Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον Φωστήρα στον Ταύρο και πήρε την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού στο ματς με τον Φωστήρα ήταν διαφορετική σε σχέση με την αναμέτρηση με τον Πλατανιά, καθώς αρκετοί νεαροί ποδοσφαιριστές πήραν χρόνο συμμετοχής . Στο τέρμα ήταν ο Μέγιερι. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Σαλίνο, Αυλωνίτης, Βούρος και Γιαννούλης. Οι Μπουχαλάκης, Φορτούνης και Κασάμι ήταν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Στα άκρα ήταν ο Γκαζαριάν και ο Ντοσέβι, ενώ στην επίθεση ήταν ο Διαμαντάκος, σε ένα σύστημα 4-3-3 για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός θέλησε από νωρίς να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στο ματς. Στις κερκίδες του γηπέδου ήταν και νέος τεχνικός της ομάδας, κ. Βίτορ Περέιρα, που είδε από κοντά τις προσπάθειες των παικτών του Θρύλου. Από τα πρώτα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και η υπεροχή τους, έφερε άμεσα αποτελέσματα. Στο 15′ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον Φορτούνη να ευστοχεί από την «άσπρη βούλα». Ο Θρύλος, με πολλούς νέους στην σύνθεση του, ήταν ο κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να διπλασιάσει το σκορ στο 45′, όταν ο Ντοσεβί σούταρε, ο Γρομητσάρης όμως έδιωξε την μπάλα προ κενής εστίας και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο χρόνος συμμετοχής σε νεαρούς ποδοσφαιριστές συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, όπου πέρασαν στον αγώνα οι Ιμπραΐμ Αμπντισαλάμ, Σάλιακας και Βέργος! Ο Θρύλος πίεζε συνεχώς για να πετύχει και άλλα γκολ στην αναμέτρηση, έχοντας μάλιστα και δοκάρι στο 47΄ με τον Γκαζαριάν! Τελικά, το τέρμα ήρθε στο 82΄ από τον Δημήτρη Διαμαντάκο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με την ομάδα μας να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Ντοσεβί, απέκρουσε δύσκολα ο Μπότος.
11′ Σουτ του Φορτούνη, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπότος.
12′ Ο Γκαζαριάν απείλησε μέσα από την περιοχή, ο Μπότος και πάλι σε ετοιμότητα.
14′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.
15′ ΓΚΟΟΟΟΛ! 1-0 για τον Ολυμπιακό με σκόρερ τον Κώστα Φορτούνη από την άσπρη βούλα!
26′ Ο Κώστας Φορτούνης σούταρε μέσα από την περιοχή, η προσπάθεια του όμως κατέληξε ψηλά άουτ.
45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όταν ο Ντοσεβί σούταρε, ο Γρομητσάρης έδιωξε την μπάλα προ κενής εστίας και το σκορ παρέμεινε το ίδιο.
47′ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Σαλίνο από δεξιά, ο Γκαζαριάν έκανε την κεφαλιά, αλλά αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας.
55′ Ο Διαμαντάκος από την μικρή περιοχή δεν μπορεί να σκοράρει, καθώς το σουτ με το αριστερό πέρασε έξω.
82′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Ο Διαμαντάκος με πλασέ, μετά από πάσα του Γιαννούλη, προ κενής εστίας, έγραψε το 0-2.

Φωστήρας ( Κ. Βαζέχα): Mπότος, Βλάχος, Σακελλαρίου, Μουστογιάννης (46′ Ράμα) , Σιώπης, Μουκίδης, Κρητικός, Τεγούσης (46′ Κανελλόπουλος), Ποτουρίδης (66′ Μήτκας), Γρομητσάρης, Κακαράς.

Ολυμπιακός ( Α. Νικοπολίδης): Μέγιερι, Σαλίνο, Βούρος, Αυλωνίτης, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης, Κασάμι (57′ Ιμπραΐμ Αμπντισαλάμ), Φορτούνης (79′ Βέργος), Ντοσεβί (68′ Σάλιακας), Γκαζαριάν, Διαμαντάκος.