.
20’ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Τάρικ Ελιουνούσι να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Μπεσίκτας, αλλά να μην κάνει καλό κοντρόλ και τον Φάμπρι να τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή.
22’ Γκολ για την Μπεσίκτας, η οποία κάνει το 2-0 με σουτ του Μπάμπελ, μέσα από την περιοχή.
31’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 2-1 μειώνει ο Θρύλος και δείχνει ότι είναι εδώ! Υπέροχη σέντρα του Σισοκό από αριστερά, ακόμη πιο όμορφο γυριστό σουτ του Ελιουνούσι, βολ πλανέ και γκοοοοοοολ για τον Ολυμπιακό!
49’ Γύρισμα του Ελιουνούσι από δεξιά, σύγχυση στην περιοχή της Μπεσίκτας, ωστόσο ο Ανσαριφάρντ δεν καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα!
56’ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Ταλίσκα παραλίγο να βάλει αυτογκόλ!
58’ Υπέροχο φάουλ του Φορτούνη, ο Φάμπρι έδιωξε σε κόρνερ… δίχως να το καταλάβει, ενώ χτύπησε και στο δοκάρι, στην προσπάθειά του να αποκρούσει!
75’ Γκολ για την Μπεσίκτας, με σουτ του Μπάμπελ και το σκορ πλέον στο 3-1.
83’ Κόρνερ από τον Φορτούνη, ψαλιδάκι από τον Ντα Κόστα μέσα στην περιοχή, η μπάλα περνάει μακριά άουτ.
84’ Γκολ για την Μπεσίκτας, με σουτ τουΤοσούν και το σκορ στο 4-1.
90’ Ο Φορτούνης σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, μπάλα περνάει άουτ.

Μπεσίκτας (Σενιόλ Γκιουνές): Φάμπρι (GK), Μίτροβιτς, Αντριάνο, Τόσιτς, Κουαρέσμα (82’ Τοσούν), Αμπουμπακάρ, Χάτσινσον, Εζιακούπ (C) (60’ Ουισάλ), Μπάμπελ, Γκιονούλ, Ταλίσκα (90+1’ Ινλέρ).

Αναπληρωματικοί: Τογλκά (GK), Σισμάνογλου, Μπεκ, Νουκάν.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι (GK), Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό (76’ Μάρτινς), Καμπιάσο (C) (68’ Μάριν), Φορτούνης, Μανθάτης (56’ Σεμπά), Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ.

Αναπληρωματικοί: Καπίνο (GK), Μποτία, Ντε Λα Μπέγια, Ανδρούτσος.