Πρόκριση κόντρα στη Μίλαν!

Ο Ολυμπιακός στάθηκε εξαιρετικά στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» κόντρα στη Μπέτις, έχασε τρομερές ευκαιρίες για να φύγει ισόπαλος, αλλά ηττήθηκε (1-0).

Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό παιχνίδι κόντρα στην Ρεάλ Μπέτις, την κοίταξε στα… μάτια, έκανε πολλές και μεγάλες φάσεις, αλλά η τύχη του γύρισε την πλάτη σε πολλές περιπτώσεις. Οι Ισπανοί με μια φάση στο πρώτο ημίχρονο σκόραραν και τελικά με τον Κανάλες (39’). Αυτό το 1-0 έκρινε και το ματς τελικά. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», αποδεικνύοντας πώς μπορούν να προκριθούν στη φάση των «32» του UEFA Europa League. Πλέον, το τελευταίο ματς του ομίλου κόντρα σ τη Μίλαν στις 13 Δεκεμβρίου στο «Γ. Καραϊσκάκης», είναι… τελικός για τον Θρύλο. Η ομάδα μας χρειάζεται νίκη με δύο γκολ διαφορά για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3 (4-5-1). Ο Σα ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βπύκοβιτς και Τσιμίκας. Ο Καμαρά, ο Γκιλιέρμε και ο Μπουχαλάκης ήταν στον άξονα. Ο Ναουέλ άρχισε αριστερά, ο Ποντένσε δεξιά και προωθημένος ήταν ο Κώστας Φορτούνης.

Το ματς άρχισε ισορροπημένα και με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να διαβάσουν η μία την άλλη. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στον αγώνα, με διάθεση να βγει μπροστά και να δημιουργήσει. Ένα σουτ του Μπουχαλάκη και ένα του Γκγιέρμε, πριν το 10’, έδειξαν του λόγου το αληθές, αλλά ο Θρύλος δεν ανησύχησε ιδιαίτερα την Μπέτις. Μεγάλη ευκαιρία με αντεπίθεση, έχασε ο Θρύλος στο 13’, η οποία κατέληξε σε ένα δυνατό, λίγο άστοχο σουτ του Καμαρά! Ο Φορτούνης έδειχνε σε καλή κατάσταση και έσπρωχνε μπροστά τον Ολυμπιακό, σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα.

Η Μπέτις σταδιακά προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοσή της και ο Ολυμπιακός χρειαζόταν ψυχραιμία, καθαρή σκέψη και αντίδραση, σε κανονική ροή αγώνα και σε στατικές φάσεις. Ο Καράσεφ υπέδειξε τραβηγμένο πέναλτι εις βάρος του Παπ Σισέ, επάνω στον Μάντι, στο 17’ και ο Σέρχιο Λεόν είχε την ευκαιρία να πληγώσει τον Ολυμπιακό από την άσπρη βούλα. Ο Ζοζέ Σα έδειξε το ταλέντο και την ικανότητά του, νικώντας τον παίκτη της Μπέτις, πιάνοντας το πέναλτι και κρατώντας τον Θρύλο στο 0-0.

Ο Καράσεφ έδειξε τις διαθέσεις του από νωρίς, βάζοντας συχνά την σφυρίχτρα στο στόμα και δίνοντας τη μία κάρτα πίσω από την άλλη, στους παίκτες του Ολυμπιακού! Ο Ρώσος ήταν πολύ αυστηρός με τους «ερυθρόλευκους» στις μέχρι εκείνο το σημείο αποφάσεις του. Ο Θρύλος απάντησε στην πίεση της Μπέτις με μία τεράστια ευκαιρία στο 28’! Ο Τσιμίκας έπαιξε ωραίο 1-2 από αριστερά με τον Ναουέλ, σέντραρε και ο Μπουχαλάκης πήρε μόνος την κεφαλιά, αλλά αστόχησε ελάχιστα!!! Μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό να πάρει κεφάλι στο σκορ!

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε για τα καλά το ματς και κρατούσε πιο εύκολα την Μπέτις μακριά από την εστία του Σα. Αυτό που χρειαζόταν ο Θρύλος ήταν να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και να μην χάνει εύκολα, από αβίαστα λάθη την κατοχή. Πλήρωσε αυτό ακριβώς. Μία στιγμιαία ολιγωρία μεταξύ κέντρου και άμυνας (κανείς δεν έκλεισε επάνω στον επιτιθέμενο γρήγορα), άφησε χώρο στον Κανάλες, ο οποίος με σουτ σκόραρε για το 1-0 της Μπέτις, στο 38’. Ο Θρύλος είχε χρόνο να ψάξει απάντηση, πριν το ημίχρονο.

Ακόμη μία τεράστια ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός στο 43’! Ο Φορτούνης και ο Ναουέλ βρέθηκαν με έναν παίκτη μέσα στη μικρή περιοχή και ο Έλληνας άσος δεν γύρισε στον νεαρό Ισπανό την μπάλα εκεί που θα ήταν ιδανικά, με αποτέλεσμα η ευκαιρία να χαθεί! Ο Φορτούνης κέρδισε φάουλ αμέσως μετά, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο Ζοέλ απέκρουσε! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός είχε μπροστά του άλλα 45 λεπτά, για να βρει την ισοφάριση και στη συνέχεια τη νίκη! Το δεύτερο μέρος άρχισε και η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο απαράλλαχτη. Την ίδια ώρα η Ντουντελάνζ κέρδιζε μέσα στη Μίλαν 1-2!

