Άνετη νίκη στη Λιβαδειά

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε επικρατώντας με 2-0 του Λεβαδειακού, χάνοντας ευκαιρίες για ακόμα περισσότερα γκολ και παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο.

Επιβλητική εμφάνιση για τον Ολυμπιακό στη Λιβαδειά, η οποία συνδυάστηκε με ωραίο επιθετικό ποδόσφαιρο και άνετη νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό (2-0). Ο Θρύλος ήταν κυρίαρχος από το πρώτο λεπτό, δεν συνάντησε προβλήματα και πήρε άνετα τους τρεις βαθμούς στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας, χάρη στα γκολ του Φορτούνη (7’) και Γκερέρο (50’). Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν ξεκάθαρο μήνυμα υπεροχής προς πάσα κατεύθυνση!

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και μία δοκιμασμένη ενδεκάδα. Ο Σα ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα ήταν οι Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρης. Ο Γκιλιέρμε και ο Μπουχαλάκης ήταν στον άξονα και ο Φορτούνης ήταν μπροστά τους ως δεκάρι. Ο Λάζαρος επανήλθε στην ενδεκάδα, δεξιά στην πτέρυγα, αριστερά ήταν ο Ποντένσε και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο.

Η ομάδα μας ήταν ισοπεδωτική στο πρώτο μέρος και το 1-0, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο, ήταν πέρα για πέρα άδικο και φτωχό. Ο Θρύλος προηγήθηκε με τον Φορτούνη στο 8’, ένα υπέροχο γκολ, σε δημιουργία και εκτέλεση και, δυστυχώς για την ομάδα μας, αυτό ήταν και το μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με περισσότερα γκολ, αλλά τα χάλασε στην τελική προσπάθεια, ενώ και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έκανε λάθος σε δύο αποφάσεις του, σε παραβάσεις μέσα στην περιοχή. Στο 6’ ο Σισέ δέχθηκε τράβηγμα μέσα στην περιοχή και δεν καταλογίστηκε πέναλτι, όπως πέναλτι δεν καταλογίστηκε και σε χέρι του Στανόγεβιτς στο 38’.

Κατά τα άλλα, ο Ολυμπιακός είχε 9 τελικές στο πρώτο μέρος και 67% κατοχή μπάλας, έναντι 33% του αντιπάλου του. Ο Λεβαδειακός είχε μόνο μία απειλή, στην εστία του Σα, αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε το γκολ που θα έβαζε ξανά δύσκολα στην ομάδα μας. Ο Μπουχαλάκης και ο Ποντένσε απείλησαν με σουτ, με καλές προϋποθέσεις, ενώ και ο Σισέ είχε μια-δυο καλές ευκαιρίες, ως… σέντερ φορ. Ο Λάζαρος ήταν ιδιαίτερα κεφάτος και είχε καλές συνεργασίες με τον Ομάρ. Ο Κούτρης έκανε στο πρώτο μέρος πολλές κούρσες και είχε καλά γεμίσματα και σέντρες. Η άμυνα του Θρύλου δεν απειλήθηκε ιδιαιτέρως.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως το πρώτο. Με γκολ νωρίς! Ο Μπουχαλάκης απώλεσε στο 48’ τεράστια ευκαιρία, με κοντινή κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού! Αμέσως μετά, στο 49’, ο Μπουχαλάκης γέμισε στην περιοχή και ο Γκερέρο από κοντά, με ωραία κεφαλιά, έκανε το 2-0! Ο Θρύλος είδε την –ασύλληπτη και αδιαμφισβήτητη- υπεροχή του, να ανταμείβεται με δεύτερο γκολ, νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο!

Ο Θρύλος συνέχισε με πιεστικό παιχνίδι και δεν έριξε τον ρυθμό του. Η εξέδρα είχε πάρει «φωτιά», με την καλή έννοια πάντα. Με ρυθμό, τραγούδι, κόσμια συμπεριφορά και στήριξη προς την ομάδα μας, ο κόσμος του Ολυμπιακού ήταν και πάλι εκεί, δίνοντας δυνατό παρών. Ο Γκιλιέρμε ήταν κορυφαίος, κόβοντας, μοιράζοντας και δημιουργώντας το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Μετά το 2-0 ο Λεβαδειακός προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και αυτό άφηνε χώρους για τον Ολυμπιακό. Ο κ. Μαρτίνς το διάβασε αυτό και έριξε στο ματς τον Μασούρα, αντί του Λάζαρου, στο 67’. Ο νεαρός πέρασε αριστερά (εκεί έπαιζε ο Λάζαροςς την επανάληψη) και ο Ποντένσε έμεινε δεξιά. Ο θρύλος κατέβασε τον ρυθμό του και έκανε διαχείριση του ματς, έχοντας το 2-0 υπέρ του, την ανωτερότητα ως ομάδα, αλλά και την εμπειρία να διαχειριστεί το αποτέλεσμα. Ο κ. Μαρτίνς σήκωσε τον Νάτχο ο οποίος πέρασε στο ματς στο 81’. Εν συνεχεία ο Χασάν πέρασε στη θέση του Γκερέρο (90’+2) . Στο 90’+4 ο Μασούρας έφτασε κοντά στο πρώτο του… ερυθρόλευκο γκολ, ωστόσο ο Μπάγιτς είχε αντίδραση στο σουτ του Έλληνα εξτρέμ και κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 2-0.

