Πρώτο μεγάλο βήμα πρόκρισης!

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός, «πάτησε» την Μπέρνλι νικώντας τη με 3-1 και έκανε μεγάλο βήμα για πρόκριση στους ομίλους.

Παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο για μεγάλο διάστημα, ο Θρύλος νίκησε με 3-1 την Μπέρνλι κάνοντας «άλμα» πρόκρισης στους ομίλους του UEFA Europa League. Η ομάδα μας σε καμία περίπτωση δεν… μάσησε από το σκληρό παιχνίδι των Άγγλων και τις αποφάσεις του διαιτητή στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει τη νίκη με τα τέρματα του Φορτούνη (19’, 60’) και του Μπουχαλάκη (49’).

Η ομάδα μας έδειξε ότι φέτος είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα, αφού ήταν καλύτερη στο γήπεδο και κατάφερε να ξανά δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες και να πετύχει τρία γκολ, κόντρα σε μία ομάδα που είχε δεχθεί μόνο δύο γκολ στα προκριματικά! Πλέον, το βράδυ της Πέμπτης (30/8), ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο «Turf Moor» για να κερδίσει και να πανηγυρίσει μία μεγάλη πρόκριση. Με την αποψινή του εμφάνιση έδειξε στη Μπέρνλι ότι αυτός είναι το απόλυτο αφεντικό του ζευγαριού, χωρίς βεβαίως να έχει κριθεί ακόμα τίποτα.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και την ενδεκάδα, η οποία προκρίθηκε νικώντας δύο φορές τη Λουκέρνη. Ο Γιαννιώτης ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας. Ο Καμαρά με τον Μπουχαλάκη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και μπροστά τους, ως δεκάρι ήταν ο Φορτούνης. Στην επίθεση έπαιζαν δεξιά ο Λάζαρος, αριστερά ο Ποντένσε και μοναδικός στράικερ ήταν ο Γκερέρο, ο οποίος είχε να δώσει «ομηρικές» μάχες με τα δύο στόπερ της Μπέρνλι, Γκίμπσον και Λονγκ.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να κρατά την μπάλα και προσπαθεί να δώσει τον ρυθμό. Η Μπέρνλι θέλησε να ισορροπήσει και να φέρει το παιχνίδι στην περιοχή του Γιαννιώτη, δίχως να απειλήσει ιδιαίτερα. Μετά το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και προσπάθησε να κλείσει τους Άγγλους στο δικό τους μισό. Η πίεση απέφερε καρπούς πριν το 20λεπτο, με τον… άτυχος των προηγουμένων ματς, Κώστα Φορτούνη (τρία δοκάρια σε δύο ματς!) έσπασε την… γκίνια του, γράφοντας με υπέροχο φάουλ, στο 19’, το 1-0! Το γήπεδο «εξερράγη» από χαρά και ο Ολυμπιακός είχε μπει μπροστά στο σκορ, νωρίς στο ματς, όπως φιλοδοξούσε.

Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο τέμπο και στα επόμενα λεπτά! Προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Έχασε μία εξαιρετική ευκαιρία με τον Λάζαρο να γυρνάει παράλληλα από δεξιά στο 31’, αλλά δεν βρήκε συμπαίκτη μέσα στην περιοχή. Στο 32’ ο διαιτητής του αγώνα αποφάσισε λανθασμένα, σε διεκδίκηση της μπάλας του Καμαρά με τον Γουντ, μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και υπέδειξε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ των Άγγλων, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ, ένα λεπτό μετά, ο παίκτης που το κέρδισε. Σε καθαρή ανατροπή του Ποντένσε από τον Λονγκ, λίγα λεπτά νωρίτερα, στο 29’, ο Σλοβένος διαιτητής δεν είχε την ίδια άποψη και δεν υπέδειξε κανένα πέναλτι…

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, σε εκείνο το σημείο του αγώνα, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος καλούταν πλέον να επανέλθει, πρωτίστως ψυχολογικά, από το σοκ ενός άδικου γκολ και στη συνέχεια και σωματικά, μέσα στο γήπεδο, ανεβάζοντας ξανά την απόδοσή του. Ο κ. Βίντσιτς, ωστόσο, συνέχισε το σόου του. Τραβήγματα, σπρωξίματα και εν γένει παιχνίδι με τα χέρια, των Εγγλέζων, περνούσε ατιμώρητο, με αποκορύφωμα ένα δεύτερο, εξίσου πεντακάθαρο με το πρώτο, πέναλτι, το οποίο ο διαιτητής του αγώνα… κατάπιε!

Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, χέρι πεντακάθαρο του Τέιλορ, ο οποίος ανέκοψε την πορεία της μπάλας και… τίποτα! Επόπτης Νο1 (Κλάντσνικ) και διαιτητής (Βίντσιτς) σφύριζαν… αδιάφορα! Η τρίτη αυτή αδικία, εις βάρος της ομάδας μας, έκανε το γήπεδο να εκραγεί ξανά. Αυτή τη φορά με τρόπο αρνητικό και με αποδοκιμασίες, εις βάρος της διαιτητικής ομάδας, η οποία στερούσε, με την απόδοσή της, τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να προηγείται με δύο ή και περισσότερα γκολ διαφορά, επί των Εγγλέζων… Το ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν με το σκορ στο 3-0, αν ο Βίντσιτς είχε καλύτερη αντίληψη στις φάσεις που «έκαιγαν» και διαμόρφωναν αποτέλεσμα. Ωστόσο, ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1.

Η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο απαράλλαχτη. Προσπάθησε από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο να βγει μπροστά και να φτάσει πρώτη στο δεύτερο γκολ, αποφεύγοντας παράλληλα το δεύτερο παθητικό. Οι Άγγλοι άρχισαν εκ νέου το σκληρό παιχνίδι τους, αλλά ο Θρύλος δεν πτοήθηκε. Βγήκε μπροστά, κέρδισε στατική φάση και έκανε το 2-1! Θύτης ο Ανδρέας Μπουχαλάκης (κεφαλιά), θύτης Νο2 (εκτελεστής) ο Κώστας Φορτούνης και ο Θρύλος ξανά μπροστά, όπως εδικαιούτο!

Με νέα, ανεβασμένη ψυχολογία, η ομάδα μας θέλησε να κυνηγήσει ακόμη περισσότερα γκολ. Παρόλα αυτά, δεν παρασύρθηκε από τον ενθουσιασμό που προκάλεσε το γκολ του Ανδρέα Μπουχαλάκη και προσπάθησε ήρεμα, ορθολογικά, να συνεχίσει να επιτίθεται. Οι Άγγλοι, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, δεν έπειθαν ότι αξίζουν κάτι περισσότερο στο ματς. Έδειχναν ότι δεν άξιζαν ούτε αυτό που είχαν, το 2-1 δηλαδή… Αντιθέτως, πήραν ότι τους άξιζε, λίγο μετά. Κι άλλο γκολ! Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, έπειτα από στατική φάση, χέρι του Γκίμπσον, πέναλτι, δεύτερη κίτρινη, κόκκινη, με δέκα οι Άγγλοι. Εκτέλεση του Κώστα Φορτούνη, δεύτερο γκολ του Τρικαλινού παικταρά, 3-1 ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Το έργο της ομάδας μας είχε γίνει, πλέον, πιο εύκολο και οι Άγγλοι οπισθοχώρησαν. Η ομάδα μας έπαιζε πολύ ωραία μπάλα, ήταν ανώτερη, κρατούσε το ματς στα χέρια της και ξεσήκωνε τον κόσμο στην εξέδρα! Ο Πέδρο Μαρτίνς δικαιώθηκε για την επιλογή του να βασίσει το παιχνίδι του Ολυμπιακού στην ίδια ενδεκάδα, η οποία έδειξε ομοιογένεια, εμπιστοσύνη του ενός ποδοσφαιριστή στο παιχνίδι του άλλου, όμορφες συνεργασίες και… παρεΐστικη διάθεση. Από αυτή που… κερδίζει παιχνίδια και δίνει προκρίσεις. Ήταν εμφανές ότι η Μπέρνλι, μετά το 3-1, έκατσε. Προσπαθούσε, απλώς, να μην δεχθεί τέταρτο (ή και περισσότερα) γκολ. Φετφατζίδης, Τοροσίδης και Καρίμ συνέχιζαν ζέσταμα, έτοιμοι να κληθούν για να ενισχύσουν τις προσπάθειες της ομάδας μας. Ο Πέδρο Μαρτίνς κρατούσε την πρώτη του αλλαγή και έδινε οδηγίες από τον πάγκο.

