Ανίκητος ο Ολυμπιακός, πέρασε και από τη Σύρο!

Την 10η νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε ο Θρύλος που επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου με τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ να έρχεται από τον πάγκο και να «καθαρίζει» στο τάι μπρέικ!

Την 10η νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που πέρασε νικηφόρα με 3-2 σετ από την έδρα του Φοίνικα Σύρου.  Παρά την πρώτη βαθμολογική απώλεια ο Θρύλος εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος απολαμβάνοντας την μοναξιά της κορυφής. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στα δυο πρώτα σετ τα οποία κέρδισαν άνετα και παρότι δεν είχε αγωνιστεί ουσιαστικά μέχρι τότε ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ (προφυλάχθηκε λόγω διαστρέμματος). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση των «ερυθρολεύκων» και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ανέλαβε δράση ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο, με δικό του μπλοκ ισοφάρισε σε 9-9 (από 7-9), έδωσε με άσο το προβάδισμα στον Ολυμπιακό 10-11 και με δυνατό καρφί έγραψε το 15-13 με το οποίο οι Πειραιώτες έκαμψαν την αντίσταση του Φοίνικα Σύρου.

Άνετο προβάδισμα με οδηγό τον Ζουπάνη!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νίκο Ζουπάνη ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση ενώ άψογη ήταν η λειτουργία της ομάδας σε όλους τους τομείς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +8 και πήρε εύκολα το σετ με 16-25 μετά από πόντο του Ζουπάνη.

Ανάλογη συνέχεια και 2-0!

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημα ήταν πιο κλειστό, με τους «ερυθρόλευκους» να αποκτούν προβάδισμα δυο πόντων 10-12 χάρη στο μπλοκ αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήγαν μπροστά με 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Θρύλος ισοφάρισε σε 17-17 και προηγήθηκε με 18-19 με πόντο του Κοκκινάκη. Στο σημείο εκείνο πέρασε στον αγώνα για πρώτη φορά ο Αγκάμεζ και απευθείας σημείωσε το 18-20 με δυνατό καρφί, νικώντας το διπλό μπλοκ του Φοίνικα.  Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και πήραν το σετ με 20-25.

Πήγε για σπουδαία ανατροπή αλλά… 2-2!

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και προηγήθηκαν με 21-18 και 23-19. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε μια επική ανατροπή, πλησιάζοντας σε 23-22 και 24-23 με τον Άθος Κόστα αλλά τελικά το σετ κατέληξε στον Φοίνικα Σύρου με 25-23. Πολύ νωθρά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 4ο τεστ που από το 10-10 δέχθηκε ένα σερί 7-0, με τους γηπεδούχους να πιέζουν από το σερβίς. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν σε αυτό το σημείο με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να πάρει το σετ 25-14 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Έδειξε χαρακτήρα, «καθάρισε» με Αγκάμεζ!

Στο τάι μπέικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 μετά από άσο του Αγκάμεζ και με 5-3 με πόντο του Κοκκινάκη αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 3-0 και πέρασαν μπροστά με 7-6 για να αυξήσουν τη διαφορά στο +2 (8-6, 9-7). Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 9-9 με μπλοκ του Αγκάμεζ και με δικό του άσο πέρασαν μπροστά με 10-11. Ο Κολομβιανός σούπερ σταρ του Θρύλου με δεύτερο διαδοχικό άσο διαμόρφωσε το 10-12 και το μπλοκ του Νταφ διεύρυνε το επιμέρους 6-1 για το 13-10! Ο Ανδρέας Φράγκος «έγραψε» το 14-11 και παρότι μείωσε σε 13-14 ο Φοίνικας αλλά ο Αγκάμεζ με δυνατό καρφί τελείωσε το ματς πετυχαίνοντας το 13-15 και χάρισε τη σπουδαία νίκη στον Ολυμπιακός!

Τα σετ:  16-25 (21’), 20-25 (24’), 25-23 (29’), 25-14 (22’), 13-15 (17’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 9-16, 12-21, 16-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 20-25

3ο σετ: 8-7,15-16, 21-18, 25-23

4ο σετ: 7-8, 16-10, 21-12, 25-14

5ο σετ:  3-5, 10-9, 10-12, 13-15

Φοίνικας Σύρου (Ντ. Νίκολιτς) : Χήρας 2 (2/3 επ.), Μρντακ 19 (18/38 επ., 1 άσσος), Πάρις 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 12 (9/26 επ., 3 μπλοκ, 37%υπ.-17%αρ.), Εφραιμίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 44%υπ.-33%αρ.), Τουράνιανιν 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζήσης -λ (80%υπ.-67%αρ.), Παπαδόπουλος 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Σούρδι 10 (6/14 επ., 4 άσσοι, 17%υπ.-0%αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σλόμπονταν Μπόσκαν) : Νταφ 15 (11/15 επ., 4 μπλοκ), Ζουπάνης 17 (12/28 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 12 (9/19επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35%υπ.-25%αρ.), Κόστα 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 23%υπ.-23%αρ.), Στεφάνου -λ (66%υπ.-45%αρ.), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 3 (3/4 επ., 68%υπ.-38%αρ.), Ρουμελιωτάκης, Αγκάμεζ 6 (2/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ)

Μπόσκαν: «Δεν μπορείς να κερδίζεις όλα τα ματς με 3-0»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε μετά το ματς:  «Παίξαμε πολύ καλά στα δυο πρώτα σετ. Στη συνέχεια κάναμε λάθη στην υποδοχή και δεν ήμασταν τόσο αποτελεσματικοί. Ωστόσο θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου για τη νίκη. Το φυσιολογικό είναι να κερδίζει ο Ολυμπιακός, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να παίζεις με αυτή τη λογική. Οι παίκτες μου δεν είναι μηχανές και δεν είναι μπορείς να κερδίζεις όλα τα ματς με 3-0.  Ξέρουμε όλοι τις προσδοκίες που έχουν όλοι για την ομάδα και προχωράμε για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Στεφάνου: «Τίποτα δεν χαρίζεται, εμείς πρέπει να το κερδίζουμε»

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Γιώργος Στεφάνου δήλωσε μετά το ματς: « Η αλήθεια είναι ότι είχαμε καλό ρυθμό μέχρι τα τέλη του δεύτερου σετ τον οποίο δεν διατηρήσαμε μέχρι τέλους.  Γνωρίζουμε ότι είναι ανταγωνιστική η ομάδα της Σύρου ιδιαίτερα μέσα στο γήπεδο της. Ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να δούμε ότι πρέπει να αγωνιζόμαστε ξεχωριστά σε κάθε ματς και  σε κάθε σετ και ότι δεν χαρίζεται τίποτα, εμείς θα πρέπει να το κερδίζουμε».