Στην κορυφή ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-3 της Ξάνθης στα "Πηγάδια" και είναι μόνος πρώτος στην βαθμολογία, μετά το τέλος του πρώτου γύρου.

Στον εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής της Super League, η ομάδα μας επικράτησε εκτός έδρας της Ξάνθης με 1-3, χάρις σε δύο γκολ του Μήτρογλου και ένα του Ντοσεβί! Ο Θρύλος παίζοντας με πάθος και αποφασιστικότητα, βρέθηκε εκεί όπου ανήκει… Στην κορυφή της βαθμολογίας! Έτσι, μετά και την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, η ομάδα μας πήρε τον… άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα!

Ο κ. Περέιρα κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας μας, από την ημέρα που ανέλαβε τα ηνία. Η διάταξη στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Skoda Xanthi Arena ήταν ένα «καθαρό» 4-2-3-1. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας και Μαζουακού. Ο Μανιάτης με τον Κασάμι ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, μπροστά από την άμυνα και μπροστά τους ήταν ο «Τσόρι» Ντομίνγκεζ. Στα άκρα ήταν δεξιά ο Ντοσεβί και αριστερά ο Αφελάι, με τον Κώστα Μήτρογλου να είναι μοναδικός «καθαρός» προωθημένος, στην επίθεση.

Το ματς άρχισε με ισορροπία. Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος ο οποίος προσπάθησε περισσότερο στην αρχή να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του, αλλά η Ξάνθη γρήγορα ανέκτησε μέτρα στο γήπεδο και θέλησε να βγει μπροστά, «σπρωγμένη» από την έδρα της. Ο Αφελάι έδειχνε ιδιαίτερα δραστήριος, όπως και ο Ντοσεβί, στα άρκα. Ο Ελαμπντελαουί και ο Μαζουακού υποστήριζαν ιδιαίτερα τους ακραίους εξτρέμ. Η ποιότητα των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού έφερε νωρίς στο ματς το πρώτο γκολ, για λογαριασμό της ομάδας μας! «Θύτης» ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος έβαλε τη «σφραγίδα» του με υπέροχη εκτέλεση, με το κεφάλι. Ο Θρύλος είχε βάλει από νωρίς τις βάσεις για να ανέβει ξανά εκεί όπου ανήκει: Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα! Πλέον το παιχνίδι χρειαζόταν την κατάλληλη διαχείριση, αφού όπως είχε διαφανεί από την αρχή, ήταν ένα μας που θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός είχε να προστατέψει το υπέρ του αποτέλεσμα και εν συνεχεία να βγει μπροστά, για να πετύχει περισσότερα γκολ…

Ήταν εμφανής η πρόθεση των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού να οργανώσουν το παιχνίδι της ομάδας μας με πολλές πάσες και έμφαση στην κατοχή. Προσπαθούσαν, με την μπάλα κάτω, να βγουν ορθολογικά μπροστά, δίχως να παραμελούν τις επιστροφές τους. Ο Σιόβας καθοδηγούσε εξαιρετικά την άμυνα της ομάδας μας, οργανώνοντας παράλληλα το παιχνίδι από πίσω. Μέχρι το ημίωρο ήρθε και το 2-0 για τον Θρύλο και το άγχος έφυγε, σε μεγάλο βαθμό από τα πόδια των ποδοσφαιριστών του κ. Περέιρα! Ωραία επίθεση από τα άκρα, με τον Αφελάι και τον Ντοσεβί πρωταγωνιστές και τον δεύτερο να σκοράρει. Από τον άξονα η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Ντομίνγκεζ, ενώ εξίσου συχνά, πριν φτάσει σε εκείνον, έβγαινε δεξιά ή αριστερά από τον Κασάμι και τον Μανιάτη. Το προβάδισμα δύο γκολ της ομάδας μας αντικατόπτριζε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα που εκείνη είχε αποκτήσει από νωρίς. «Μυαλό» στον άξονα ο Μανιάτης, οργάνωνε και έκοβε, ασταμάτητα.

Το ποδόσφαιρο κατοχής που έπαιξε ο Θρύλος σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα, το οποίο του έφερε και το υπέρ του 2-0, ήταν το ζητούμενο σε αυτές τις λίγες προπονήσεις που μπόρεσε να κάνει, σε διάστημα τριών ημερών, ο κ. Βίτορ Περέιρα. Ο Ολυμπιακός είναι η ποιοτικότερη ομάδα στην Ελλάδα και το προβάδισμά του στο τέλος του πρώτου μέρους ήταν κάτι περισσότερο από δίκαιο! Η μπάλα έμενε για διαστήματα σε «ερυθρόλευκα» πόδια, με τους παίκτες να την εναλλάσσουν «για πλάκα» και να μην τη χάνουν. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε δίχως αλλαγές για τον Θρύλο. Το 2-0, το οποίο η ομάδα μας είχε ως παρακαταθήκη από το πρώτο 45λεπτο, του έδινε ώθηση για το δεύτερο μέρος. Η Ξάνθη μπήκε λίγο πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και έχασε μια-δυο ευκαιρίες να απειλήσει. Ο Ρομπέρτο δεν είχε ανησυχήσει ιδιαίτερα μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, όμως συμμετείχε ενεργά στο ματς και την οργάνωση του παιχνιδιού του Θρύλου. Λίγο μετά τη σέντρα του δευτέρου μέρους ήρθε και το 3-0 και πλέον ο Ολυμπιακός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του!

