Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-2

Ο Ολυμπιακός έχασε με το «έτσι θέλω» το ματς με την ΑΕΚ και πάει στο ΟΑΚΑ για ανατροπή. Ντου και ξύλο από ΜΑΤ σε παίκτες και ανθρώπους του Θρύλου.

Σε αγωνιστικό, αλλά και εξωαγωνιστικό επίπεδο, ο Ολυμπιακός είχε έναν δύσκολο και πολύ αρνητικό, σε εξέλιξη, πρώτο ημιτελικό με την ΑΕΚ. Υπέστη ήττα με 1-2, καθώς οι αποφάσεις του διαιτητή Παπαπέτρου έπαιξαν καθοριστικό ρόλο προς αυτή την εξέλιξη. Μετά το τέλος, δυνάμεις των ΜΑΤ, οι οποίες ήταν έξω από τα αποδυτήρια του Ολυμπιακού για να… προστατεύσουν από το οτιδήποτε, αντέδρασαν με… ξύλο προς τους παίκτες και τους… φροντιστές της ομάδας μας, σε πράγματα και καταστάσεις… πρωτόγνωρες!

Στα του ματς, ο Τάκης Λεμονής διατήρησε το 4-2-3-1, με τον Φιγκέιρας δεξί μπακ, τον Ρέτσο αριστερό και τους Μποτία – Ντα Κόστα στόπερ. Ο Ρομαό με τον Ανδρούτσο άρχισαν το ματς ως κεντρικοί μέσοι, ενώ μπροστά τους, ως δεκάρι, έπαιζε ο Κώστας Φορτούνης. Ο Σεμπά ήταν αριστερά, ο Μάριν δεξιά και στην κορυφή άρχισε ο Όσκαρ Καρντόσο. Από πολύ νωρίς το ματς έγινε… ροντέο, όπως λέγεται στην ποδοσφαιρική αργκό. Ο Ολυμπιακός, παρότι προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά, να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και να «κλείσει» την ΑΕΚ στα καρέ της, βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και παράλληλα στη δυσάρεστη θέση του να πρέπει να «κυνηγήσει» την ανατροπή. Η γρήγορη ισοφάριση του Ντιόγκο Φιγκέιρας (η ΑΕΚ δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμά της) έδωσε στον Ολυμπιακό «φτερά» και την ώθηση να ψάξει ακόμη περισσότερα γκολ, για να φτάσει στη νίκη. Με την μπάλα στα πόδια και τον Ρομαό να κάνει τα… πάντα, η ομάδα μας προσπάθησε να οργανώσει το παιχνίδι της και να επιτεθεί.

Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, η μπάλα πέρναγε από τη δεξιά πτέρυγα και έφτανε στον Μάριν. Ο Γερμανός άσος, τραβηγμένος περισσότερο δεξιά (συνέκλινε ωστόσο αρκετά, στο πρώτο 45λεπτο), έκανε πολύ παιχνίδι και δημιουργούσε διαρκώς κινδύνους για την εστία του Ανέστη. Ο Ολυμπιακός μπορούσε να έχει σκοράρει περισσότερες από μία φορά, ωστόσο στάθηκε και άτυχος, καθώς δύο καλές προσπάθειές του, σταμάτησαν στο δοκάρι, στερώντας έτσι τη δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Αρκετά ανεβάσματα έκανε ο Φιγκέιρας από δεξιά, επίσης εκ των κορυφαίων στο πρώτο ημίχρονο (ασχέτως του γκολ που σημείωσε και με το οποίο ξαναέβαλε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι), αλλά και ο Ρέτσος, από αριστερά. Ο νεαρός είχε μπροστά του τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, τον οποίο κράτησε σε… ρηχά νερά στο πρώτο μέρος. Πολλές «μάχες», εντός και εκτός περιοχής, έδωσε στο πρώτο ημίχρονο και ο Καρντόσο, ο οποίος σε μια-δυο περιπτώσεις θα μπορούσε να κυνηγήσει καλύτερα το γκολ, αλλά δεν τροφοδοτήθηκε σωστά και δεν είχε καλές προϋποθέσεις.

