Εύκολα στους «8»

Ο Θρύλος επικράτησε εκ νέου με 2-0 του Πλατανιά και προκρίθηκε χωρίς… κόπο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ένα εύκολο μεσημέρι Τετάρτης πέρασαν οι παίκτες του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης». Το πρώτο ματς στην Κρήτη είχε δώσει στην ομάδα μας το προβάδισμα πρόκρισης (2-0) και ο επαναληπτικός την επισφράγισε! Οι παίκτες του Όσκαρ Γκαρθία επικράτησαν με 2-0, εκ νέου, του Πλατανιά χάρις σε δύο γκολ του Τζούρτζεβιτς και με συνολικό σκορ 4-0 βρίσκονται στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος, με στόχο πάντα την κατάκτηση του νταμπλ.

Ο κ. Όσκαρ Γκαρθία, στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Ολυμπιακού, παρέταξε την ομάδα μας, με διάταξη 4-4-2. Ο Λευτέρης Χουτεσιώτης, πρώτη φορά αρχηγός του Ολυμπιακού μας, ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου και Χατζισαφί. Ο Ζιλέ με τον Μάρτινς ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι. Δεξιά έβγαινε ο Ανδρούτσος, αριστερά ο Σεμπά και ο Κέβιν Μιραλάς, στην επανεμφάνισή του, με τα χρώματα του Ολυμπιακού, στο γήπεδο Καραϊσκάκη, έπαιζε ως περιφερειακός επιθετικός, πίσω από τον στράικερ Ούρος Τζούρτζεβιτς!

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Θρύλος έδειξε στον Πλατανιά τα δόντια του. Ανέλαβε την κατοχή της μπάλας, είχε καλή κυκλοφορία και άρχισε να πιέζει. Με τους Χατζισαφί και Φιγκέιρας να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να ανεβαίνουν αρκετά, ο Σεμπά και ο Ανδρούτσος είχαν υποστήριξη στην επίθεση και η ομάδα του κ. Γκαρθία έφτανε εύκολα στην περιοχή του Κοκκαλά. Ο Κέβιν Μιραλάς έδειξε, επίσης, από νωρίς τα δόντια του, όταν με φάουλ και κοντινή προβολή, διαδοχικά, έφτασε κοντά στο γκολ (12’ και 17’ αντίστοιχα). Κινητικός ήταν και ο Ούρος Τζούρτζεβιτς, ο οποίος επίσης πλησίασε στο να σκοράρει, λίγο μετά το 20λεπτο.

Ο Μάρτινς έπαιρνε αρκετά την μπάλα στον άξονα. Η τεχνική κατάρτιση του Κέβιν Μιραλάς, του έδινε τη δυνατότητα συχνά-πυκνά να γυρίζει πιο πίσω, να παίρνει την μπάλα και να τη μοιράζει στους ακραίους. Παράλληλα, να δίνει έτσι χώρο στον Τζούρτζεβιτς, τραβώντας μαζί του την άμυνα του Πλατανιά. Προς τον άξονα συνέκλινε αρκετά συχνά ο Θανάσης Ανδρούτσος, ο οποίος άλλαζε θέση και με τον Μιραλάς και ερχόταν πιο κεντρικά. Παρά την πίεση της ομάδας μας και τις ευκαιρίες που εκείνη δημιούργησε (κάποιες εξ αυτών πολύ καλές), το γκολ δεν είχε έρθει. Το πρώτο μέρος πλησίαζε προς τη λήξη του και το 0-0 παρέμενε, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε να ψάχνει τον τρόπο, με τον οποίο θα σκοράρει. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, δίχως σκορ. Οι ποδοσφαιριστές του Όσκαρ Γκαρθία είχαν μπροστά τους 45 λεπτά (συν καθυστερήσεις), προκειμένου να φτάσουν στη νίκη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο. Με την έναρξή του, ο Κέβιν Μιραλάς πήρε την πάσα του Σεμπά και βγήκε σε πλεονεκτική θέση, μέσα στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν ελάχιστα άστοχο! Λίγο αργότερα ο Χατζισαφί άγγιξε επίσης το γκολ, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοκκαλά. Ο ρυθμός έπεσε λιγάκι, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, όμως ο Ολυμπιακός διατηρούσε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας. Το γκολ, το οποίο τόσο πολύ έψαχνε η ομάδα μας, στο ντεμπούτο του Όσκαρ Γκαρθία στον πάγκο, ήρθε στο 68’, με κοντινή κεφαλιά του Ούρος Τζούρτζεβιτς, ο οποίος συνέχισε να βρίσκει δίχτυα, μετά τη Λάρισα.

