Ισοπαλία στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Στο 2-2 έμεινε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Άρη για τη 2η αγωνιστική των Playoffs της Stoiximan Super League.

Δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να εκμεταλλευτεί το γήπεδό του και να πάρει τη νίκη απέναντι στον Άρη, μετά το ισόπαλο 2-2 για τη 2η αγωνιστική των Playoffs της Stoiximan Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν με 2-0 με τους Χουάνγκ (36′), Παπασταθόπουλο (52′), δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και ο Άρης επέστρεψε στο ματς με τα γκολ των Ιτούρμπε (70′), Καμάτσο (81′) και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο έχασε αρκετές ευκαιρίες και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 1-0, ενώ μπορούσε να είχε σημειώσει ακόμη περισσότερα γκολ.

Μόλις στο 4′ απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όταν ο Κανός μετά από ατομική ενέργεια από αριστερά έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 9′ ο Χουάνγκ έκανε το μακρινό σουτ με τον Σιαμπάνη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 22′ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά ο Κασάμι πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο Σιαμπάνης αντέδρασε και πάλι σωστά.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 26′ ο Μπακαμπού μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά, έκανε το πλασέ από πλάγια θέση με την μπάλα να πηγαίνει άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Κασάμι δοκίμασε το μακρινό σουτ με τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει σταθερά και στο 29′ ξανά ο τερματοφύλακας του Άρη ενήργησε σωστά σε κοντινό πλασέ του Κανός μετά από κεφαλιά πάσα του Μπιέλ.

Στο 36′ όμως ήρθε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους» με το ωραίο μακρινό σουτ του Χουάνγκ, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και πάλι μπήκε δυνατά και στο 52′ είχε δοκάρι σε προβολή του Μπιέλ μετά από σέντρα του Κασάμι, ενώ στο ίδιο λεπτό έγινε το 2-0 για τον Θρύλο. Ο Φορτούνης «γέμισε» στην περιοχή του Άρη από εκτέλεση κόρνερ και ο Παπασταθόπουλος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 2-0.

Ο Άρης στο 70′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος λίγο έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ιτούρμπε έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη ο οποίος αρχικά τον εμπόδισε αλλά στη συνέχεια κατάφερε να πλασάρει για το 2-1.

Στο 77′ ο Κασάμι απείλησε με μακρινό σουτ όμως η μπάλα πήγε άουτ, ενώ στο 81′ έγινε το 2-2 για τον Άρη με το πλασέ του Καμάτσο μέσα από τη μικρή περιοχή.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός και πάλι πήρε το πάνω χέρι στο ματς και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τη νίκη. Συγκεκριμένα στο 90+3′ ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Σιαμπάνης έδιωξε, με τον Κασάμι στην επαναφορά να προσπαθεί να πλασάρει και την μπάλα να καταλήγει στον Μασούρα ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Άρη και έμεινε το 2-2 στο παιχνίδι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα (55′ Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Κασάμι, Χουάνγκ (74′ Σαμασέκου), Φορτούνης (73′ Γκάρι Ροντρίγκες), Κανός (42′ Μασούρας), Μπιέλ, Μπακαμπού (74′ Εμβιλά).

Άρης (Α. Τερζής): Σιαμπάνης, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ (75′ Νταμπό), Πάλμα (75′ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (57′ Ιτούρμπε), Νταρίντα (57′ Ετέμπο), Χριστοδουλόπουλος, Γκρέι (90+1′ Καμαρά).