Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη

Στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του Champions League ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στη Μαδρίτη την Ατλέτικο και ηττήθηκε.

Σε ήττα υποχρεώθηκε στη Μαδρίτη από την Ατλέτικο, ο Ολυμπιακός μας, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του εφετινού UEFA Champions League. Το αποτέλεσμα 4-0 δυσκολεύει το έργο της ομάδας μας για τη συνέχεια και σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση στους «16». Ο κ. Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-1-2 ως στάνταρ και τους ποδοσφαιριστές να αλλάζουν θέσεις μέσα στο γήπεδο, ανάλογα με την άμυνα ή την επίθεση. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ και Μαζουακού. Ο Μιλιβόγεβιτς, ο Εντινγκά και ο Μανιάτης ήταν τρεις κεντρικοί μέσοι, με τον αρχηγό Γιάννη Μανιάτη να βγαίνει περισσότερο προς τα δεξιά. Ο Ντομίνγκεζ είχε «ελεύθερο» ρόλο ως δεκάρι και ο Αφελάι (αν και έβγαινε περισσότερο προς τα αριστερά) ήταν πιο κοντά στον Μήτρογλου, ο οποίος ήταν ο μοναδικός σέντερ φορ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μπήκε πιο δυνατά στο ματς από τον Ολυμπιακό μας, ο οποίος στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπάθησε να βρει τα «πατήματά» του στον αγωνιστικό χώρο του Βιθέντε Καλντερόν. Η πίεση προς την εστία του Ρομπέρτο ήταν αρκετά μεγάλη, δίχως αποτέλεσμα. Η αμυντική γραμμή του Θρύλου είχε πολλές ευθύνες σε έναν αγώνα κατά τον οποίο ούτως ή άλλως δεν αναμενόταν εύκολος. Μία ολιγωρία στο 9’ στοίχισε για τον Ολυμπιακό μας, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ και πλέον κυνηγούσε το αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε άμεσα το παιχνίδι. Η Ατλέτικο θέλησε να πιέσει, να αναζητήσει και άλλο γκολ, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του και έψαξε τον τρόπο να βγει μπροστά και να απειλήσει. Στην προσπάθειά του να το κάνει αυτό, ο Ολυμπιακός έπαιζε αρκετά από τις πτέρυγες. Μαζουακού και Ελαμπντελαουί ήταν επιφορτισμένοι, εκτός από το να προσέχουν τα άκρα της άμυνας, να βγαίνουν μπροστά και να δημιουργούν κινδύνους για την άμυνα της ομάδας του Σιμεόνε. Ο κ. Μίτσελ έδινε διαρκώς οδηγίες και μέχρι το 25’ το αποτέλεσμα δεν είχε αλλάξει. Η Ατλέτικο ήταν επικίνδυνη, όμως ο λόγος για τον οποίο ο Θρύλος βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήταν στιγμιαία λάθη.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ισορροπήσει εκ νέου. Τα δύο γκολ της Ατλέτικο είχαν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα και ο Ολυμπιακός αναζητούσε τον τρόπο να «απαντήσει». Το κοινό της Ατλέτικο Μαδρίτης, αναγνωρίζοντας την τεράστια αξία του πορτιέρο του Ολυμπιακού μας, τραγουδούσε το όνομα του Ρομπέρτο πολύ δυνατά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η επανάληψη άρχισε με δύο αλλαγές για τον Θρύλο. Ο Κασάμι αντικατέστησε τον Αφελάι και ο Φουστέρ τον Μανιάτη και φόρεσε το περιβραχιόνιο. Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να πιέσει, όμως το ίδιο έκανε και η Ατλέτικο, η οποία μετέφερε όλες τις γραμμές τις ένα «κλικ» πιο πίσω.

Ο Κασάμι πήγε προς τα δεξιά, ο Φουστέρ προς τα αριστερά και ο Μήτρογλου έμεινε στην κορυφή. Το σύστημα έγινε 4-3-3, με τον Εντινγκά και τον Μιλιβόγεβιτς να είναι οι δύο κεντρικοί μέσοι και τον Ντομίνγκεζ δεκάρι. Ο Μίτσελ ζητούσε επίμονα πίεση. Το ίδιο και ο Σιμεόνε. Ο Σταρκ με τα σφυρίγματά του σε κάποιες περιπτώσεις, δεν επέτρεπε στον Ολυμπιακό να αναπτυχθεί όπως θα ήθελε, ή να απειλήσει περισσότερο. Χαρακτηριστική η φάση του 56’. Ο Φουστέρ πήρε την μπάλα από τον Χιμένεθ, ο οποίος έκανε χέρι. Προσποιούμενος ότι χτύπησε, ο ποδοσφαιριστής της Ατλέτικο δεν πήρε απλώς φάουλ που δεν υπήρχε, αλλά και κίτρινη κάρτα για τον Φουστέρ.