Στο πρώτο μέρος το σκορ θα μπορούσε (και θα έπρεπε) να είναι διαφορετικό και υπέρ του Θρύλου. Μία φάση, στην οποία ο Μάριν ζήτησε έντονα παράβαση του Σιμόες, σε χέρι του Πορτογάλου μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Παπαπέτρου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι! Συνολικά, κατά τη διάρκεια του πρώτου μισού του αγώνα, τα νεύρα δεν έλειψαν, με τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να πέφτουν πολύ εύκολα στο χορτάρι και να μένουν εκεί, για να κερδίσουν χρόνο, τον Μανόλο Χιμένεθ να διαμαρτύρεται διαρκώς στον τέταρτο ή στον διαιτητή Παπαπέτρου, ο οποίος στο τέλος κράτησε μόνο ένα λεπτό καθυστερήσεις. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυναμικά και να προσπαθεί να πάρει κεφάλι στο σκορ. Διατήρησε το επιθετικό του πνεύμα και δεν έδωσε χώρο στην ΑΕΚ, η οποία περίμενε για να βρει τις αντεπιθέσεις. Από στημένη φάση, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ, γεγονός που σόκαρε τους ποδοσφαιριστές του Τάκη Λεμονή.

Ο διαιτητής Παπαπέτρου επέλεξε εκ νέου να μη δει το χέρι παίκτη της ΑΕΚ (του Πατίτο Ροντρίγκεζ, συγκεκριμένα), ο οποίος επωφελήθηκε και με το χέρι έστρωσε την μπάλα όπως χρειαζόταν για να σκοράρει. Οι διαμαρτυρίες από του παίκτες του Ολυμπιακού ήταν εκ νέου πολύ έντονες, αφού για δεύτερη φορά μέσα στο ματς, έβλεπαν μία απόφαση του διαιτητή να τους στερεί τη δυνατότητα να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στο ματς. Το αγωνιστικό πλάνο του Τάκη Λεμονή διατηρήθηκε στον αγωνιστικό χώρο, όμως η απώλεια του σκορ, εκ νέου, έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό. Το αποτέλεσμα, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Λεμονή, διατηρήθηκε αναλλοίωτο και έτσι ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο ΟΑΚΑ, για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει την πρόκριση.

Ντου από τα ΜΑΤ και ξύλο σε παίκτες του Ολυμπιακού

Στο… αγωνιστικό σκέλος, εξωγενείς παράγοντες στέρησαν στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να πάρει κάτι θετικό. Ωστόσο, αυτό που ακολούθησε τη λήξη του ματς, δεν είχε… προηγούμενο. Τα αποδυτήρια, από την πλευρά του Ολυμπιακού, είχαν… πνιγεί από δυνάμεις των ΜΑΤ. Όταν οι άνθρωποι του Ολυμπιακού ζήτησαν να απομακρυνθούν όλες αυτές οι αχρείαστες αστυνομικές δυνάμεις, από τα αποδυτήρια του Ολυμπιακού, υπήρξε ένταση, αντεγκλήσεις και οι άνδρες των ΜΑΤ που ήταν στο σημείο άρχισαν να χτυπούν τους ανθρώπους του Ολυμπιακού που ήταν μπροστά στην πόρτα, παίκτες της ομάδας μας, ακόμη και φροντιστές, οι οποίοι κουβαλούσαν στα χέρια τους πετσέτες και… ρούχα! Δεν σταμάτησαν εκεί, όμως, αφού χτύπησαν ακόμη και άλλους αστυνομικούς! Αποτέλεσμα αυτού ήταν τραυματισμοί, ανοιγμένα κεφάλια, λιποθυμίες και ακόμη μεγαλύτερη ένταση, η οποία καταλάγιασε μετά από αρκετή ώρα…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Μποτία (C), Ντα Κόστα, Ρέτσος, Ρομαό, Ανδρούτσος (46’ Καμπιάσο), Μαρίν (79’ Μάρτινς), Σεμπά, Φορτούνης, Καρντόσο (61’ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης (GK), Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (89’ Μπακασέτας), Πατίτο (74’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (C) (81’ Αραβίδης), Αραούχο.