Εντυπωσιακά στην επόμενη φάση!

Στο τελευταίο ματς των ομίλων του UEFA Youth League, οι Νέοι του Θρύλου επικράτησαν άνετα με 2-0 εντός έδρας της Μάλμε.

Η ομάδα Νέων του Θρύλου, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων τουUEFAYouthLeague,πέτυχε ακόμα μια νίκη καθώς επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης ομάδας της Μάλμε και πέρασε και τυπικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Πολύ όμορφο ποδόσφαιρο για την ομάδα του Βασίλη Βούζα σε ακόμα μια ευρωπαϊκή αναμέτρηση, που με 4 νίκες και μία ισοπαλία (συνολικά 13 βαθμούς) είναι στις 16 καλύτερες ομάδες, ανάμεσα σε… μεγαθήρια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Από την αρχή κυριάρχησε!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της.Από την αρχή το συγκρότημα του Βασίλη Βούζα είχε την κατοχή απέναντι στους Σουηδούς και έλεγχε την αναμέτρηση. Πολλές ευκαιρίες δημιούργησαν οι «ερυθρόλευκοι» μπροστά από την εστία του Μοχλίν, που ήταν ο καλύτερος παίκτης της φιλοξενούμενης ομάδας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την συμπλήρωση του 20λεπτου. Ο Μανθάτης έβγαλε την συρτή σέντρα από δεξιά και ο Λάτσι με όμορφο τελείωμα μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας. Ίδια η συνέχεια για τους Νέους, που έφτασαν μια ανάσα και από το δεύτερο γκολ στο 27’. Ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, ο Λάτσι πήδηξε ψηλότερα από όλους αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας.

Κλείδωσε την νίκη

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός συνέχισε χωρίς να ρίξει τον ρυθμό του, με την Μάλμε να είναι ανήμπορη να αντιστρέψει την κατάσταση και να έχει μείνει κλεισμένη στα «καρέ» της. Οι παίκτες μας, έχοντας την υπεροχή, έφταναν διαρκώς μπροστά από την εστία του Μοχλίν. Στο 60’ ο Μανθάτης κινήθηκε με την μπάλα από δεξιά και από δύσκολη γωνία σούταρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς χτύπησε στο δεξί δοκάρι και έφυγε μακριά. Λίγο αργότερα όμως ήρθε το 2-0. Στο 67′ ο Βέργος – που μόλις είχε εισέλθει στο γήπεδο –μετά από κόρνερ, βρέθηκε αφύλαχτος μπροστά σε κενό τέρμα και με προβολή διπλασίασε το προβάδισμα του Θρύλου. Η ομάδα μας έχασε και άλλες ευκαιρίες, ωστόσο δεν τις μετουσίωσε σε γκολ, με το σκορ να μένει στα ίδια επίπεδα. Τελευταία καλή στιγμή το σουτ του Μεγαρίτη στις καθυστερήσεις, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μοχλίν.

Έτσι, μετά το τέλος των ομίλων τουUEFAYouthLeague, στην κορυφή του ομίλου τερμάτισε η Ατλέτικο Μαδρίτης με 15 βαθμούς και δεύτερος ο Ολυμπιακός με 13, η Γιουβέντους με 5 και η Μάλμε με 1. Η ισπανική ομάδα μαζί με τους Νέους του Ολυμπιακού προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, εκεί όπου θα παίξουν ματς νοκ-αουτ με στόχο την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Hλιάδης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Βατουσιάδης,Τόλι, Καραχάλιος (71’ Καναβέτας), Μεγαρίτης, Μανθάτης (75’ Ιγνατίδης), Λάτσι, Ανδρούτσος (66’ Βέργος), Γαρεφαλάκης.

Μάλμε (Άντερς Πάλμερ):Μοχλίν, Άντερσον, Μπρόνσον, Χατζικάντουνιτς, Λούντγκρεν (65’ Βέρνγκερν), Κορχάν (82’ Μπεργκβιστ), Στάγκοβα, Σβάνμπεργκ, Ρέντζιτ (75’ Στογιάνοβιτς), Χάμετ, Κάραμαν.

Για να δείτε το σχετικό photostory πατήστε ΕΔΩ.