Ασταμάτητος στο Αγρίνιο!

Ο Θρύλος ήταν επιβλητικός και παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, επικράτησε του Παναιτωλικού με το ευρύ 5-0!

Το ποδόσφαιρο που παίζει ο Ολυμπιακός, δεν έχει σύγκριση με καμίας άλλης ομάδας στην Ελλάδα. Ο Παναιτωλικός ήταν το τελευταίο… θύμα του Θρύλου. Το τελικό 5-0 στο Αγρίνιο, φαντάζει αρκετά… τιμητικό για τους γηπεδούχους. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ (Μασούρας, Χασάν, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ομάρ), 7η σερί νίκη και 13η στα τελευταία 14 ματς και ποδόσφαιρο που χορταίνει ακόμα και τον πιο απαιτητικό φίλαθλο της ομάδας, είδαμε απόψε από τους ποδοσφαιριστές του κ. Πέδρο Μαρτίνς.

Το γκολ νωρίς, το οποίο σημείωσε ο Γιώργος Μασούρας, μόλις στο 9’, έδωσε στην ομάδα μας φτερά. Ο Θρύλος βγήκε σε υποδειγματική αντεπίθεση, από δεξιά και μετά από καλές επιλογές και αδυναμία της άμυνας του Παναιτωλικού να «καθαρίσει», Ποντένσε, Χασάν και Μασούρας συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να τελειώνει με κεφαλιά και γκολ την φάση! Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και παρά το δοκάρι του Παναιτωλικού, στο 6’, οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάτι άλλο να επιδείξουν. Αντιθέτως, ο Θρύλος είχε κατοχή, έπαιζε ποδόσφαιρο κυριαρχίας και έδειχνε να θέλει περισσότερο τη νίκη.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και μία ενδεκάδα, λίγο έως πολύ, γνωστή. Ο Σα ήταν στο τέρμα. Ο Τσιμίκας και ο Ελαμπντελαουί οι ακραίοι αμυντικοί και ο Μεριά με τον Σισέ οι στόπερ. Ο Μπουχαλάκης με τον Γκιλιέρμε ήταν οι δύο χαφ, μπροστά τους ο Φορτούνης, ως δεκάρι, ενώ στις πτέρυγες ήταν αριστερά ο Μασούρας και δεξιά ο Ποντένσε. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Χασάν.

Ο Φορτούνης απείλησε με κεφαλιά στο 25’ και ο Παναιτωλικός απάντησε με ένα σουτ του Πάουλο, το οποίο εξουδετέρωσε η άμυνα και συγκεκριμένα ο Σισέ, ο οποίος έβαλε την κόντρα. Ο επόπτης Απτόσογλου έκοψε λανθασμένα, με οφσάιντ, τον Ομάρ Ελαμπντελαουί, ο οποίος έβγαινε σε πλεονεκτική θέση και σκόραρε, ερχόμενος από κανονική θέση και μάλιστα… ένα μέτρο πίσω. Τεράστιο λάθος από τον βοηθό του διαιτητή Τζοβάρα. Ακόμη ένα, στο εφετινό πρωτάθλημα, εις βάρος του Ολυμπιακού, το οποίο μάλιστα διαμόρφωνε αποτέλεσμα…

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό δικαίως να προηγείται. Αδίκως, όμως, μόνο 1-0. Ο Γκιλιέρμε και ο Ποντένσε είχαν από ένα καλό σουτ, αλλά δεν σκόραραν, ενώ ο επόπτης Απτόσογλου ήταν εκείνος που… κράτησε τον Παναιτωλικό στο παιχνίδι, με το λανθασμένο οφσάιντ που καταλόγισε εις βάρος του Ομάρ, στο 32’. Λίγο μετά, ελέγχεται εκ νέου, για την απόφαση στο οφσάιντ που υπέδειξε στον Φορτούνη (34’).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο. Το μοτίβο της επιθετικής διάθεσης του Θρύλου έφερε άμεσα και το 2-0. Το οποίο, βέβαια, θα έπρεπε να είναι… 3. Ποντένσε, Φορτούνης και Χασάν συνδυάστηκαν υπέροχα, με τον ένα να δίνει πιο όμορφη πάσα από τον άλλο και τον Αιγύπτιο να σκοράρει για ακόμη μία φορά! Στο 50’ ο Θρύλος είχε προβάδισμα δύο γκολ και… προχωρούσε. Ο Ομάρ απείλησε με τρομερό σουτ στο 59’, αλλά ο εξαιρετικός Κυριακίδης μπλόκαρε. Ο Ζιλ Ντίας πέρασε στην θέση του (σκόρερ) Μασούρα στο 60’ και οι φίλαθλοι του Παναιτωλικού χειροκρότησαν θερμά τον συντοπίτη τους ακραίο χαφ του Θρύλου. Ο Πορτογάλος εξτρέμ πέρασε δεξιά, αριστερά έμεινε ο Ποντένσε.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ήρθε και το 3-0 (4-0). Ο Φορτούνης και ο Ποντένσε συνδυάστηκαν σε κόρνερ και ο Έλληνας αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε την μπάλα, σέντραρε από αριστερά και ο Γκιλιέρμε από κοντά με υπέροχο άλμα και κεφαλιά σκόραρε! Ο Ολυμπιακός έδειχνε κραυγαλέα την ανωτερότητά του, αφού πλέον, σχεδόν κάθε φάση μύριζε και γκολ… Ο Πέδρο Μαρτίνς σήκωσε τον Μαντί Καμαρά, προκειμένου να τον ρίξει στο ματς. Λίγη ώρα μετά, ο μέσος του Ολυμπιακού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0! Ο Σολδάνο πέρασε στο 70’ στην θέση του Χασάν! Ο κόσμος του Θρύλου είχε στήσει το δικό του πάρτι, στην εξέδρα. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έδειχνε –και ήταν- ασταμάτητη.