Ο κ. Περέιρα έκανε δύο αλλαγές κοντά-κοντά. Στο 64’ μπήκε ο Φορτούνης αντί του Ντομίνγκεζ και λίγο μετά, στο 68’, μπήκε και ο Ντουρμάζ αντί του Αφελάι. Αντικαταστάσεις προσώπων και όχι αλλαγή διάταξης για τον κ. Περέιρα, ο οποίος έβλεπε την ομάδα του να προηγείται με διαφορά ασφαλείας στο σκορ και έδωσε την ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν πολλά λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του και έκανε κοντρόλ στο ματς, αλλάζοντας την μπάλα κατά βούληση και δίνοντας τον τόνο στο ματς. Λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ο νεαρός και πολλά υποσχόμενος Μπουχαλάκης, ο οποίος έπαιξε ως «καθαρός» αμυντικός μέσος, με τον Μανιάτη και τον Φορτούνη μπροστά του. Ο Κασάμι έβγαινε πλέον λίγο πιο αριστερά και δεξιά πήγε ο Ντουρμάζ.Στα τελευταία λεπτά, ο Λουσέρο μείωσε σε 1-3 για την Ξάνθη, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα! Ο Θρύλος έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο και με πάθος, παίρνοντας τη νίκη και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας!

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

14’ Γυριστό, δυνατό σουτ του Κασάμι λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία της Ξάνθης!

19’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-0 ο Θρύλος στα Πηγάδια, με υπέροχο γκολ του Κώστα Μήτρογλου! Ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και λίγο έξω από την περιοχή, με τον «Μητρογκόλ» να πετάγεται μόνος του και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη και να φεύγει να πανηγυρίσει προς τον κόσμο της ομάδας μας!

30’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 2-0 ο Θρύλος στο γήπεδο της Ξάνθης, με υπέροχο τρόπο! Ο Αφελάι βγαίνει από αριστερά και κάνει την κούρσα, ενώ γυρίζει στο ύψος της μικρής περιοχής την κατάλληλη στιγμή! Εκεί ο Ντοσεβί συνέκλινε και με φινετσάτο πλασέ με το δεξί πόδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη και τον κόσμο του Ολυμπιακού σε πανηγυρισμούς!

34’ Σουτ του Μαζουακού από θέση διαγώνια αριστερά, η μπάλα λίγο άουτ!

48’ Σουτ του Ντοσεβί από διαγώνια θέση δεξιά, η μπάλα άουτ.

53’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 3-0 ο Θρύλος μέσα στην έδρα της Ξάνθης! «Καθάρισε» το ματς για την ομάδα μας και παράλληλα η υπόθεση «επάνοδος στην κορυφή». Ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, με τον Κασάμι να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να βρίσκει στο δεύτερο τον Μήτρογλου. Ο Έλληνας φορ το μόνο που είχε να κάνει ήταν μία απλή προβολή και το γκολ ήταν γεγονός!

57’ Συρτή σέντρα του Λουσέρο για τον Καπετάνο, με τον Σιόβα να κόβει και τον Ρομπέρτο να μπλοκάρει σταθερά.

73’ Φάουλ – σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά, με τον Κασάμι να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη.

82΄ Η Ξάνθη μείωσε σε 1-3, μετά από τέρμα του Λουσέρο.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (61’ Παπαστεριανός), Κλέιτον (71’ Ομπόντο), Φλίσκας, Γούτας, Καπετάνος (61’ Φερνάντεθ), Καρυπίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Μανιάτης, Κασάμι, Ντομίνγκεζ (64’ Φορτούνης), Ντοσεβί (78’ Μπουχαλάκης), Αφελάι (68’ Ντουρμάζ), Μήτρογλου.

SUPER LEAGUE 2014-15 / 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (Εξ Αναβολής)
SKODA ΞΑΝΘΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3
ΓΗΠΕΔΟ: Skoda Xanthi Arena
ΣΚΟΡΕΡ: 82΄ Λουσέρο / 19’, 53’ Μήτρογλου, 30’ Ντοσεβί
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΒΟΗΘΟΙ: Δ. Βερρής (Λέσβου), Γ. Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Αλ. Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Χρ. Γενναίος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18’ Μπαξεβανίδης, 55’ Βασιλακάκης, 88΄ Παπαστεριανός, 89΄ Σολτάνι/ 21’ Μανιάτης, 87΄ Μαζουακού,88΄ Σιόβας, 89΄ Ντουρμάζ