Ανατροπή τίτλου!

Με δύο γκολ του Ανσαριφάρντ και ένα του Ελαμπντελαουί, ο Θρύλος επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα.

Ο Απόλλων Σμύρνης προηγήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τους παίκτες του Τάκη Λεμονή να πετυχαίνουν στη συνέχεια τρία γκολ και να επικρατούν με 3-1. Ελαμπντελαουί και Ανσαριφάρντ (δις) σημείωσαν τα γκολ της νίκης των Πρωταθλητών Ελλάδος, οι οποίοι πήραν ένα ακόμα τρίποντο, το τέταρτο συνεχόμενο, συνεχίζοντας δυναμικά για το 45ο πρωτάθλημα! «Θρύλε γερά! Γερά! Πρωτάθλημα ξανά», φώναζε ο κόσμος του Ολυμπιακού στο τέλος!

Ο κ. Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Προτό ήταν εκ νέου στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ και Κούτρης. Ο Ταχτσίδης με τον Ρομαό ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι. Ο Μάριν έβγαινε από δεξιά, ο Σεμπά από αριστερά, ενώ ο Κώστας Φορτούνης ήταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Ούρος Τζούρτζεβιτς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς και προσπάθησε από νωρίς να παραβιάσει την εστία του Απόλλωνα. Ο Κώστας Φορτούνης βρέθηκε σε μία περίπτωση πολύ κοντά στο γκολ, ενώ νωρίτερα ήταν ο Τζούρτζεβιτς, ο οποίος είχε απωλέσει μία σχετικά καλή ευκαιρία. Η ομάδα μας προσπαθούσε να παίξει πολύ από τα άκρα και οι Κούτρης και Ελαμπντελαουί είχαν μεγάλο ποσοστό συμμετοχής στην ανάπτυξη.

Μέχρι το 20λεπτο, ο Απόλλων είχε ισορροπήσει λιγάκι το ματς, όμως η ομάδα μας ήταν εκείνη, η οποία διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Κόντρα στη ροή του ματς και από ένα λανθασμένο γύρισμα του Σισέ προς τον Μποτία, ο Ελμπάζ, επωφελήθηκε και βγήκε στο ένας εναντίον ενός με τον Ισπανό και τον νίκησε, όπως και τον Προτό. Ο Απόλλων βρέθηκε, σχεδόν από το πουθενά, μπροστά στο σκορ και σόκαρε τον Ολυμπιακό.

Ο Τζούρτζεβιτς έκανε στο 25’ ωραία κίνηση και βγήκε μπροστά από τον Τσόβιτς, όμως ο επόπτης Γιώργος Κουντουρέλης, από την Αθήνα, τον υπέδειξε, λανθασμένα, σε θέση οφσάιντ! Η απάντηση του Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει! Ο Θρύλος πήρε αυτό που εδικαιούτο, λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Και μάλιστα με τρόπο… υποδειγματικό! Ρομαό και Ελαμπντελαουί συνεργάστηκαν άψογα και ο Νορβηγός τελείωσε εξαιρετικά την φάση, για το 1-1!

Η πίεση του Ολυμπιακού, για να πάρει το προβάδισμα, συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό. Σε κανονική ροή αγώνα, αλλά και μέσω στατικών φάσεων, η ομάδα μας προσπάθησε να φτάσει σε δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε. Έφτασε, σε ορισμένες περιπτώσεις, πολύ κοντά, όμως δεν κατάφερε να το επιτύχει. Πλέον, απέμεναν ακόμη 45 λεπτά αγώνα (συν τις καθυστερήσεις), προκειμένου ο Ολυμπιακός να μπορέσει να κάνει ακόμη μία ανατροπή και να φτάσει στη νίκη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί μία αλλαγή. Ο Ένγκελς πήρε την θέση του Μποτία, στο κέντρο της άμυνας. Πέραν τούτου, η διάταξη και η διάθεση της ομάδας μας να πιέσει, δεν άλλαξαν. Πολύ νωρίς, στο δεύτερο ημίχρονο, στο 50’, ο Μάριν δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Κοντοέ, μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Τζοβάρας, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός κρατούσε για περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και είχε τον Μάριν ιδιαίτερα κινητικό και με διάθεση. Ο Γερμανός άλλαζε θέση με τον Σεμπά, ο οποίος πήγαινε δεξιά.

Στο 57’ ο Θρύλος άγγιξε το 2-1, όμως ο πλασέ του Τζούρτζεβιτς, από πλεονεκτική θέση, εξουδετέρωσε ο Τσόβιτς! Η ομάδα μας συνέχιζε να διατηρεί την υπεροχή και να φτάνει με αξιώσεις στην εστία του Απόλλωνα, αναζητώντας το δεύτερο γκολ της! Ο κ. Λεμονής έριξε στο ματς τον Ανσαριφάρντ, αντί του Ούρος Τζούρτζεβιτς, στο 62’. Ο Ιρανός πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και ο Μάριν με τον Φορτούνη και τον Σεμπά κινήθηκαν πιο κοντά στον επιθετικό. Λίγο μετά, στο 66’, ο Βραζιλιάνος εξτρέμ παραχώρησε την θέση του στον Πάρντο. Ο Κολομβιανός πέρασε δεξιά και ο Μάριν παρέμεινε αριστερά.

