Διπλό κορυφής στην Κέρκυρα!

Ο Θρύλος πέρασε σαν... καταιγίδα (3-1) από το νησί των Φαιάκων και πάτησε κορυφή, περιμένοντας... να παραμείνει εκεί!

Νίκη από αυτές που δίνουν πρωτάθλημα, πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Κέρκυρα, επικρατώντας με 3-1 του ΑΟΚ. Πολύ σημαντικό διπλό, το οποίο τον κρατά στο ρετιρέ και του δίνει ώθηση για τη συνέχεια, με φόντο το όγδοο συνεχόμενο!

Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Προτό ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ομάρ, Μποτία, Σισέ και Κούτρης. Ο Ρομαό με τον Ταχτσίδη ήταν στα χαφ, μπροστά τους ως δεκάρι ο Φορτούνης, ενώ στα πλάγια έπαιζαν αριστερά ο Σεμπά και δεξιά ο Πάρντο. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Φορτούνης.

Ο Ολυμπιακός είχε την κυριαρχία σε όλο το ματς, έως ότου να την επιβεβαιώσει και με τα γκολ, τα οποία σημείωσε! Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα μας συνέχισε να κρατά τα ηνία του ματς και να επιτίθεται. Οι παρεμβάσεις του κ. Τάκη Λεμονή στο ημίχρονο, με την χρησιμοποίηση του Μάριν και του Τζούρτζεβιτς, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας μας! Ο Σισέ ήταν εκείνος, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια, με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Τζούκα έκανε το 2-1 και ο Μάριν το 3-1.

Η ομάδα μας έπαιξε με πολύ πάθος, δείχνοντας γιατί είναι πρωταθλήτρια! Με εμφανίσεις όπως αυτή, με «μάχη» έως το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν χάνει τον όγδοο συνεχόμενο τίτλο! Με το εντός έδρας ματς, κόντρα στον Απόλλωνα, να έρχεται, ο Θρύλος έχει την ευκαιρία να συνεχίσει με νίκες και να μείνει στο ρετιρέ της βαθμολογίας!

Το φιλμ του αγώνα:

1’ Εξαιρετικό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, εκτοξεύτηκε ο Γιαννακόπουλος και απομάκρυνε.

3’ Σουτ από τον Ανσαριφάρντ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

16’ Γκολ 1-0 για τον Α.Ο.Κ. που προηγείται στο σκορ με τον Γρομητσάρη.

26’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Ταχτσίδης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Φορτούνης έκανε το πλασέ, ο Σπίνουλας έδιωξε με τάκλιν πάνω στη γραμμή!

28’ Συρτή σέντρα του Πάρντο από δεξιά, ο Ανσαριφάρντ επιχείρησε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν τα κατάφερε.

41’ Σέντρα του Πάρντο από δεξιά, ο Ανσαριφάρντ δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι στην πορεία της μπάλας, με τον Σπίνουλα να απομακρύνει.

46’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 1-1 ισοφαρίζει ο Θρύλος!!! Ο Μάριν έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, την έστειλε στο πρώτο, όπου ο Σισέ εξ’ επαφής την έστειλε στα δίχτυα.

55’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!! Κούρσα του Ανσαριφάρντ από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, ο Σεμπά έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε. Ο Μάριν πήρε το ριμπάουντ, επιχείρησε νέο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

58’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο!!! Εξαιρετικό πλασέ του Ρομαό με το αριστερό μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο του Γιαννακόπουλου.

65’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μάριν έκανε την κεφαλιά από κοντά και ο Γιαννακόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

65’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ 1-2 για τους «ερυθρόλευκους» που παίρνουν το προβάδισμα στο ματς! Ο Σεμπά έβγαλε τη σέντρα, ο Σισέ βρήκε τον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος με βολέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

68’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 1-3 για τον Ολυμπιακό μας!!! Ο Τζούρτζεβιτς έδωσε στον Μάριν, αυτός ντρίμπλαρε τον Σιόντη και με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Γιαννακόπουλου.

90’ Δυνατό σουτ του Σεμπά έξω από την περιοχή, ο Γιαννακόπουλος πέφτει και απομακρύνει σε κόρνερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ο.Κ. (Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (83’ Ζορμπάς), Κρητικός (54’ Ντιόγκο), Γεωργίου (75’ Μπάουμαν), Παμλίδης, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν, Γρομητσάρης.

Ολυμπιακός (Λεμονής): Προτό, Μποτία, Ρομαό, Ταχτσίδης (46’ Τζούρτζεβιτς), Φορτούνης (68’ Ζιλέ), Ελαμπντελαουί, Ανσαριφάρντ, Κούτρης, Σισέ, Πάρντο (46’ Μάριν), Σεμπά.