Πρωταθλητής χειμώνα ο πρωταθλητής!

Ο Ολυμπιακός έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στην κορυφή, αφού νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ στο Καραϊσκάκη!

Ο Θρύλος αναπαύεται, από το απόγευμα της Κυριακής, στη φυσική του θέση. Την πρώτη. Νικώντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Καραϊσκάκη με 1-0, χάρη σε γκολ του Μάριν, ο Ολυμπιακός ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκεί όπου στοχεύει να παραμείνει μέχρι το τέλος!

Ο κ. Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3. Ο Προτό ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Σισέ και Κούτρης. Ο Ρομαό με τον Ταχτσίδη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ μπροστά τους, ως «δεκάρι», ο Φορτούνης. Ο Οτζίτζα (δεξιά) και ο Μάριν (αριστερά) πλαισίωναν, μαζί με τον Φορτούνη, τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Όπως συνηθίζει, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και θέλησε από το πρώτο λεπτό να πιέσει την εστία του αντιπάλου. Έφτιαξε μία-δυο καλές ευκαιρίες για γκολ και έδειξε από νωρίς τα δόντια του. Σε όλο το πρώτο μέρος η ομάδας μας ήταν καλύτερη και απειλούσε διαρκώς το τέρμα του Γιαννικόπουλου. Δίχως αποτέλεσμα, όμως, καθώς το γκολ ήταν το μόνο που έλειψε. Με τους Οτζίτζα, Μάριν και Φορτούνη να εναλλάσσονται διαρκώς και να παίζουν πολύ ελεύθερα, ήταν δύσκολο για τους παίκτες του ΠΑΣ να αναχαιτίζουν τις επιθέσεις της ομάδας μας. Ωστόσο, κατάφεραν να το πράξουν και να κρατήσουν το «μηδέν» μέχρι το 45λεπτο.

Κούτρης και Ελαμπντελαουί ανέβαιναν αρκετά στις πτέρυγες και έδιναν υποστήριξη στην επίθεση, αφού οι δύο ακραίοι μπροστά, επί της ουσίας δεν έπαιζαν επάνω στη γραμμή, αλλά συνέκλιναν, αφήνοντας χώρο για τους δύο μπακ να πάρουν μέτρα. Ο Ανσαριφάρντ πήρε κάποιες τελικές πάσες και δοκίμασε να βρει το γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε, αν και ήταν πολύ δραστήριος. Ο Ολυμπιακός είχε ακόμη 45 λεπτά μπροστά του για να επιτύχει τον στόχο του.

Στο δεύτερο μέρος και με τις διορθωτικές κινήσεις του κ. Λεμονή από τον πάγκο, η επιμονή της ομάδας μας να βρει το γκολ, απέδωσε καρπούς. Ο Μάρκο Μάριν, με ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα, έδωσε στον Ολυμπιακό τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς, οι οποίοι τον έφεραν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Γερμανός ήταν σε πολύ καλή μέρα. Ο Πάρντο (πήρε την θέση του Ταχτσίδη, έπαιξε δεξιά και έκανε πιο απειλητικό τον Ολυμπιακό από τα άκρα, ενώ ο Οτζίτζα γύρισε λίγο πιο πίσω και ο Φορτούνης κινήθηκε περισσότερο κεντρικά.

Στο τέλος του ματς ο κόσμος αποθέωσε τους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι κατάφεραν να ανεβάσουν τον Ολυμπιακό ξανά στη φυσική του θέση και έχουν πλέον νέα αφετηρία, για το υπόλοιπο της σεζόν. Μελανό σημείο, ακόμη ένα στη φετινή πορεία του Ολυμπιακού προς τον τίτλο, το ΚΑΝΟΝΙΚΟ γκολ του Ανσαριφάρντ (η μπάλα πέρασε κατά πολύ τη γραμμή του τέρματος!) το οποίο ο επόπτης Γκάγκας… δεν είδε. Όλο το Καραϊσκάκη, στο πόδι, εξέφρασε την «οργή» του για το… λάθος αυτό, το οποί στέρησε από τον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να κάνει ακόμη καλύτερη διαχείριση του αγώνα, που κρατούσε στα χέρια του και από τον Ιρανό τη δυνατότητα να ανέβει ακόμη περισσότερο στον πίνακα τον σκόρερ.

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, αλλά έπεσε και έδιωξε ο Γιαννίκογλου σε κόρνερ.

5’ Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, κεφαλιά του Σισέ, η μπάλα πέρασε άουτ.

16’ Νέα εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε κόρνερ.

29’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μάριν εκτέλεσε το φάουλ με πάσα, θέλοντας να πιάσει ανοργάνωτη την άμυνα του ΠΑΣ, έδωσε στον Φορτούνη στα αριστερά και μέσα στην περιοχή, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό, να σουτάρει, με αποτέλεσμα στείλει την μπάλα άουτ.

50’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Οτζίτζα έδωσε κάθετη στον Ανσαριφάρντ, αυτός έκανε το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

63’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!! 1-0 για τον Ολυμπιακό μας με τον Μάρκο Μάριν! Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός σούταρε με το δεξί από πλάγια θέση έξω από την περιοχή και κατέληξε στην απέναντι δεξιά γωνία του Γιαννίκογλου για το 1-0!!!

68’ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Ανσαριφάρντ από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο, αφού η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

73’ Ο Ανσαριφάρντ βγήκε απέναντι από τον Γιαννίκογλου και σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ την τελική γραμμή, με τον β’ βοηθό του κ. Τζήλου, Δημήτριο Γκάγκα, να ακυρώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ γκολ και να στερεί το 2-0 για την ομάδα μας.

84’ Φάουλ με τον Φορτούνη έξω από την περιοχή, ο Σισέ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Γιαννίκογλου απομάκρυνε.

87’ Ο Μάριν σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε κόρνερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Σισέ (88’ Ζιλέ), Κούτρης, Ρομάο, Ταχτσίδης (56’ Πάρντο), Οτζίτζα, Φορτούνης, Μάριν, Ανσαριφάρντ (74’ Τζούρτζεβιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας (84’ Βιντάλ), Μπουκουβάλας, Λίλα, Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Μανθάτης (88’ Νικολιάς), Αποστολόπουλος, Χαλκιαδάκης (78’ Μπέτρα), Μπέριος.