Στο 71’ ο Κοντοές έπεσε στο έδαφος, όπως έκαναν και αρκετοί άλλοι παίκτες του Απόλλωνα, πριν από εκείνον, με στόχο να κερδίσουν χρόνο και να παγώσουν τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Ο διαιτητής Τζοβάρας, βλέποντας τον «τραυματία» παίκτη του Απόλλωνα, προτίμησε να ασχοληθεί με τον… πειθαρχικό έλεγχο, αντί να καλέσει τον γιατρό των φιλοξενούμενων, ή το φορείο. Κάτι το οποίο έκανε μετά από δύο λεπτά… Η αντιμετώπιση της συγκεκριμένης φάσης ήταν ενδεικτική της αντιμετώπισης συνολικά στο ματς, του διαιτητή από την Φθιώτιδα… Σε κάθε του απόφαση ο διαιτητής προκαλούσε το κοινό αίσθημα στις εξέδρες και κατάφερε, με την ανοχή του στις καθυστερήσεις του Απόλλωνα, να εκνευρίσει τους ποδοσφαιριστές του κ. Λεμονή.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, τελείωσε υποδειγματικά στο 80’ την φάση που έφτιαξε ο Ταχτσίδης με τον Πάρντο (σέντρα του Κολομβιανού από δεξιά) και έδωσε το προβάδισμα στον Θρύλο, κόντρα στις… προσπάθειες να μη συμβεί αυτό! Ο Ιρανός επιθετικός δεν σταμάτησε όμως εκεί! Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον Θρύλο!

Το φιλμ του αγώνα:

2’ Λάθος από τον Κούρο στην αριστερή πλευρά, ο Φορτούνης πήρε την μπάλα, έδωσε στον Τζούρτζεβιτς, αλλά ο Σέρβος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε.

8’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης φεύγει ταχύτατα από τα αριστερά, γυρίζει παράλληλα, ο Φορτούνης κάνει το σουτ, αλλά ο Τσόβιτς με εκπληκτική προσπάθεια απομακρύνει σε κόρνερ.

23’ Γκολ 0-1 ο Απόλλωνας με τον Ελμπάζ. O Σισέ κάνει λάθος πάσα προς τα πίσω, ο Ελμπάζ παίρνει την μπάλα, πλασάρει τον Προτό και δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

31’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!! 1-1 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός με τον Ομάρ. Ο Ρομαό βρήκε τον Νορβηγό μπακ με εξαιρετική μπαλιά κι αυτός με άψογο πλασέ πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα.

49’ Ο Τζούρτζεβιτς βγαίνει από τα δεξιά, κάνει και το σουτ, αλλά ο Τσόβιτς δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

52’ Ο Μάριν εκτελεί, ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά στο κέντρο της φιλοξενούμενης άμυνας, ο Τσόβιτς μπλοκάρει.

57’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική προσπάθεια από τον Φορτούνη, εξαιρετική μπαλιά στη δεξιά πλευρά από τον Έλληνα μέσο, ο Σεμπά κάνει το κοντρόλ, βγάζει μόνο του τετ-α-τετ τον Τζούρζτεβιτς, αλλά ο Τσόβιτς με το πόδι απομακρύνει σε κόρνερ.

77’ Ωραία σέντρα του Κούτρη, ωραία γυριστή κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, ο Τσόβιτς μπλοκάρει.

80’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 2-1 και ανατροπή για τον Θρύλο που παίρνει «κεφάλι» στο σκορ. O Πάρντο μπαίνει από τα δεξιά, κάνει τη σέντρα και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ με προβολή νικά τον Τσόβιτς.

82’ Κοντά στο 3-1 ο Ολυμπιακός. Ο Ανσαριφάρντ βγήκε τετ α τετ με τον Τσόβιτς και πλάσαρε, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να διώχνει. Στη συνέχεια ο Φορτούνης πλάσαρε και ο Τσόβιτς απομάκρυνε και πάλι.

90’+4 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 3-1 για τον Ολυμπιακό με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ και πάλι! O Φορτούνης κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ανσαριφάρντ νικά τον Παπάζογλου και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσόβιτς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία (46’ Ένγκελς), Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά (66’ Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (62’ Ανσαριφάρντ).

Απόλλων Σμύρνης: (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κούρος, Παπάζογλου, Κύργιας, Ντάσιος, Κοντοές, Χουάρες, Αλμπάνης (71’ Μαάτσι), Ανιέτε (84’ Μενδρινός), Κονέ (90’+1 Κιταμπάλα), Ελμπάζ.