Μίλαν – Ολυμπιακός 3-1

Ο Θρύλος το πάλεψε για 70 λεπτά και στάθηκε παλικαρίσια στο «Σαν Σίρο» κόντρα στη Μίλαν, παρότι ηττήθηκε με 3-1.

Ο Ολυμπιακός πήγε στο Μιλάνο για να πάρει αποτέλεσμα κόντρα στη Μίλαν και έδειξε ότι το πίστευε από την αρχή! Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα μας βρέθηκε κοντά στο να φύγει με μία μεγάλη νίκη από το «Σαν Σίρο», καθώς για 70 λεπτά στάθηκε παλικαρίσια χωρίς να νιώσει ιδιαίτερη απειλή από τους «ροσονέρι», με το γκολ του Γκερέρο από το 14’, να τον χρίζει πρώτο φαβορί για τη νίκη. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν ένα κακό τους δεκάλεπτο στο ματς και εν τέλει «λύγισαν», χάνοντας με 3-1.

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και μία 11άδα την οποία δεν έχει ξαναδοκιμάσει σε επίσημο ματς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Τοροσίδης, Μιράντα, Σισέ και Κούτρης. Ο Νάτχο, ο Γκιγιέρμε και ο Τουρέ ήταν στον άξονα, ως κεντρικοί μέσοι, με τον Γιάγια να παίζει λίγο πιο ελεύθερος. Καθαρό «δεκάρι», φυσικά δεν υπήρχε, όπως όταν παίζει ο Φορτούνης, ωστόσο ο Τουρέ έβγαινε πιο μπροστά, υποστηρικτικά στον σέντερ φορ. Στις πτέρυγες έπαιζαν αριστερά ο Ναουέλ, δεξιά ο Φετφατζίδης και μοναδικός καθαρός προωθημένος ήταν ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο.

Η ομάδα μας άρχισε το ματς περιμένοντας να δει το παιχνίδι που θα επέλεγε η Μίλαν. Οι γηπεδούχοι, σπρωγμένοι και από την έδρα τους, πήραν την πρωτοβουλία. Ο Ολυμπιακός δεν… πνίγηκε στην πίεση που του ασκήθηκε, αντιθέτως κράτησε την άμυνά του σωστά και προσεκτικά, εξουδετερώνοντας τις επιθέσεις των Ιταλών. Σταδιακά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια και κέρδισε αυτοπεποίθηση. Ανέβηκε στο γήπεδο και με τους τρεις χαφ να συνδυάζονται ωραία, άρχισε να βγαίνει μπροστά. Ο Γιάγια Τουρέ έδειχνα πραγματικά ασυγκράτητος, με τον τεράστιο διασκελισμό του, βγάζοντας γρήγορα μπροστά τον Ολυμπιακό, όταν οι παίκτες του Μαρτίνς έβγαιναν στην αντεπίθεση.

Ιδιαίτερης μνείας χρίζει η σταθερότητα του Ζοζέ Σα, ο οποίος στο πρώτο ημίωρο του αγώνα ήταν ανίκητος, όποτε χρειάστηκε να επέμβει. Ο Γκιγιέρμε κρατούσε ωραία την μπάλα και εναλλασσόταν με τον Νάτχο, κρατώντας την κατοχή και ισορροπώντας αυτό το στατιστικό για τον Θρύλο. Ο Ναουέλ έβγαινε βέλος στο αριστερό άκρο και ο Φετφατζίδης κρατούσε την μπάλα στα δεξιά, δημιουργώντας προβλήματα στους αμυντικούς της Μίλαν. Ο Γκερέρο έδινε ομηρικές μάχες στην επίθεση, κρατώντας την μπάλα, αλλά δεν έκανε… μόνο αυτό!

