ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-0

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στην Κρήτη με 1-0 από τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την ήττα από τον ΟΦΗ με 1-0 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League. Αυτό γιατί στο πρώτο ημίχρονο, ο Θρύλος δεν εμφάνισε καλή εικόνα δίνοντας στους γηπεδούχους το δικαίωμα να βγουν μπροστά και να πετύχουν γκολ, ενώ στην επανάληψη που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, έχασε πολλές ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και ελάχιστες αλλαγές, στην ενδεκάδα, σε σχέση με εκείνη που εμπιστεύεται, ως επί το πλείστον, από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου. Ο Γιαννιώτης ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας. Ο Γκιγιέρμε μαζί με τον Καμαρά ήταν στα χαφ, ενώ ο Τουρέ ήταν το «δεκάρι», στο κέντρο. Στην μία πτέρυγα, δεξιά, έπαιζε ο Ποντένσε, αριστερά έπαιζε ο Λάζαρος, ενώ στην κορυφή της επίθεσης, ο Γκερέρο.

Το ματς είχε μεγάλη ιδιαιτερότητα, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήθελε, μετά τα παιχνίδια, με ΠΑΟΚ, Μίλαν και ΑΕΚ να επιστρέψει στις νίκες. Το πλάνο του κ. Πέδρο Μαρτίνς ήταν σαφές και υπαγόρευε έλεγχο του αγώνα και πρώτο γκολ για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα μας στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να κυριαρχήσει στο τερέν. Οι γηπεδούχοι περίμεναν πίσω από τη μπάλα και έψαχναν κενούς χώρους στις αντεπιθέσεις.

Στο 19’ και στο 23’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Πλατέλλα, με τον Θρύλο στο 31’ να «αγγίζει» το γκολ. Λάζαρος και Ποντένσε συνδυάστηκαν ωραία, με τον Πορτογάλο να στρώνει μέσα στην περιοχή για τον Τουρέ που σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο ΟΦΗ στο 35’ άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Βουό μέσα από την περιοχή. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το γκολ που δέχθηκαν, ανέβασαν στροφές και απείλησαν την εστία του Στρέζου. Ο Λάζαρος στο 43’ σούταρε από μακριά και με πολύ δύναμη, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έπεσε και έδιωξε με υπερένταση. Στη συνέχεια της φάσης, ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στο δοκάρι των Κρητικών!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο κ. Μαρτίνς «έριξε» στο ματς τους Νάτχο και Φετφατζίδη, αντί των Τουρέ και Καμαρά αντίστοιχα. Ο Θρύλος μπήκε δυνατά στην επανάληψη και απείλησε με τα σουτ των Γκιγιέρμε και Φετφατζίδη στο 51’ και στο 54’. Ο Ολυμπιακός πίεζε τον ΟΦΗ ο οποίος αμυνόταν διαρκώς. Στο 65’ ο Μάνος πέρασε στη θέση του Λάζαρου και παράλληλα άλλαξε και το σύστημα σε 4-4-2, πηγαίνοντας τον Φετφατζίδη στα εξτρέμ και τον Νάτχο σε ρόλο οργανωτή. Η προσθήκη δεύτερου επιθετικού έκανε την ομάδα μας πιο πιεστική και κατάφερε έτσι να βγάλει περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Όπως αυτή του 71ου λεπτού. Ο «Φέτφα» σέντραρε από δεξιά, με τον Γκερέρο να πιάνει «καρφωτή» κεφαλιά και τον Στρέζο να απομακρύνει με υπερένταση την μπάλα! Χάθηκε μία μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει ο Θρύλος το ματς!

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 76’, το σουτ του Νάτχο πέρασε ψηλά από την εστία του Στρέζου χωρίς να τον απειλήσει. Ο Θρύλος πίεζε τον ΟΦΗ για την ισοφάριση, με τον Νάτχο και πάλι, να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και τον Στρέζο να απομακρύνει την μπάλα πάνω στη γραμμή! Στις καθυστερήσεις το σουτ του Νάτχο και η κεφαλιά του Ποντένσε, δεν μπόρεσαν να καταλήξουν στα δίχτυα του Στρέζου, με το 1-0 να μένει τελικά μέχρι τέλους.

Το φιλμ του αγώνα:

31’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Λάζαρος έδωσε στον Ποντένσε, αυτός στον Τουρέ, το σουτ του Ιβοριανού μέσα από την περιοχή, πέρασε πάνω από το δοκάρι.

35’ Γκολ 1-0 για τον ΟΦΗ με την κεφαλιά του Βουό.

43’ Διπλή ευκαιρία για τον Θρύλο να ισοφαρίσει το ματς! Αρχικά, ο Λάζαρος από μακριά σούταρε με δύναμη, ο Στρέζος έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε. Στη συνέχεια της φάσης ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι των Κρητικών!

51’ Ο Γκιγιέρμε σούταρε έξω από την περιοχή με δύναμη, ο Στρέζος έπεσε και έδιωξε με υπερένταση.

55’ Σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

71’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Φετφατζίδη από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Γκερέρο από κοντά, ο Στρέζος απομάκρυνε.

76’ Ο Νάτχο σούταρε έξω από την περιοχή και με πολλά φάλτσα, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

90’+1 Δύο σουτ από τον Νάτχο μέσα στην περιοχή, το ένα πάνω στον Ποτουρίδη, το άλλο πάνω από το δοκάρι.

90’+2 Κεφαλιά του Ποντένσε προ του Αργυρόπουλου, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Στρέζου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Κουτσιανικούλης (77’ Κομεσίδης), Βουό (81’ Αραβίδης), Πλατέλλας, Κυριακίδης, Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο, Κοροβέσης (68’ Κοιλιάρας), Ποτουρίδης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Καμαρά (46’ Φετφατζίδης), Γκιγιέρμε, Λάζαρος (65’ Μάνος), Ποντένσε, Τουρέ (46’ Νάτχο), Γκερέρο.