Φωκικός – Ολυμπιακός 3-5

Στον αγώνα ρεβάνς για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου που διεξήχθη στην Άμφισσα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-5 τον Φωκικό.

Ο κ. Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με αλλαγές, κάνοντας rotation και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν παίξει πολύ έως τώρα. Στο τέρμα ήταν ο Μέγιερι. Στην άμυνα (από δεξιά προς τα αριστερά) ήταν οι Σαλίνο, Αβραάμ, Μετζανί, Βούρος. Στο κέντρο ήταν οι Γιαταμπαρέ-Εντινγκά στον άξονα, Φουστέρ-Βάις (στις πτέρυγες) και στην επίθεση έπαιζαν οι Ολαϊτάν και Σέποβιτς. Το σύστημα άλλαζε, με τον Εντινγκά να μένει μόνος αμυντικός μέσος, τους Φουσέρ-Γιαταμπαρέ μπροστά του σε δημιουργικό ρόλο, τον Βάις και τον Ολαϊτάν στις πτέρυγες και τον Σέποβιτς στην κορυφή.

Η ομάδα μας μπήκε από νωρίς με επιθετική διάθεση στο ματς, δίχως πρόθεση να επαναπαυτεί στο -ομολογουμένως ευρύ- 5-1 του πρώτου αγώνα. Από τα πρώτα λεπτά κιόλας ο Βάις άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες. Στο 7’ ο Φουστέρ έβγαλε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Σέποβιτς τετ-α-τετ με τον Λανζάνο και ο Σέρβος πλάσαρε, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Φωκικού. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν κλεισμένοι στην περιοχή τους και προσπάθησαν να διεκδικήσουν όλες τις πιθανότητές τους στο ματς. Αυτό κάνουν, άλλωστε, όλοι οι αντίπαλοι όταν παίζουν με τον Ολυμπιακό. Δίνουν το 110%. Στο 8’ ο Φράγκος πήρε μπαλιά από το κέντρο και μπαίνοντας στην περιοχή πλάσαρε και έκανε το 1-0 για τον Φωκικό.

Το γκολ, που ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, δεν πτόησε τον Ολυμπιακό, μία ομάδα με μέταλλο νικητή και πρωταθλητή. Οι παίκτες του κ. Μίτσελ ανέλαβαν κατευθείαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ισοφάρισαν άμεσα. Στο 16’ η πίεση που ασκούν διαρκώς οι «ερυθρόλευκοι» απέδωσε καρπούς, ο Φουστέρ από κόντρα κέρδισε την μπάλα, ο Σέποβιτς που ήταν σε θέση οφσάιντ δεν κυνήγησε την φάση, πράττοντας πολύ σωστά, και ο Ισπανός μέσος, μπήκε με την μπάλα στη περιοχή, σούταρε και έκανε το 1-1 για τον Θρύλο. Στο 22’ ο Βάις μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε παράλληλα στον Ολαϊτάν, ο οποίος σούταρε άστοχα.

Το 2-1 για τον Ολυμπιακό δεν άργησε να έρθει. Στο 24’ ο Βάις… πάτησε γκάζι από αριστερά, με την μπάλα στα πόδια. Έκανε το «ένα-δύο» με τον Σέποβιτς, πήρε ξανά την μπάλα και μέσα από την περιοχή πλάσαρε, νικώντας τον Λανζάνο και δίνοντας το προβάδισμα στον Θρύλο. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα και σε τρίτο γκολ, με πρωταγωνιστές αυτή τη φορά τον Ολαϊτάν και τον Φουστέρ. Ο Νιγηριανός κινήθηκε ωραία από δεξιά, πέρασε κεντρικά στον Φουστέρ, ο οποίος έσκαψε υπέροχα την μπάλα ξανά για τον Ολαϊτάν. Εκείνος την υποδέχθηκε ιδανικά, την «τσίμπησε» πάνω από τον Λανζάνο και έκανε το 3-1!

Το 4-1 ήταν και το… κερασάκι στην τούρτα του πρώτου ημιρχρόνου. Ο Εντινγκά έκανε καταπληκτική ενέργεια. Πίεσε στο κέντρο, έκλεψε την μπάλα, προχώρησε προς την περιοχή και βλέποντας τον Λανζάνο να βγαίνει, «έσκαψε» την μπάλα, «κρεμώντας» τον Λανζάνο και πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ, στο 33’. Με τη λήξη του ημιχρόνου το σκορ έμεινε σε αυτά τα επίπεδα και με την έναρξη της επανάληψης ο κ. Μίτσελ έκανε αλλαγές. Αντί του Φουστέρ έβαλε τον Παπασάββα και αντί του Εντινγκά έβαλε τον Σάλιακα. Ο πρώτος πέρασε αμυντικός μέσος και ο δεύτερος στο αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Βάις να έρχεται πιο κεντρικά. Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφερε… γκολ για τον Φωκικό. Ο Ράντι πήρε την μπάλα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, σκοράροντας και κάνοντας το 4-2 στο 50’. Στο 55’ ο Σάλιακας έκανε ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή. Στο 63’ ο κ. Μίτσελ έκλεισε τις αλλαγές του, αποσύροντας τον Σαλίνο και ρίχνοντας στο ματς (δεξί μπακ) τον Παπάζογλου.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, μοιραία, έπεσε αισθητά. Η έκταση του σκορ και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων έπαιζε καταλυτικό ρόλο σε αυτό. Ο Φωκικός δεν άφηνε το παιχνίδι και προσπαθούσε να πιέσει και να πετύχει και άλλο γκολ. Η διάθεση του Ολυμπιακού να διαφυλάξει δυνάμεις, ενόψει των συνεχόμενων υποχρεώσεων σε Ελλάδα και Ευρώπη, έφεραν στο 75’ το 4-3, με σκόρερ τον Αλβάρεζ.

Στο 86΄ ο Παπασάββας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με πολύ όμορφο σουτ, νίκησε τον Λανζάνο, κάνοντας το 3-5.

Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και η ομάδα μας πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΦΩΚΙΚΟΣ: Λανζάνο, Πεχλιβανόπουλος, Καλαγκάνης, Πολυχρονάκης, Αλά, Σκαρίμπας (69’ Ζαχαρόπουλος), Τζέκος, Θέος (76’ Γεωργουσόπουλος), Αλβάρεζ (89΄ Κυριάκης), Ράντι, Φράγκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Σαλίνο (63’ Παπάζογλου), Βούρος, Μετζανί, Παπαδόπουλος, Εντινγκά (46’ Σάλιακας), Γιαταμπαρέ, Βάις, Φουστέρ (46’ Παπασάββας), Ολαϊτάν, Σέποβιτς.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Άμφισσας
ΣΚΟΡΕΡ: 8’ Φράγκος, 50’ Ράντι, 75’ Αλβάρεζ / 16’ Φουστέρ, 24’ Βάις, 26’ Ολαϊτάν, 33’ Εντινγκά, 86΄ Παπασάββας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Παπαπέτρου (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Φ. Ελευθερίου (Αθηνών), Β. Καμπούρης (Ευβοίας)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Γ. Καμπαξής (Ευβοίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / –
ΔΟΚΑΡΙΑ: – / –