Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 1-1

Ισόπαλος με 1-1 ήρθε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη.

Το σερί των 9 σερί νικών σταμάτησε στην Τρίπολη, με την ομάδα μας να παραχωρεί ισοπαλία στον Αστέρα (1-1), με το γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ να μην είναι αρκετό για να έρθει ένα ακόμα τρίποντο. Οι «ερυθρόλευκοι» επικεντρώνονται, πλέον, στο ματς της ερχόμενης Κυριακής με την ΑΕΚ ώστε να πάρουν τη νίκη και να συνεχίσουν προς το 45ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους!

Ο κ. Γκαρθία παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-4-1-1. Ο Σίλβιο Προτό ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Φιγκέιρας, Ένγκελς, Σισέ και Κούτρης. Ο Ρομαό με τον Ζιλέ ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, στον άξονα, ενώ αριστερά ήταν ο Μάριν και δεξιά ο Πάρντο. Ο Κέβιν Μιραλάς ήταν ο περιφερειακός επιθετικός, πίσω από τον σέντερ φορ, Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Το ματς άρχισε με μία ευκαιρία εκατέροθεν και πρώτη εκείνη του Αστέρα. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τον Πάρντο. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, ο Αστέρας, ωστόσο, είναι μία ομάδα καλά οργανωμένη, η οποία ειδικά στην έδρα της, δεν κλείνεται. Ξανά οι Αρκάδες απείλησαν στο 12’ και ο Ολυμπιακός, μέχρι εκείνο το σημείο, είχε παρουσιάσει κάποια μικρά κενά στην άμυνα, τα οποία άμεσα ο κ. Γκαθρία έσπευσε να διορθώσει, με οδηγίες από τον πάγκο. Ο Ζιλέ με τον Ρομαό έκλεισαν περισσότερο και το ίδιο έκαναν και οι ακραίοι χαφ, προκειμένου να μην παραμελούν τα ανασταλτικά τους καθήκοντα.

Από στατική φάση ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο 20’. Αδράνεια στην αντίδραση στην καρδιά της περιοχής και ο Ιγκλέσιας, από φάουλ του Τσιλιανίδη, βρήκε λίγο την μπάλα (όπως και ο Σισέ) και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα του Προτό. Ο Ολυμπιακός είχε μπροστά του περισσότερα από 70’ λεπτά για να γυρίσει το αποτέλεσμα και να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Το εξαιρετικό φάουλ του Κέβιν Μιραλάς, στο 28’, έστειλε την μπάλα… χιλιοστά έξω από την εστία του Αθανασιάδη και ο Θρύλος έχασε, έτσι, τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει! Ο Βέλγος άγγιξε το 1-1 στο 31’, όμως το σουτ-φάουλ που επιχείρησε, βρήκε στην οριζόντια δοκό… Ο Θρύλος άρχισε, σταδιακά να πιέζει και με οργανωτή τον Ζιλέ, προσπαθούσε να μοιράσει σωστά την μπάλα και να αναπτυχθεί από τον άξονα και τα άκρα.