Το ρολόι στο Σαν Σίρο σημάδευε το 14ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός πήρε την μπάλα και βγήκε στην επίθεση. Από αριστερά ο Κύτρης έγινε αποδέκτης και προχώρησε προς την εστία της Μίλαν. Σέντραρε με το καλό του, αριστερό πόδι, την ώρα που ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο έκανε κίνηση μέσα στην περιοχη του Ρέινα, πάτησε σωστά και σηκώθηκε στην πορεία της μπάλας, πιάνοντας υπέροχη κεφαλιά και στέλνοντάς στη προς τα δίχτυα! Ο Ρέινα εκτινάχθηκε, έπεσε στη γωνία του, αλλά κεφαλιά ήταν τόσο τέλεια, που δεν κατάφερε να την σταματήσει! Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα και να «χτυπάει» τη Μίλαν δίχως εκείνη να το περιμένει!!

Το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε στο ίδιο μοτίβο. Η Μίλαν διατήρησε μία χλιαρή υπεροχή, κυρίως στο κομμάτι της κατοχής, αφού δεν δημιούργησε ιδιαίτερα προβλήματα στην άμυνα του Θρύλου. Η ομάδα μας κράτησε χαλαρά το υπέρ της σκορ, δείχνοντας σοβαρότητα, συνοχή και πίστη στο πλάνο της. Κάθε αντεπίθεση του Ολυμπιακού έδειχνε ότι μπορούσε να φέρει κινδύνους στη Μίλαν και με μπροστάρη τον Γιάγια Τουρέ και τον Νάτχο (ο οποίος έφτιαχνε το παιχνίδι μαεστρικά) η ομάδα μας απειλούσε.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Θρύλο να προηγείται και δίχως αλλαγές στη σύνθεσή του. Η ομάδα μας δεν παραμελούσε την άμυνά της. Αντιθέτως, από εκεί άρχιζαν όλα. Η Μίλαν θέλησε να γίνει ξανά πιεστική και κυνηγούσε την ισοφάριση. Με αυτοπεποίθηση μεγάλης ομάδας, ο Θρύλος δεν… καταλάβαινε από την πίεση των Ιταλών. Έκλεβε μπάλες, κρατούσε κατοχή και έβγαινε μπροστά. Απείλησε με φάουλ του Κούτρη, νωρίς στο δεύτερο μέρος και σπρωγμένος από τον υπέροχο κόσμο του, ο οποίος έκανε πάρτι στην εξέδρα του Σαν Σίρο, ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός για μεγάλα πράγματα. Η εικόνα του έπειθε για αυτό που έγραφε ο φωτεινός πίνακας και μάλιστα υπήρχαν στιγμές που η ομάδα μας έδειχνε τόσο ανώτερη από τη Μίλαν, που θα μπορούσε το εύρος του σκορ να είναι και μεγαλύτερο.

Ο κ. Μαρτίνς, όρθιος, έδινε διαρκώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του, οι οποίοι τακτικά ήταν φανταστικοί, ενώ είχαν και την ουσία, δηλαδή το γκολ! Ο Ολυμπιακός κρατούσε δίχως πρόβλημα το προβάδισμα, ένα προβάδισμα ιστορικό. Ο Σα δεν είχε απειληθεί τόσο στο δεύτερο μέρος, ενώ και η άμυνα συνολικά έδειχνε δυνατή και με αυτοπεποίθηση. Σημάδι (ακόμη ένα) πολύ θετικό, για τον νέο Θρύλο.

Το ματς είχε φτάσει στο 70’ και ο Θρύλος κρατούσε το προβάδισμα. Χασάν, Καμαρά, Φορτούνης και Μεριά έκαναν ζέσταμα, ενώ, δυστυχώς για την ομάδα μας, μία στιγμή ολιγωρίας στα μετόπισθεν έφερε, ένα λεπτό μετά, στο 71’, την ισοφάριση για τη Μίλαν. Χτύπημα για τους Ιταλούς στο κέντρο της άμυνας, με τον Σισέ να μην προλαβαίνει να καθαρίσει μία σέντρα από αριστερά και τον Κουτρόνε να ισοφαρίζει. Παρά την ισοφάριση, η ομάδα μας έδειξε άμεσα διάθεση να βγει μπροστά. Απείλησε με ένα δυνατό σουτ του Φετφατζίδη, ενώ στο ματς πέρασε ο Ποντένσε, αντί του Ναουέλ και πήγε αμέσως αριστερά. Δεξιά έμεινε ο Φέτφα.

