Ο Θρύλος στους ομίλους του UEFA Europa League

Με γκολ των Ντομίνγκεζ και Ιντέγε ο Ολυμπιακός έφερε τα κάτω-πάνω στην παράταση και νίκησε 2-1 την Αρούκα παίρνοντας την πρόκριση.

Μπορεί να χρειάστηκε να φτάσει ως και την παράταση ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του και με 2η νίκη επί της Αρούκα (2-1) προκρίθηκε στη φάση των ομίλων του UEFA Europa League.

Οι Πορτογάλοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 80ο λεπτό του αγώνα με γκολ του Γκέγκε και ισοφάρισαν έτσι το σκορ του 1ου αγώνα στην Πορτογαλία στο οποίο είχε κερδίσει ο Θρύλος 1-0 με γκολ του Σεμπά.

Έτσι οι αγωνιστικές «διαφορές» λύθηκαν στην παράταση όπου ο Ολυμπιακός έβαλε δύο γκολ (94’ Ντομίνγκεζ, 113’ Ιντέγε) και «έβγαλε» χαρακτήρα και ψυχή σ’ ένα βράδυ που φάνηκαν όλα να του πηγαίνουν στραβά.

Κι αυτό γιατί η ομάδα έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα δύο παίκτες με τραυματισμό. Ο Πάρντο αντικαταστάθηκε στο 99ο λεπτό από τον Μανθάτη (σ.σ.: με κράμπες λόγω υπερπροσπάθειας και μεγάλης κόπωσης) ενώ λίγο αργότερα ο Ντε Λα Μπέγε αντιμετώπισε επίσης πρόβλημα τραυματισμού ωστόσο επειδή η ομάδα μας είχε κάνει ήδη τις τρεις αλλαγές της ο Ισπανός αμυντικός έπαιξε τραυματίας για 20 λεπτά!

Πέρα από τη νίκη και την πρόκριση που ήταν και το μεγάλο ζητούμενο, και φυσικά την κατάθεση ψυχής, αξίζει να αναφερθεί κανείς και στην εξαιρετική παρουσία, σ’ ένα ακόμα ματς, δύο παιδιών της Ακαδημίας μας. Ο λόγος για τους Ρέτσο (σ.σ.: ήταν βασικός δεξιός μπακ) και Μανθάτη που αγωνίστηκε ως αλλαγή.

Το «φιλμ» του αγώνα:
24’ Σουτ του Γκονζάλες από το ύψος της μικρής περιοχής και αριστερά, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο.
32’ Κεφαλιά του Βελάσκες, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ της Αρούκα από δεξιά, η μπάλα περνάει άουτ.
34’ Ο Καμπιάσο πασάρει έξοχα στον Πάρντο που επιχειρεί το συρτό σουτ, όντας εντός μεγάλης περιοχής και με αντίπαλο μπροστά του, για να μπλοκάρει ο Μπρακάλι.
36’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Σεμπά από αριστερά. Ο Ντα Κόστα πήρε την πρώτη κεφαλιά στο σημείο του πέναλτι και η μπάλα έφτασε στο 2ο δοκάρι όπου ο Ιντέγε έκανε την εξ’ επαφής προβολή αλλά ο Μπρακάλι έσωσε με το σώμα.
41’ Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Ντε Λα Μπέγια να πιάνει το αριστερό βολέ στην κίνηση και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
45’ Ο Ιντέγε δέχεται τη μπάλα εντός περιοχής ύστερα από σέντρα του Καμπιάσο κι αφού κάνει το κοντρόλ σουτάρει με το αριστερό αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
65’ Επικίνδυνη αντεπίθεση της Αρούκα από δεξιά και κοντινή κεφαλιά του Γκονζάλες που αποκρούει έξοχα ο Καπίνο.
77’ Διαγώνιο αριστερό σουτ του Σεμπά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα περνάει άουτ από το δεξί δοκάρι.
80’ Γκολ. Η Αρούκα παίρνει προβάδισμα στο σκορ με κοντινό σουτ του Γκέγκε και ύστερα από εκτέλεση φάουλ.
83’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ύστερα από κόρνερ με τον Καμπιάσο να σουτάρει με το αριστερό λίγο άουτ.
90’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Πάρντο να κάνει το σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90+3’ Ο Ντε Λα Μπέγια σεντράρει από αριστερά, για λίγο δεν προλαβαίνει ο Ιντέγε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, προλαβαίνει και μπλοκάρει ο Μπρακάλι.
ΛΗΞΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΑΓΩΝΑ
94’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Τσόρι ισοφαρίζει σε 1-1 για τον Θρύλο με εξαιρετικό αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά. Ο Μπρακάλι βρήκε λίγο τη μπάλα αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την πορεία της προς τα δίχτυα.
113’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-1 για τον Θρύλο με δεξί «κεραυνό» του Ιντέγε και ύστερα από ωραία ασίστ του Μάρτινς.
117’ Ωραίο δεξί διαγώνιο σουτ του Μάρτινς, ο Μπρακάλι αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.
118’ Ασταθής απόκρουση του Μπρακάλι, ο Ιντέγε παίρνει το… ριμπάουντ και κάνει το πλασέ αλλά ο πορτιέρο της Αρούκα αποκρούει ξανά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Ντα Κόστα, Μποτία, Ρέτσος, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (91’ Ντομίνγκεζ), Φορτούνης (72’ Μάρτινς), Πάρντο (99’ Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε.
ΑΡΟΥΚΑ (Λίτο Βιντιγκάλ): Μπρακάλι, Μπάστο, Βελάσκες, Μορέιρα (90+5’ Νούνο Βαλέντε), Ντε Ζεσούς, Αντμίλσον Ντε Μπάρος Γκέγκε (112’ Μπρούνο Λόπες), Αντρέ Σάντος, Ζούνιορ Μέντες, Κριβελάρο, Ντος Σάντος (77’ Ματέους), Γκονζάλες.