Νάτ(χ)ο το τρίτο τρίποντο!

Με… buzzer beater του Ισραηλινού μέσου, ο Θρύλος νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης με 2-1 και τριπλασίασε τις νίκες του στη Super League. Γκολάρα ο Καμαρά!

Ο Ολυμπιακός «έβγαλε» μέταλλο πρωταθλητή και χαρακτήρα νικητή, καταφέρνοντας να πάρει μία μεγάλη νίκη στο τελευταίο –κυριολεκτικά- λεπτό του αγώνα, επικρατώντας με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης! Ο Μπίμπαρς Νάτχο αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή» για την ομάδα μας, όταν στο 90’+2 βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου και να δώσει στον Θρύλο ακόμα τρεις βαθμούς, στο δρόμο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος! Φυσικά, η… οβίδα του Μαντί Καμαρά στο 18ο λεπτό από τα 40 μέτρα, είχε δώσει το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους»!

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και την ενδεκάδα την οποία έχει χρησιμοποιήσει περισσότερο, από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου. Στο τέρμα ήταν ο Γιαννιώτης, ενώ στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας. Ο Καμαρά με τον Μπουχαλάκη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και μπροστά τους, «δεκάρι», ο Φορτούνης. Ο Ποντένσε ήταν αριστερά, ο Λάζαρος δεξιά και μοναδικό καθαρός επιθετικός ήταν ο Μιγκέλ Γκερέρο.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή και να χάνει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 5’, όταν το φάουλ του Κώστα Φορτούνη, από καλή θέση, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Το γήπεδο ξεσηκώθηκε και οι φίλοι του Θρύλου ενέτειναν τις παροτρύνσεις τους προς τους ποδοσφαιριστές, φωνάζοντας δυνατά «Ολυμπιακός! Ολυμπιακός!». Ο Θρύλος ανέβαζε στροφές και μέχρι το 8’ είχε πλησιάσει σε θέση βολής, με Λάζαρο και Γκερέρο. Ο Αστέρας απάντησε με ένα σουτ του Τσιλιανίδη, το οποίο εξουδετέρωσε ο Γιαννιώτης.

Ο Καμαρά έπαιζε, από την αρχή του ματς, κομβικό ρόλο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και έπαιρνε πολλές φορές την πρώτη μπάλα, από την άμυνα ή τον Γιαννιώτη. Εναλλακτικά, τραβούσε επάνω του αμυντικούς και άνοιγε τον χώρο για τον Μπουχαλάκη, ο οποίος αναλάμβανε το πρώτο κομμάτι της ανάπτυξης. Ποντένσε και Λάζαρος αναλάμβαναν, ως επί το πλείστον, την τελική πάσα από τα πλάγια, την «μπούκα» ή την σέντρα, προς την περιοχή. Αμφότεροι κινούνταν και μέσα στο «κουτί», όταν έβρισκαν την ευκαιρία.

Όλα αυτά μέχρι το 18’. Εκείνη τη στιγμή, όλα… πήγαν περίπατο. Ο Μαντί Καμαρά πέτυχε, ίσως, το γκολ της χρονιάς και σίγουρα, εκείνο της αγωνιστικής! Πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τη σέντρα, προχώρησε λίγα μέτρα και εξαπέλυσε, με το δεξί πόδι, έναν απίστευτο «κεραυνό»! Ο Παπαδόπουλος εκτοξεύτηκε, προσπαθώντας να ακολουθήσει την πορεία της μπάλας, η οποία τράνταξε την εσωτερική μεριά του οριζόντιου δοκαριού και έσκασε εντός του τέρματος, πριν την βάλει ξανά κατά λάθος ο ίδιος ο τερματοφύλακας του Αστέρα. Το γκολ ήταν πραγματικότητα από πριν, όμως! Ο Μαντί Καμαρά είχε πετύχει ένα υπέροχο highlight, το οποίο αξίζει κανείς να δει και να ξαναδεί!

Ο Θρύλος πήρε το -δικαιολογημένο- προβάδισμα και πλέον κρατούσε το ματς απολύτως στα χέρια του. Στο 34’ ο Ποντένσε δοκίμασε το πόδι, έξω από την περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Καλό σουτ από τον Πορτογάλο εξτρέμ. Ο Γκερέρο είχε εξαιρετικές κινήσεις, έκανε «άνω-κάτω» την άμυνα του Αστέρα και του είχε λείψει μόνο το γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο πλησίαζε προς το τέλος του και ο Θρύλος θα μπορούσε να είχε βάλει περισσότερα γκολ. Δεν το έπραξε πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου και έτσι το 1-0 έμεινε. Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Αστέρα να προσπαθεί, στα πρώτα λεπτά, να απειλήσει και να κλείσει τον Ολυμπιακό. Γρήγορα η ομάδα μας αντέδρασε και μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο ισορρόπησε την πίεση και βγήκε μπροστά.

Ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μανιά στο 55’, όμως δεν βρήκε γκολ. Οι Αρκάδες είχαν βγει μπροστά περισσότερο από το πρώτο μέρος και ο Ολυμπιακός προσπάθησε, στα επόμενα λεπτά, να αντικρούσει την όποια πίεση και να αναπτυχθεί ορθολογικά, όπως στο πρώτο μέρος, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα μας ήθελε να τελειώσει το ματς και για τον λόγο αυτό αναζητούσε, από την πλευρά της, ένα δεύτερο γκολ. Στην άκρη του τερέν, ο Πέδρο Μαρτίνς είχε ζητήσει από τους Νάτχο, Φετφατζίδη, Γκιγιέρμε να προθερμαίνονται. Όλα έδειχναν ότι η πρώτη αλλαγή δεν θα αργούσε. Στο 67’ ο Αστέρας είδε την πίεσή του να αποδίδει καρπούς και έφτασε στο 1-1, μετά από αδράνεια στα μετόπισθεν του Θρύλου και γκολ του Τόνσο, ο οποίος είχε μπει αλλαγή.