Το φιλμ του αγώνα:

5’ Ασφυκτική πίεση του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του ματς. Έχει μπει με το… γκάζι πατημένο! Ο Φορτούνης βρήκε τον Ποντένσε, εκείνος γύρισε από δεξιά και ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ, από κεφαλιά του Λάζαρου και διώξιμο του Ανγκουά στο πρώτο δοκάρι με το κεφάλι. Στη συνέχεια της φάσης ο Όμο τράβηξε και «γκρέμισε» τον Σισέ μέσα στην περιοχή, με τον κ. Σιδηρόπουλο να δείχνει παίζεται.

7’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! 0-1 για τον Θρύλο με τον Κώστα Φορτούνη! Ο «Φόρτου» έσπασε δεξιά στον Γκερέρο, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο αρχηγός μας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 της ομάδα μας!

12’ Ο Μπουχαλάκης δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Μπάγιτς, που έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

20’ Ο Βούκοβιτς βρήκε υπέρχα τον Ποντένσε στην περιοχή, εκείνος άργησε να εκτελέσει, στη συνέχεια έπεσε στην περιοχή, με τον Καραχάλιο παίρνει την μπάλα.

23’ Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σισέ από το ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

27’ Γύρισμα του Λάζαρου από δεξιά, ο Γκερέρο μπήκε στη φάση και τσίμπησε τη μπάλα προ του Λιάγκα, αλλά δεν βρήκε στόχο.

38’ Ο Στανόγεβιτς προσπάθησε να διώξει, η μπάλα βρήκε στο χέρι του, αλλά ο. Σιδηρόπουλος θεώρησε ότι είναι ακούσιο και άφησε το ματς να συνεχιστεί. Στη συνέχεια, ο Θρύλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του! Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες μας, ο Φορτούνης γύρισε στον Ομάρ και αυτός έδωσε στον Σισέ αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Σενεγαλέζος από κοντά, κόντραρε και πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρι!

41’ Μακρινό σουτ του Λάζαρου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπάγιτς.

44’ Σουτ του Ποντένσε με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Μια ακόμη τελική για τον Θρύλο στο πρώτο ημίχρονο.

45’+2 Ακόμα μία τελική για την ομάδα μας! Γύρισμα του Ομάρ από δεξιά, τακουνάκι του Γκερέρο από τη μικρή περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Μπάγιτς.

49’ Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, κοντινή κεφαλιά του Μπουχαλάκη και ο Μπάγιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Απίθανη επέμβαση!

50’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 0-2 για τον Θρύλο με τον Γκερέρο! Σέντρα του Μπουχαλάκη από αριστερά, εξαιρετική κεφαλιά του Ισπανού και προβάδισμα δύο γκολ για τον Ολυμπιακό!

51’ Σουτ του Φορτούνη με το δεξί, η μπάλα πέρασε άουτ.

54’ Υπέροχη κάθετη του Φορτούνη για τον Ποντένσε, ο οποίος έκανε τη διαγώνια κίνηση, πλάσαρε με το αριστερό, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.
56’ Πλασέ του Μπουχαλάκη με το αριστερό έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε στη δεξιά γωνία ο Μπάγιτς.

58’ Σουτ του Ομάρ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόνταρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάγιτς.

64’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έδωσε στον Γκερέρο, εκείνος σούταρε ανενόχλητος με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπάγιτς.

76’ Καλή ενέργεια από τον Ποντένσε μέσα στη μεγάλη περιοχή του Λεβαδειακού, μπλόκαρε ο Μπάγιτς.

90’+4 Δυνατό σουτ του Μασούρα μέσα από την περιοχή, ο Μπάγιτς έπεσε και έδιωξε τη μπάλα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Ανγκουά (73’ Ντιόγκο), Λιάγκας, Καραχάλιος, Όμο, Στανόγεβιτς, Γιακουμάκης, Νάνγκις (62’ Σαβαντογκό), Ιωαννίδης (74’ Μαρκόβσκι).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Λάζαρος (68’ Μασούρας), Ποντένσε, Φορτούνης (81’ Νάτχο), Γκερέρο (90’+2 Χασάν).