Ολυμπιακός-Ντνίπρο 2-2

Στο 2-2 έμεινε ο Ολυμπιακός με την Ντνίπρο και αποκλείστηκε από τη συνέχεια των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Το 2-0 με το οποίο ηττήθηκε ο Ολυμπιακός στην Ουκρανία προσπάθησε να ανατρέψει η ομάδα που έμεινε στο 2-2 με την Ντνίπρο στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά το ματς με γκολ στο 14’ από τον Μήτρογλου, όμως, δεν μπόρεσαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και έτσι η ευρωπαϊκή πορεία της ομάδας μας ολοκληρώθηκε στη φάση των «32» του UEFA Europa League.

Αντλεί δύναμη από τον κόσμο του Ολυμπιακός και αυτό έγινε και στο ματς με την Ντνίπρο. Το «Γ. Καραϊσκάκης» ήταν όλο στο… πόδι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έδινε μεγάλη ώθηση για να φθάσει στον στόχο της που ήταν η ανατροπή. Οι «ερυθρόλευκοι» πράγματι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με διάθεση για να πιέσουν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους. Οι ποδοσφαιριστές του Θρύλου είχαν πάρει την κατοχή της μπάλας και τα ηνία της αναμέτρησης με τους Ουκρανούς να έχουν κλειστεί στο μισό γήπεδο και να προσπαθούν να αμυνθούν μαζικά.

Η ομάδα μας έβγαζε ενέργεια στο γήπεδο και έχοντας τον κόσμο στο πλευρό της πίεζε τους Ουκρανούς. Στο 11’ έφθασε κοντά στο γκολ με τον Μήτρογλου, αλλά του το στέρησε ο Μπόικο. Στο 14’, όμως, ο Έλληνας επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό μας. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται με διπλή ζώνη.

Από το 15’ και μετά, όμως, η ομάδα μας έπεσε και ο ρυθμός της δεν ήταν ο ίδιος όπως στο ξεκίνημα. Η πρώτη φορά που οι Ουκρανοί πάτησαν την περιοχή του Ολυμπιακού ήταν στο 22’ και μάλιστα κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Η απόδοση των «ερυθρόλευκων» είχε πέσει και η ομάδα δεν είχε την ίδια ένταση και ενέργεια όπως στα πρώτα 15 λεπτά. Οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ της ισοφάρισης και να ανακτήσουν ξανά τα ηνία του ματς κάτι που έγινε στα τελευταία δέκα λεπτά και μάλιστα θα μπορούσε να έρθει και δεύτερο γκολ, αλλά οι Ουκρανοί ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό, αφού στο 52’ ο Μιλιβόγεβιτς αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Η ομάδα μας ήταν αναγκασμένη να κυνηγήσει το θαύμα με παίκτη λιγότερο γεγονός που δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο των ποδοσφαιριστών. Σε εκείνο το σημείο χάθηκε ο έλεγχος του αγώνα και για ένα δεκάλεπτο επικράτησαν τα νεύρα στον αγωνιστικό χώρο. Με παίκτη λιγότερο δεν ήταν καθόλου εύκολο για τον Ολυμπιακό να μπορέσει να κάνει το παιχνίδι του.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να βρουν την ηρεμία τους και να ψάξουν το γκολ, αλλά δεν ήταν και τόσο απλά τα πράγματα για την ομάδα. Η κούραση είχε κυριεύσει τον Ολυμπιακό, ενώ δεν ήταν εύκολο για τους παίκτες να ξεπεράσουν και το σοκ της κόκκινης κάρτας. Έγινε ένα παιχνίδι που περιορίστηκε σε δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Υπήρξαν λίγες καλές στιγμές και από τις δύο πλευρές με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει το γκολ που θα του έδινε τουλάχιστον τη νίκη. Όσο περνούσε η ώρα και παρά την κούραση οι ποδοσφαιριστές του Θρύλου πίεζαν όλο και περισσότερο τη Ντνίπρο που συνέχιζε να αμύνεται. Ο Ολυμπιακός μας δικαιώθηκε για την πίεση που ασκούσε στους Ουκρανούς και στο 90’ σκόραρε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Μία ολιγωρία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη δυνατότητα στον Κάλινιτς να κάνει το 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8’ Ο Ντουρμάζ έκανε το «γέμισμα» στην περιοχή από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Σιόβας δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

11’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μας με τον Ντομίνγκεζ να κάνει την σέντρα από δεξιά, ο Μήτρογλου το σουτ από την μικρή περιοχή, αλλά ο Μπόικο κράτησε το μηδέν.

14’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Φοβερή κάθετη πάσα του Μιλιβόγεβιτς για τον Μήτρογλου, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Μπόικο και αυτή την φορά δεν αστόχησε και έκανε το 1-0.

22’ Φάουλ για Ντνίπρο από αριστερά ο Φεντέτσκι έκανε την πρώτη κεφαλιά, ο Ρομπέρτο απέκρουσε και με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

34’ Ο Κονοπλιάνκα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά ο Ρομπέρτο απέκρουσε.

37’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Ντομίνγκεζ να εκτελεί το φάουλ από αριστερά, ο Σαντάνα έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά, ο Μπόικο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

59’ Ο Αφελάι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

73’ Επικίνδυνη κατάσταση για την εστία του Ολυμπιακού με τον Κάλινιτς να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Ρομπέρτο δύσκολα να βγάζει σε κόρνερ.

76’ Καλή προσπάθεια του Φορτούνη που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπόικο.

79’ Εντυπωσιακή απόκρουση του Ρομπέρτο σε σουτ του Κονοπλιάνκα.

81’ Ο Ντομίνγκεζ έκανε την σέντρα, ο Φέντορτσουκ απομάκρυνε με κεφαλιά, αλλά λίγο έλειψε να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του.

86’ Επέλαση του Ελαμπντελαουί από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

89’ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο Ντομίνγκεζ μπήκε στην περιοχή της Ντνίπρο από αριστερά, ο Φεντέτσκι τον ανέτρεψε και ο Μακέλιε έδειξε την άσπρη βούλα.

90’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο «Τσόρι» ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό.

90+2 Ο Κάλινιτς βγήκε τετ α τετ με τον Ρομπέρτο και έκανε το 2-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σαντάνα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Αφελάι (65’ Φορτούνης), Ντουρμάζ (65’ Ντοσεβί), Ντομίνγκεζ, Μήτρογλου.

ΝΤΝΙΠΡΟ: Μπόικο, Ντάγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Εγκίντιο, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Φέντορτσουκ (84’ Μπέζους), Κονοπλιάνκα, Ροτάν, Ματέους (76’ Γκάμα), Ζοζούλια (62’ Κάλινιτς).