Παράταση… πρόκρισης!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Φοίνικα στη Σύρο και θα παλέψει την Μεγάλη Τετάρτη (19:30) για το 3-1 και την πρόκριση στους τελικούς.

Παράταση πήρε η υπόθεση πρόκριση στους τελικούς του Πρωταθλήματος της Volleyleague για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα μας ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Φοίνικα στη Σύρο αλλά συνεχίζει να έχει προβάδισμα πρόκρισης (2-1) και θέλει μια νίκη την Τετάρτη Τετάρτη (19:30, Novasports 3) για να πάρει το εισιτήριο και να… συναντήσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά προηγήθηκε με 1-0 σετ αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 1-1. Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός πιάνει πολύ καλή απόδοση και παίρνει εκ νέου προβάδισμα αλλά το παιχνίδι οδηγείτε στο τάι μπρέικ. Στο τελευταίο σετ ο Γιορντάνοφ οδηγεί τον Ολυμπιακό από το 3-2 στο 3-6 αλλά η ομάδα μας δεν μπορεί να κρατήσει σταθερό προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός αν και έχει ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι και την πρόκριση χάνει με 24-22 και η σειρά οδηγήθηκε στο 2-1.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης τόνισε μετά από το τέλος του ματς: “Ήταν ένα τρομερό και οριακό παιχνίδι. Είχε πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Ήταν μία διαφήμιση για το βόλεϊ. Ο Φοίνικας έκανε την υπέρβαση στο 14-12 του 5ου σετ. Εμείς δε μπορέσαμε να τελειώσουμε τον αγώνα. Είχαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε την πρόκριση. Δεν είναι εύκολη η σειρά. Δεν κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Μετά από τέτοιο ματς είναι δύσκολο να συγκεντρωθούμε αλλά πρέπει να το κάνουμε. Αυτό που μετράει είναι ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία. Ήταν συγκλονιστικό”.