Συνολικά η ομάδα μας έβγαζε υπομονή μέσα στο γήπεδο, όμως χρειαζόταν κάτι παραπάνω για να γίνει απειλητική. Η Ατλέτικο έφτασε και σε τρίτο γκολ λίγο μετά το 60’ και τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ περισσότερο για τον Ολυμπιακό μας. Η εμφάνιση της ομάδας μας δεν ήταν ανάλογη της πορείας της μέχρι τώρα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και σε αρκετές περιπτώσεις τρεις ποδοσφαιριστές της Ατλέτικο έκλειναν έναν ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού. Από στημένη φάση οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα αδιαμφισβήτητο. Ο κ. Μίτσελ έκλεισε τις αλλαγές του στο 72’, περνώντας στο ματς τον Μπουχαλάκη αντί του Ντομίνγκεζ.Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα στην Μαδρίτη,με τον κόσμο του Θρύλου να χειροκροτεί τους παίκτες που πήγαν προς το μέρος τους για να τους ευχαριστήσουν!

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1’ Ο Ραούλ Γκαρθία απειλεί από πλεονεκτική θέση, όμως ο Ρομπέρτο αρχικά και ο Μποτία στη συνέχεια «καθαρίζουν» τη φάση.
3’ Κεφαλιά του Ραούλ Γκαρθία, ο Ρομπέρτο αντιδρά σωστά και διώχνει την μπάλα.
9’ Γκολ για την Ατλέτικο. Σέντρα του Χουανφράν, ο Ρομπέρτο διώχνει με τα πόδια. Η μπάλα πηγαίνει ξανά στον Χουανφράν, ο οποίος σεντράρει συρτά για τον Ραούλ Γκαρθία και εκείνος με προβολή σκοράρει.
22’ Ο Θρύλος φτάνει κοντά στο γκολ! Έπειτα από απομάκρυνση της άμυνας της Ατλέτικο, σε κόρνερ του Ντομίνγκεζ, ο Αμπιντάλ γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και αριστερά και σουτάρει, όμως αστοχεί για λίγο!
28’ Συρτό σουτ του Ανσάλντι έξω από την περιοχή, ο Ρομπέρτο πέφτει σωστά και διώχνει σε κόρνερ.
38’ 2-0 για την Ατλέτικο. Σέντρα του Ανσάλντι από αριστερά, η μπάλα πέρασε από την άμυνά μας και κατέληξε στον Μάντζουκιτς, ο οποίος με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα.
44’ Ο Αρντά μπήκε στην περιοχή και ο Ρομπέρτο έκανε σωστή έξοδο και τον πρόλαβε με τα πόδια.
51’ Σέντρα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, η μπάλα πέρασε από Μήτρογλου και Φουστέρ.
54’ Εκτέλεση φάουλ του Κόκε από αριστερά, ο Ρομπέρτο διώχνει προ του Μάντζουκιτς, ο οποίος πήγε για την κεφαλιά.
61’ Σέντρα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, ο Μήτρογλου σηκώθηκε μόνος του για την κεφαλιά και αστόχησε για λίγο.
62’ Γκολ για την Ατλέτικο Μαδρίτης μετά από σέντρα του Αρντά Τουράν από το κέντρο και δεξιά και κεφαλιά του Μάντζουκιτς.
65’ Φάουλ του Χουανφράν, κεφαλιά του Μάντζουκιτς και γκολ για την Ατλέτικο.
68’ Σουτ του Κασάμι από καλή θέση, η μπάλα στην αγκαλιά του Μογιά.
75’ Κεφαλιά του Γκριεζμάν από καλή θέση, η μπάλα άουτ.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Μογιά, Γοδίν, Τιάγο (46’ Σουάρεθ), Κόκε, Ρ. Γκαρθία, Μάντζουκιτς (69’ Γκριεζμάν), Αρντά (66’ Ραούλ Χιμένεθ), Γκάμπι, Ανσάλντι, Χουανφράν, Χιμένεθ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ, Μαζουακού, Εντινγκά, Μανιάτης (46’ Φουστέρ), Μλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (72’ Μπουχαλάκης), Αφελάι (46’ Κασάμι), Μήτρογλου.