Ο κόσμος στην εξέδρα συνέχιζε να τραγουδά δυνατά και να σπρώχνει τον Ολυμπιακό σε κάτι καλύτερο από την ισοπαλία, αλλά η Μίλαν ήταν εκείνη που κατάφερε να φτάσει πρώτη στο δεύτερο γκολ, με τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε σταθεί εξαιρετικά μέχρι το 77’, βρέθηκε πίσω στο σκορ και πλέον έπρεπε να βγει μπροστά, για να κυνηγήσει κάτι καλύτερο. Η είσοδος του Μεριά, αντί του Τοροσίδη, έφερε τον Τυνήσιο δεξιά στην άμυνα. Η Μίλαν κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο γκολ, με τον Κουτρόνε στο 79’ και πλέον το ματς είχε πάρει πολύ διαφορετική τροπή για τον Ολυμπιακό.

Ο κ. Μαρτίνς στο 83ο λεπτό πέρασε στο ματς τον Φορτούνη αντί του Τουρέ. Ο Θρύλος το πάλεψε να μειώσει το σκορ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο «Φέτφα» εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Έτσι, το 3-1 ήταν το τελικό σκορ στο ματς.

Το φιλμ του αγώνα:

14’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ 0-1 για τον Θρύλο με τον Γκερέρο! Ο Νάτχο βρήκε τον Κούτρη στα αριστερά, εκείνος έκανε υπέροχη σέντρα και ο Ισπανός επιθετικός με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ρέινα! Φοβερό τελείωμα και προβάδισμα για την ομάδα μας!

22’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Σε αντεπίθεσή της ομάδας μας, με τον Τουρέ να δίνει στον Ναουέλ, εκείνος σούταρε έξω από την περιοχή με το δεξί και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρέινα.

35’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Κούτρη να βρίσκει υπέροχα στα αριστερά τον Ναουέλ, ο Ρέινα βγήκε εκτός εστίας, ο Ισπανός πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

46’ Δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε έξω από την περιοχή, ο Ρέινα μπλόκαρε με υπερένταση την μπάλα.

50’ Καλή εκτέλεση φάουλ του Κούτρη, έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε ο Ρέινα.

57’ Νέα πολύ καλή σέντρα του Κούτρη, κεφαλιά του Γκερέρο και άουτ. Πήγε να κάνει κάτι αντίστοιχο με τη φάση του γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Θρύλος!

66’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Νάτχο ο οποίος πέρασε δύο αντιπάλους του στον άξονα, πήρε μέτρα προς την περιοχή της Μίλαν, έκανε το σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!

70’ Γκολ 1-1 ισοφαρίζει η Μίλαν με την κεφαλιά του Κουτρόνε.

74’ Πολύ καλό σουτ του Φετφατζίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρέινα.

76’ Γκολ 2-1 για τη Μίλαν με τον Ιγκουαΐν.

79’ Γκολ 3-1 για τους γηπεδούχους με τον Κουτρόνε και πάλι.

90’+1 Ο Φετφατζίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

90’+4 Ο Τσαλχάνογλου σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ρέινα, Καλάμπρια, Μποναβεντούρα (54’ Τσαλχάνογλου), Καστιγιέχο (54’ Κουτρόνε), Σούσο (80’ Μπορίνι), Ιγκουαΐν, Ρομανιόλι, Μπακαγιόκο, Ζαπάτα, Μπίλια, Ροντρίγκεζ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (78’ Μεριά), Μιράντα, Σισέ, Κούτρης, Νάτχο, Γκιγιέρμε, Φετφατζίδης, Ναουέλ (72’ Ποντένσε), Τουρέ (83’ Φορτούνης), Γκερέρο.