Ωστόσο, ο Θρύλος δεν έμεινε στο 4-0. Πίεζε, έβγαζε φάσεις και έδειχνε ασταμάτητος. Στο 74’ ο Ποντένσε έφτασε κοντά στο 5-0, μετά την εξαιρετική ασίστ του Φορτούνη, ωστόσο ο Κυριακίδης απομάκρυνε. Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει στο 78’ στο σουτ…0βίδα του Ομάρ μέσα από την περιοχή. Ο Νορβηγός μπακ πέτυχε το 3ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 5-0, το οποίο ήταν και το τελικό.

Το φιλμ του αγώνα:

9’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!! 0-1 για τον Θρύλο που ανοίγει το σκορ νωρίς στο ματς, με τον Γιώργο Μασούρα! Μετά την πολύ όμορφη μπαλιά του σκόρερ στον Ποντένσε, ο Πορτογάλος εξτρέμ έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Χασάν, εκείνος γύρισε για τον Έλληνα εξτρέμ ο οποίος πρώτα έκανε την προβολή με το δεξί και στη συνέχεια με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη!

13’ Ο Φορτούνης σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, ο Κυριακίδης έπεσε και μπλόκαρε.

15’ Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, μονοκόμματο σουτ του Ποντένσε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα.

25’ Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ο Φορτούνης έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

32’ Λανθασμένα κόπηκε ως οφσάιντ ο Ελαμπντελαουί, ο οποίος καλυπτόταν όταν πήρε τη μπάλα στην περιοχή του Παναιτωλικού και ενώ ήταν έτοιμος να εκτελέσει τον Κυριακίδη για το 2-0.

36’ Ο Φορτούνης δοκίμασε να κρεμάσει τον Κυριακίδη από μακριά, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

42’ Ο Γκιλιέρμε θέλησε να δοκιμάσει το πόδι του από μακρινή απόσταση, ο Βραζιλιάνος μέσος έπιασε ένα δυνατό συρτό σουτ και ανάγκασε τον Κυριακίδη να πέσει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει!

44’ Ωραία προσποίηση και σουτ από τον Ποντένσε έξω από την περιοχή, ο Κυριακίδης μπλόκαρε σταθερά.

45’ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναιτωλικού, μετά το γύρισμα του Τσιμίκα για τον Ποντένσε, δόθηκε επιθετικό φάουλ στον Μασούρα, αν και φαίνεται πως δεν υπάρχει.

50’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 0-2 για τον Ολυμπιακό με τον Αχμέντ Χασάν! Πανέμορφο γκολ για την ομάδα μας! Με μία επαφή ο Γκιλιέρμε βρήκε τον Ποντένσε, αυτός τον Φορτούνη, με τον αρχηγό να βγάζει με τη μία και με το αριστερό για τον Χασάν, που πλάσαρε όμορφα στην κίνηση για να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη!

58’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Εξαιρετική… κομπίνα από τον Φορτούνη. Πάσα για τον Ομάρ που περίμενε δίπλα, ο Νορβηγός μπακ έκανε το δυνατό δεξί σουτ και ο Κυριακίδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

60’ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Ντίας να σουτάρει με το αριστερό μέσα στην περιοχή, η μπάλα πήγαινε μέσα, αλλά ο Κυριακίδης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

61’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-3 για τον Θρύλο με τον Γκιλιέρμε! Ο Φορτούνης έκανε κόρνερ με πάσα στον Ποντένσε, ο αρχηγός πήρε πάλι τη μπάλα, σέντραρε από αριστερά, βρήκε το κεφάλι του Βραζιλιάνου μέσου, ο οποίος νίκησε τον Κυριακίδη για τρίτη φορά στο σημερινό ματς!

63’ Ο Ποντένσε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με το δεξί και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη. Άλλη μία καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό!

67’ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πήρε πολλά φάλτσα, πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη.

70’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 0-4 για τον Θρύλο με τον Καμαρά! Ο Φορτούνης βρήκε στα δεξιά τον Ομάρ, εκείνος έκανε τη σέντρα για τον Ντίας, ο Κυριακίδης απέκρουσε και ο Μαντί από κοντά έγραψε το 4-0 για τον Ολυμπιακό, που κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο.

74’ Άλλη μία καλή ευκαιρία για την ομάδα μας! Ο Φορτούνης βρήκε άψογα μέσα στην περιοχή τον Ποντένσε ο οποίος κατέβασε όμορφα τη μπάλα και σούταρε με το αριστερό, με τον Κυριακίδη να διώχνει με υπερένταση!

78’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 0-5 για τον Θρύλο που δεν σταματάει! Ο Ομάρ αυτή τη φορά χρίζεται σκόρερ με σουτ… οβίδα μέσα στην περιοχή, μετά από ασίστ του Ντίας! Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός στο Αγρίνιο απόψε!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μανά, Μάζουρεκ, Ντίας (69’ Ντουάρτε), Αμαράλ, Πάουλο, Λουσέρο (53’ Μπαΐροβιτς), Τσοκάνης (38’ Μαρινάκης), Τσιγγάρας, Μαλής, Λιάβας.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (66’ Καμαρά), Φορτούνης, Ποντένσε, Μασούρας (60’ Ντίας), Χασάν (71’ Σολδάνο).