Ολυμπιακός – Πανιώνιος 2-1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανιωνίου με 2-1 στην 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο κ. Μίτσελ έκανε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό. Ο Μέγιερι ήταν στο τέρμα. Ο Μοδέστο δεξιά στην άμυνα, αριστερά ήταν ο Χολέβας. Στόπερ ήταν ο Αβραάμ με τον Δημήτρη Σιόβα. Ο Μανιάτης έπαιζε ως αμυντικός χαφ, μπροστά του ήταν ο Μασάντο, σε «ελεύθερο» ρόλο. Στα άκρα δεξιά ήταν ο Φετφατζίδης, αριστερά ο Βλαχοδήμος. Στην επίθεση ο Ραφίκ Τζιμπούρ κινούνταν περιφερειακά στην περιοχή και ο Μήτρογλου ήταν ο καθαρόαιμος σέντερ φορ.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς. Στο 8’ ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος συνδυάστηκε πανέμορφα με τον Τζιμπούρ, ξαναπήρε την μπάλα και σούταρε δυνατά, βλέποντας την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ανέστη.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για την ομάδα μας. Στο 12’ ο Χολέβας έκανε την κίνηση από αριστερά και πάσαρε παράλληλα με την περιοχή στον Μήτρογλου, ο οποίος πήρε την κατοχή της μπάλας με φοβερή ντρίμπλα ανάμεσα σε Αραβίδης και Αυλωνίτη. Έφερε την μπάλα στο δεξί του πόδι, «όπλισε» και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Πανιώνιου, ανοίγοντας το σκορ για τον Ολυμπιακό!

Δύο λεπτά μετά ο Φετφατζίδης βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε μία ντρίμπλα στον Κούρο και σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Ανέστη. Μέχρι το πρώτο 20λεπτο ο Πανιώνιος ισορρόπησε την πίεση του Ολυμπιακού και μάλιστα στο 20’ ο Σάμαρης βρέθηκε σε καλή θέση, στα όρια της περιοχής και λίγο μέσα, σούταρε, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Μέγιερι, για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός ανέκτησε άμεσα τα ηνία του αγώνα και βγήκε μπροστά για να πάρει ξανά το προβάδισμα, χάνοντας μία καλή ευκαιρία με τον Βλαχοδήμο στο 24’. Στο 25’ ο Φετφατζίδης πήρε πανέμορφα την μπάλα από τον Μήτρογλου, έξω από την περιοχή. Ο Έλληνας φορ κινήθηκε και ο «Φέτφα» του «έσκαψε» την μπάλα, βγάζοντάς τον στην πλάτην του Κουλουχέρη και τετ-α-τετ με τον Ανέστη. Ο Μήτρογλου έκανε το σουτ στην κίνηση και ο Ανέστης απέκρουσε ενστικτωδώς!

Στο 31’ ο Πανιώνιος βγήκε στην αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις, με τον Ντούνη να γυρνάει από δεξιά στον Αραβίδη. Εκείνος δεν την «βρήκε», εκείνη έφτασε στον Κολοβό, ο οποίος σούταρε με το δεξί και αστόχησε. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» σε αυτή την καλή ευκαιρία με ένα φοβερό φάουλ του Χολέβα από δεξιά, στο οποίο ο Ανέστης αντέδρασε υποδειγματικά, διώχνοντας σε κόρνερ.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας διατήρησε την υπεροχή στο ματς και ο Πανιώνιος έβγαινε μπροστά με αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές ο Κολοβός βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Μέγιερι είχε εξαιρετική αντίδραση. Σε δεύτερο σουτ του Μπούζα ο Ούγγρος γκολκίπερ μπλόκαρε την μπάλα. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο γήπεδό μας, με το σκορ στο 1-1.

Με την έναρξη της επανάληψης ο κ. Μίτσελ «έριξε» στον αγωνιστικό χώρο τον Αριέλ Ιμπαγάσα, αποσύροντας τον Βλαχοδήμο. Ο «Κάνιο» πέρασε μπροστά από Μασάντο και Μανιάτη, ως «οργανωτής» και «δημιουργός». Στο 47’ ο Αργεντινός εκτέλεσε πλασαριστά κόρνερ προς τον Χολέβα. Εκείνος σέντραρε για τον Μήτρογλου, ο οποίος έκανε το σουτ και είδε τον Ανέστη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Από την αρχή του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός μας προσπάθησε και κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του ματς. Πλησίαζε διαρκώς την περιοχή του Ανέστη και προσπαθούσε να γίνει απειλητικός. Μέχρι το 55’ έπαιζε πολύ από αριστερά, με Χολέβα και Τζιμπούρ, που είχε πάει από εκεί. Το παιχνίδι ήταν «μονόλογος» για την ομάδα μας. Στο 58’ ο Τζιμπούρ ντρίμπλαρε τον Σάμαρη και σούταρε δυνατά, αναγκάζοντας σε ενστικτώδη απόκρουση τον Ανέστη.