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η Μπέτις διατήρησε την υπεροχή. Σταδιακά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε εκ νέου. Το σκορ ήταν άδικο, Ολυμπιακός εδικαιούτο κάτι καλύτερο από το να χάνει. Είχε κλασσικές ευκαιρίες, τις οποίες η Μπέτις δεν είχε στο πρώτο μέρος. Στο 56’ ο Πέδρο Μαρτίνς φώναξε κοντά του τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο! Ο Ισπανός στράικερ ετοιμάστηκε να μπει στο ματς. Πήρε την θέση του Μπουχαλάκη στο 58’. Ο Φορτούνης γύρισε δεκάρι και το σύστημα σε καθαρό 4-2-3-1.

Η Μπέτις είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Σανάμπρια στο 59’ και ο Θρύλος καρδιοχτύπησε. Φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της παρουσίας του στο γήπεδο, ότι με τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο στο γήπεδο, ο Ολυμπιακός μπορούσε να πιέσει πιο ορθολογικά. Η ομάδα μας προσπαθούσε να κρατήσει όσο περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και να δημιουργήσει αλλά απέναντι στην Μπέτις αυτό δεν ήταν εύκολο. Οι Ισπανοί έχουν δείξει, στη διαδρομή του ομίλου έως τώρα, ότι είναι η πιο καλή από τους αντιπάλους του Θρύλου, αν και δεν έχει το όνομα της Μίλαν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς φώναξε κοντά του τον Μάριο Βρουσάι. Ο νεαρός άσος του Ολυμπακού μπήκε στο ματς στην θέση του Ναουέλ, στο 72’. Πήγε αριστερά και ο Ποντένσε ήρθε πιο δεξιά. Ο Φορτούνης πλησίασε περισσότερο τον Γκερέρο, για να παίξουν περισσότερο. Ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι χρειαζόταν μία καλή πάσα, μία καλή ενέργεια, ένα καλό σουτ. Θα αρκούσε κάτι από αυτό, για να έρθει το γκολ. Ο Πέδρο Μαρτίνς ετοίμασε τον Νάτχο, για να τον ρίξει στο ματς. Ο Ισραηλινός μπήκε στο γήπεδο αντί του Γκιγιέρμε στο 81’. Στο 88’ είχαμε φάση διαρκείας στην περιοχή του Ρόμπλες που ακόμα μια φορά στάθηκε τυχερός, καθώς το σουτ του Βούκοβιτς έξω από την περιοχή, πέρασε ψηλά άουτ. Στο 90’+2 ο Θρύλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει στα ίσα το ματς. Ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά… βασανιστικά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του!

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Πρώτη τελική για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης βγήκε από αριστερά έδωσε έξω στον Μπουχαλάκη, αυτός σούταρε με το αριστερό, με την μπάλα να περνάει άουτ.

9’ Σουτ του Γκιγιέρμε εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Ρόμπλες. Η φάση ξεκίνησε από την επιμονή του Φορτούνη να κυνηγήσει την μπάλα.

13’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Καμαρά που σούταρε χωρίς δεύτερη σκέψη, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρόμπλες.

18’ Ο Σέρχιο Λεόν εκτελεί το πέναλτι, ο Ζοζέ Σα αποκρούει, προσπαθεί από κοντά με προβολή στο ριμπάουντ να σκοράρει, αλλά και πάλι ο Πορτογάλος γκολκίπερ με εξαιρετική προσπάθεια κρατάει το μηδέν για την εστία της ομάδας μας!

28’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Τσιμίκας κάνει τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα περνά πάνω από το κεφάλι του Μπάρτρα, ο Μπουχαλάκης πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι της εστίας του Ρόμπλες.

39’ Γκολ 1-0 για την Μπέτις με το σουτ εκτός περιοχής από τον Κανάλες.

43’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Σέντρα του Γκιγιέρμε από δεξιά, ο Φορτούνης προσπαθεί με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Μαντί απομακρύνει πάνω στη γραμμή!!!

45’ Εκτελεί καλά ο Φορτούνης το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ρόμπλες πέφτει και απομακρύνει με γροθιές σε κόρνερ! Καλή στιγμή για τον Θρύλο!

59’ Δοκάρι για τη Μπέτις. Ο Σανάμπρια μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, ο Σα ακουμπά την μπάλα, η πορεία αυτής σταματά στο δοκάρι.

88’ Καλή στιγμή για την ομάδα μας! Ο Φορτούνης κερδίζει την μπάλα και περνάει από τρεις αντιπάλους. Σουτ από τον Βούκοβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

90’+2 Τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο!!! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!!!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μπέτις (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Μπάρτρα (74’ Γκαρθία), Κανάλες, Σέρχιο Λεόν (63’ Ινούι), Σανάμπρια, Τέγιο (83’ Μπαραγκάν), Σίντνεϊ, Καρβάλιο, Ζούνιορ Φίρπο, Λο Σέλσο, Μαντί.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε (81’ Νάτχο), Μπουχαλάκης (58’ Γκερέρο), Καμαρά, Ναουέλ (72’ Βρουσάι), Ποντένσε, Φορτούνης.