Ο Γκερέρο έχασε στο 73’ την ευκαιρία του ματς για το 4-1! Ιδανική αντεπίθεση με Φορτούνη να περνάει κάθετα στον Ισπανό και εκείνον, μετά από κοντρόλ, να πλασάρει ελάχιστα άουτ! Στο 76’ ο Ελαμπντελαουί ανατράπηκε από δεξιά και η ομάδα μας κέρδισε ακόμη μία στατική φάση, σε καλό σημείο, αλλά δεν έκανε το τέταρτο γκολ. Ο Θρύλος συνέχισε να πιέζει τη Μπέρνλι για να πετύχει ακόμα ένα γκολ και να αυξήσει ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες του για την πρόκρισή του στους ομίλους του UEFA Europa League! Στο 84ο λεπτό ο Καρίμ πήρε τη θέση του Λάζαρου που ήταν εξαιρετικός και απόψε, με τη διάταξη να αλλάζει. Ο Γκερέρο «τραβήχτηκε» αριστερά, ο Ποντένσε πέρασε στη δεξιά πτέρυγα και ο Ιρανός στην κορυφή της επίθεσης. Στο 88’ ήταν η ώρα του αρχηγού μας, Κώστα Φορτούνη, να πάρει μερικές ανάσες ενόψει της ρεβάνς στην Αγγλία, με τον Γιάννη Φετφατζίδη να περνάει στο ματς. Μέχρι να ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή δεν άλλαξε κάτι στο ματς, με τον Θρύλο να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη, έχοντας κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση!

Το φιλμ του αγώνα:

19’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!!!! 1-0 για τον Θρύλο με ΜΑΓΙΚΗ εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, από τον Κώστα Φορτούνη, στη γωνία του Χίτον! Άπιαστο! Προβάδισμα για την ομάδα μας νωρίς στο ματς!

29’ Ο Λονγκ ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Ποντένσε με τον κ. Βίντσιτς να μην καταλογίζει πέναλτι.

31’ Επικίνδυνη στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Χριστοδουλόπουλο να γυρίζει στην περιοχή, αλλά να μην βρίσκει συμπαίκτη του.

33’ Ο κ. Βίντσιτς… ανακαλύπτει ανατροπή του Καμαρά στον Γουντ και καταλογίζει πέναλτι για τη Μπέρνλι. Ο Γουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του σε 1-1.

44’ Χέρι του Τέιλορ σε σέντρα του Φορτούνη με τον διαιτητή και τον βοηθό να μην δίνει τίποτα!

49’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 2-1 για τον Θρύλο με τον Ανδρέα Μπουχαλάκη! Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη, βρήκε άψογα τον Έλληνα μέσο που εκτέλεσε με κεφαλιά τον Χίτον.

57’ Ο Φορτούνης πήρε την μπάλα κάτω από το κέντρο, έκανε λίγα μέτρα και σούταρε δυνατά, με τον Χίτον να μπλοκάρει. Καλή στιγμή για την ομάδα μας!

60’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 3-1 για τον Ολυμπιακό μας με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Φορτούνη!

73’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο για το 4-1! Ο Γκερέρο πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Χίτον.

76’ Ο Ποντένσε σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Χίτον να μπλοκάρει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Λάζαρος (84’ Ανσαριφάρντ), Ποντένσε, Φορτούνης (88’ Φετφατζίδης), Γκερέρο.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Χίτον, Τέιλορ, Κορκ, Γκούντμουντσον (76’ Βόουκς), Μπαρνς, Γουντ (62’ Ταρκόφσκι), Χέντρικ, Γκίμπσον, Γουόρντ (66’ Λένον), Μπάρντσλεϊ, Λονγκ.