Από το πλασαριστό φάουλ του Ιμπαγάσα στο 60’ ο Μασάντο σούταρε, αλλά είδε την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πανιώνιου. Στο 63’ ο Κολοβός βγήκε από αριστερά, έκανε την κούρσα και το σουτ, αλλά αστόχησε. Πολύ όμορφη ενέργεια και σουτ, έπειτα από ντρίμπλα πάνω στον Αυλωνίτη, έκανε ο Μήτρογλου στο 64’. Ένα λεπτό μετά, στο 65’, ο Ιμπαγάσα πήρε την μπάλα από τον Φετφατζίδη και με μαγική πάσα τον ξαναβρήκε. Ο «Φέτφα» μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά στάθηκε άτυχος, βλέποντας την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Ανέστη!

Στο 66’ ο Τζιμπούρ συνδυάστηκε πανέμορφα με τον Ιμπαγάσα από αριστερά, ξαναπήρε την μπάλα από τον Αργεντινό και συνέκλινε, σούταρε δυνατά με το δεξί και είδε τον Ανέστη να αποκρούει με υπερένταση. Στο 69’ ο Γκρέκο πέρασε στο ματς αντί του Μοδέστο και μπήκε στον χώρο του κέντρου, με το Μανιάτη να πηγαίνει δεξιά στην άμυνα, αντί του Κορσικανού. Πολύ ωραία σέντρα του Έλληνα ποδοσφαιριστή στο 70’, με τον Ανέστη να βγαίνει και να μαζεύει την τελευταία στιγμή, προ του Μήτρογλου.

Ένα λεπτό μετά, στο 71’, ο Φετφατζίδης έβγαλε «μαγική» κάθετη πάσα στον Μήτρογλου, τον οποίο έφερε απέναντι από τον Ανέστη. Ο Έλληνας φορ ντρίμπλαρε τον τερματοφύλακα του Πανιώνιου, ο οποίος του έκανε τάκλιν και βρέθηκε στο χόρτο, με τους «ερυθρόλευκους» να διαμαρτύρονται για πέναλτι. Ο διαιτητής Λαμπρόπουλος, όμως, έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Έτσι και έγινε, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση η ομάδα μας πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ, κάνοντας σέντρα προς την περιοχή, εκεί όπου ο Αβραάμ έβαλε το κεφάλι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ομάδα μας, κάνοντας το 2-1 στο 72’! Στο 76’ ο κ. Μίτσελ έκλεισε τις αλλαγές του, βγάζοντας από το ματς τον Τζιμπούρ και βάζοντας τον Παπάζογλου.

Το φάουλ του Μασάντο στο ίδιο λεπτό έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Πανιώνιου.

Στο 90΄ Ιμπαγάσα και Φετφατζίδης συνδυάστηκαν όμορφα, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε το σουτ του Έλληνα άσου.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Έλληνας γκολκίπερ έκανε το ίδιο και στο σουτ του Γκρέκο.

Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Πανιωνίου στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Μοδέστο, Χολέβας, Παπαδόπουλος, Σιόβας, Μανιάτης, Μασάντο, Φετφατζίδης, Βλαχοδήμος (46’ Ιμπαγάσα), Τζιμπούρ (76’ Παπάζογλου), Μήτρογλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ανέστης, Κούρος, Αυλωνίτης, Κολοβός, Κουλουχέρης, Αραβίδης, Μπούζας (51’ Μενδρινός), Σάμαρης (79΄ Τόσκας), Ντούνης (73’ Οκόγιε), Κούρντι, Παναγιωτούδης.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 12’ Μήτρογλου, 72’ Παπαδόπουλος / 20’ Σάμαρης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΒΟΗΘΟΙ: Δ. Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Δ. Βερρής (Λέσβου)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Γ. Λιαχούδης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 9’ Αυλωνίτης, 49’ Κούρος, 87΄ Τόσκας