Όταν ο Θρύλος έβαλε την μπάλα κάτω και αναπτύχθηκε πιο ορθολογικά, κατάφερε άμεσα να φτάσει στην περιοχή του Αστέρα και να ισοφαρίσει! Ο Τριανταφυλλόπουλος ανέτρεψε τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, από πίσω, μέσα στην περιοχή του Αθανσιάδη και ο Ιρανός στράικερ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι, το οποίο κέρδισε. Ο Θρύλος ισοφάρισε στο 39’ και πλέον το ματς άρχιζε πάλι από την αρχή! Ο Σίλβιο Προτό αντέδρασε εκπληκτικά σε σουτ του Μουνάφο στο 44’ και κράτησε τον Ολυμπιακό στο 1-1! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, αμέσως μετά και ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε μπροστά του 45 λεπτά, για να βελτιώσει την απόδοσή του και να φτάσει στη νίκη, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, το οποίο άργησε να αρχίσει, λόγω χρήσης δακρυγόνων από την Αστυνομία, επάνω στους φιλάθλους του Ολυμπιακού, ο κ. Γκαρθία πέρασε στο ματς τον Φορτούνη, αντί του Μάριν. Ο Μιραλάς πήγε αριστερά και ο «Φόρτου» δεκάρι, με τη διάταξη να γυρνάει σε 4-2-3-1. Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρε την μπάλα στα πόδια του και να παράγει ποδόσφαιρο και φάσεις. Ο Κώστας Φορτούνης συνέβαλε στο να γίνει η ανάπτυξη πιο γρήγορη και να μοιράζεται η μπάλα πιο άμεσα στα άκρα, από όπου και να «σερβίρεται» στην περιοχή για το γκολ. Ο Μιραλάς έγινε πιο απειλητικός, βγαίνοντας στα άκρα, αφού βρήκε περισσότερο χώρο να κινηθεί και παράλληλα, άνοιγε και την άμυνα του Αστέρα. Ο Ζιλέ ήταν πολύ καλός στον άξονα, βγάζοντας την μπάλα από την άμυνα και ψάχνοντας τον Φορτούνη.

Το κακό σημείο για την ομάδα μας, στον αγώνα με τον Αστέρα, είναι πως δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της. Ο κ. Γκαρθία σήκωσε στο 67’ τον Οτζίτζα και στο 70’ τον έριξε στο ματς. Ο Βέλγος πέρασε στον άξονα, αντί του Φορτούνη και ο Έλληνας άσος του Θρύλου πήγε αριστερά. Δεξιά, αντί του Πάρντο που πήγε στον πάγκο, πέρασε ο Μιραλάς. Αμέσως ο Ολυμπιακός έγινε ακόμη πιο επιθετικός και προσπάθησε να πιέσει στην περιοχή. Απείλησε τον (εκ των καλύτερων) Ζιλέ και έφτασε κοντά στο γκολ! Η ώρα περνούσε και το άγχος άρχισε να πιέζει περισσότερο τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν μπορούσε να αρκεστεί στην ισοπαλία. Παρά τις χαμένες ευκαιρίες, ειδικά του Ζιλέ στο 72’, η ομάδα μας δεν κατάφερε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Το φιλμ του αγώνα:

10’ Ευκαιρία για την ομάδα μας να ανοίξει το σκορ νωρίς στο ματς! Από δύσκολη θέση ο Πάρντο έκανε το σουτ υπό πίεση, έδιωξε ο Αθανασιάδης σε κόρνερ.

17’ Ο Μάριν μπήκε στην περιοχή του Αστέρα από δεξιά, επιχείρησε να ντριμπλάρει τον Σελίν, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε.

21’ Γκολ 1-0 για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά και με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

29’ Ο Μιραλάς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη.

31’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο! Εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς από την αριστερή πλευρά, κοντά στην πλάγια γραμμή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη!

38’ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Τριανταφυλλόπουλος ανέτρεψε καθαρά τον Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή.

39’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ!!! 1-1 ισοφαρίζει ο Θρύλος με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος μάλιστα, έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα!

53’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, έδιωξε δύσκολα ο Αθανασιάδης. Η μπάλα έφτασε στον Μιραλάς, ο οποίος σούταρε μέσα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

72’ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας! Δυνατό σουτ του Ζιλέ μέσα από την περιοχή, εκτινάχθηκε και έδιωξε με το ένα χέρι ο Αθανασιάδης!

74’ Προσπάθεια και γύρισμα του Μιραλάς από δεξιά, σουτ στην κίνηση από τον Σισέ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Γιαννούλης, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος (74’ Ντουντού), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (64’ Ισνάλντο), Τόνσο, Μανιάς (84’ Καλτσάς).

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Ένγκελς, Σισέ (85’ Τζούρτζεβιτς), Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Πάρντο (70’ Οτζίτζα), Μάριν (46’ Φορτούνης), Μιραλάς, Ανσαριφάρντ.