Παρά το 1-1, ο κόσμος στην εξέδρα φώναξε δυνατά «Ολυμπιακός! Ολυμπιακός!» και συνέχισε να τραγουδά. Ο Πέδρο Μαρτίνς φώναξε τον Γκιγιέρμε, αλλά προτίμησε να ρίξει πρώτο στο ματς τον Χασάν, κάτι που έγινε στο 71’, στην θέση του Λάζαρου. 4-4-2 για τον Ολυμπιακό πλέον. Άμεσα ετοιμάστηκε και ο Φετφατζίδης, για να επέλθει ισορροπία στα εξτρέμ. Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να κλείσει τον Αστέρα στην περιοχή του, για να κάνει το 2-1. Ο «Φόρτου» πέρασε εκτός ματς και μπήκε στο γήπεδο ο «Φέφτα». Ο Έλληνας άσος απείλησε λίγο μετά την είσοδό του στο ματς και με 18 λεπτά να απομένουν, έδειχνε ότι θα είχε και άλλες ευκαιρίες.

Ο κόσμος στην εξέδρα συνέχισε να τραγουδά δυνατά και να σπρώχνει την ομάδα μας μπροστά, για το δεύτερο (ή και περισσότερα) γκολ. Ο Θρύλος συνέχισε, περισσότερο από τα πλάγια και λιγότερο από τον άξονα, να ψάχνει το δεύτερο γκολ, που θα του έδινε την -δίκαιη βάσει συνολικής εικόνας- νίκη. Ο Χασάν άγγιξε το γκολ στο 80’! Το αγκάλιασε! Έκανε ιδανικό πλασέ, από κοντινή απόσταση, με προβολή, αλλά ο Παπαδόπουλος… κάπως σταμάτησε την μπάλα, πριν μπει γκολ!

Στο 84ο λεπτό ο κ. Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Νάτχο, ο οποίος πήρε τη θέση του Καμαρά. Αλλαγή η οποία αποδείχθηκε πολύτιμη, διότι ο Ισραηλινός, κράτησε το καλύτερο για το τέλος! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων λοιπόν, ο Ποντένσε σέντραρε από δεξιά, ο Γκερέρο γύρισε την μπάλα με κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, με τον Μπίμπαρς να βρίσκεται την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο σημείο και με δυνατό σουτ στην κίνηση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 του Θρύλου! «3 στα 3» για τον Ολυμπιακό, που δεν τα παράτησε μέχρι το τελευταίο λεπτό και ανταμείφθηκε παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο!

Το φιλμ του αγώνα:

5’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από τη, «άγγιξε» το 1-0 για την ομάδα μας!

8’ Άλλη μία καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Λάζαρος κινήθηκε από δεξιά, έκανε το γύρισμα χαμηλά, η μπάλα μετά από κόντρα, έφτασε στον Γκερέρο, εκείνος σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

16’ Πολύ ωραία ενέργεια του Λάζαρου μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε ντρίμπλα στον Τριανταφυλλόπουλο, έκανε το σουτ με το δεξί, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

18’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ γκολ από τον Μαντί Καμαρά που σούταρε από τα 40 μέτρα και με τη βοήθεια του δοκαριού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 1-0 της ομάδας μας!

22’ Τρομερή συνεργασία από Λάζαρο, Ελαμπντελαουί και Ποντένσε, τακουνάκι από τον Πορτογάλο, αλλά βγήκε και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

35’ Δυνατό σουτ από τον Ποντένσε, ο Παπαδόπουλος έπεσε και μπλόκαρε.

42’ Ποντένσε και Τσιμίκας συνεργάζονται πολύ καλά από αριστερά, έβγαλε σέντρα ο νεαρός μπακ, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος στη μικρή του περιοχή.

43’ Ο Καμαρά βρήκε πολύ όμορφα τον Ποντένσε στην περιοχή, o Πορτογάλος «άδειασε» υπέροχα τον Βλάχο, σούταρε, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.

48’ Ο Καμαρά σούταρε στην κίνηση αλλά αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

49’ Ο Ποντένσε βρήκε δεξιά τον Λάζαρο, εκείνος σέντραρε για τον Γκερέρο, ο οποίος δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, γιατί είχε αντίπαλο δίπλα του, ο Ποντένσε έκανε ψαλιδάκι στη συνέχεια, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

53’ Ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, ο Λάζαρος έπιασε «καρφωτή» κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

63’ Ακόμα ένα δυνατό σουτ από τον Καμαρά, ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει την μπάλα.

67’ Γκολ 1-1 ισοφαρίζει ο Αστέρας Τρίπολης με τον Τόνσο.

74’ Καλή στιγμή για την ομάδα μας, με τον Φετφατζίδη να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

80’ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας να κάνει το 2-1! Ο Γκερέρο έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Χασάν έκανε την προβολή από τη μικρή περιοχή και ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά με το πόδι.

90’+2 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!!!! Ο Ποντένσε έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Γκερέρο έκανε κεφαλιά πάσα για τον Νάτχο και εκείνος με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου και 2-1 για τον Θρύλο!!!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (84’ Νάτχο), Μπουχαλάκης, Λάζαρος (72’ Χασάν), Ποντένσε, Φορτούνης (74’ Φετφατζίδης), Γκερέρο.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Κώτσιρας (46’ Φερνάντεζ), Μαρτίνεζ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Μανιάς (79’ Βαλιέντε), Καλτσάς (61’ Τόνσο).