Αμέσως ήρθε και η πρώτη αλλαγή, για τον Ολυμπιακό, με τον Μάριν να παίρνει την θέση του Ανδρούτσου, ο οποίος πριν αποχωρήσει, πρόλαβε να «σερβίρει» το γκολ στον Σέρβο συμπαίκτη του. Ο Γερμανός πέρασε αριστερά και δεξιά πέρασε ο Σεμπά. Στην πραγματικότητα ο Μάριν έπαιζε αρκετά κεντρικά, με τον Κέβιν να περνάει πολλές φορές στο αριστερό άκρο και να αρχίζει από εκεί τις προσπάθειές του. Το γκολ του Τζούρτζεβιτς δεν έδειχνε να είναι αρκετό στον Ολυμπιακό, ο οποίος προσπαθούσε να φτάσει και σε δεύτερο. Ο Πλατανιάς, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ και έχανε, οριστικά την πρόκριση, δεν ανοιγόταν, από τον φόβο να μην ανοίξει και το σκορ. Έτσι και μετά το 1-0, ο Θρύλος έπρεπε να διασπάσει μία πολυπρόσωπη άμυνα. Ο Σεμπά έφτασε κοντά στο γκολ στο 80’. Στο 85’ ο Βρουσάι πέρασε στη θέση του Μιραλάς, με τον Βέλγο να γνωρίζει για ακόμα μία φορά την αποθέωση από τον κόσμο του Θρύλου! Στις καθυστερήσεις ο Τζούρτζεβιτς, με δεύτερο προσωπικό γκολ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Το φιλμ του αγώνα:

12’ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Μιραλάς, ο Κοκκαλάς έδιωξε σε κόρνερ.

17’ Σέντρα του Σεμπά από αριστερά, ο Μιραλάς δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

23’ Ο Τζούρτζεβιτς κατέβασε ωραία τη μπάλα, πέρασε τον Αγγελόπουλο, μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κοκκαλά.

36’ Σουτ του Τζούρτζεβιτς μέσα από την περιοχή, ο Κοκκαλάς έδιωξε. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

51’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μιραλάς μπήκε στην περιοχή από αριστερά ύστερα από πάσα του Σεμπά, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κοκκαλά.

58’ Σέντρα του Σεμπά, πλασέ του Χατζισαφί από κοντά, έδιωξε δύσκολα ο Κοκκαλάς.

68’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ!!! 1-0 για τον Ολυμπιακό με τον Ούρος Τζούρτζεβιτς! Ο Ανδρούτσος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τζούρτζεβιτς έκανε την προβολή, η μπάλα πήγε πάνω στον Κοκκαλά, αλλά ξαναβρήκε τον Σέρβο που σκόραρε εξ’ επαφής.

75’ Εκτέλεση φάουλ από τον Χατζισαφί, έπεσε και έδιωξε ο Κοκκαλάς.

80’ Σουτ του Σεμπά μετά από συνεργασία με Χατζισαφί και Τζούρτζεβιτς, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

82’ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Τζούρτζεβιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

84’ Ο Τζούρτζεβιτς κατέβασε με εξαιρετικό τρόπο τη μπάλα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κοκκαλάς έδιωξε σε κόρνερ.

90’+2 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 2-0 για τον Θρύλο με τον Ούρος Τζούρτζεβιτς ξανά! Ο Αγγελόπουλος έκανε λανθασμένο γύρισμα στον Κοκκαλά, ο Βρουσάι πρόλαβε να «κλέψει» τη μπάλα, την έστρωσε στον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα προ κενής εστίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου, Χατζισαφί, Ζιλέ (79’ Ταχτσίδης), Μάρτινς, Ανδρούτσος (69’ Μάριν), Σεμπά, Μιραλάς (85’ Βρουσάι), Τζούρτζεβιτς.

Πλατανιάς (Χοσέ Μάνουελ Ρόκα): Κοκκαλάς, Μάλσα, Στόιτσεφ, Αγγελόπουλος, Κοροβέσης (46’ Ντουάλα), Ζίκο (61’ Μπούτνικ), Πατράλης, Πριντέτα, Ουές, Καρυπίδης (46’ Σκαρντουέλι), Πετρόπουλος.