Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0

Αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 2-0 του Παναιτωλικού, ο οποίος παρατάσσοντας «γραμμή Μαζινό» μπροστά από την εστία του Μπλάζιτς, προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του Ολυμπιακού.

Η «ερυθρόλευκοι» προσπαθώντας να σπάσουν αυτή την αμυντική διάταξη του Παναιτωλικού συνάντησαν αρκετές δυσκολίες, καθώς δεν υπήρχε στο πρώτο, κυρίως, διάστημα του αγώνα, παραγωγή παιχνιδιού, δηλαδή οργανωμένη και σωστή ανάπτυξη και παράλληλα ταχύτητα στις ενέργειές τους, προκειμένου να ξεφύγουν από την πολυπληθή παρουσία παικτών των φιλοξενουμένων σε πολύ μικρό χώρο, ο οποίος περιλάμβανε την μεγάλη περιοχή του Μπλάζιτς και λίγο έξω από αυτήν.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται και ευκαιρίες, ωστόσο ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, εάν ο διαιτητής είχε δώσει την εσχάτη των ποινών, στο χέρι του Ντολεζάι στην κεφαλιά του Μανιάτη στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ένα πιθανό προβάδισμα των «ερυθρολεύκων» στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα θα άλλαζε σίγουρα το παιχνίδι, καθώς αναγκαστικά , έστω και λίγο, θα «άνοιγε» την αμυντική γραμμή των παικτών του Παναιτωλικού, οι οποίοι θα έπρεπε πλέον να κυνηγήσουν πιο πολύ το γκολ και όχι μόνο με αντεπιθέσεις, όπως έκαναν μέχρι τότε.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να σφίγγει ακόμα περισσότερο τον κλοιό, γύρω από την περιοχή των φιλοξενουμένων, αλλά αυτή τη φορά αρχίζοντας να βρίσκει και λύσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα τους. Αρχικά ο Ντολεζάι κατάφερε και απέκρουσε πάνω στη γραμμή ωραίο πλασέ του Μανιάτη στο 55΄, ενώ στο 58΄ο Φετφατζίδης με ωραία ατομική προσπάθεια δημιούργησε κίνδυνο στην εστία του Μπλάζιτς για να φύγει η μπάλα κόρνερ.

Η πίεση των «ερυθρολεύκων» απέδωσε στο 62΄, όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ του Μπλάζιτς, ο Ρότσα ανέτρεψε, με μαρκάρισμα από πίσω, τον Αμπντούν που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ. Το αναμφισβήτητο πέναλτι υπέδειξε αμέσως ο διαιτητής, καθώς και την κόκκινη κάρτα στον Ρότσα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Πάντελιτς που έγραψε με ωραίο κτύπημα το 1-0.

Οι παίκτες της ομάδας μας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 75΄ο Τζιμπούρ πέτυχε το 2-0, παίρνοντας τη μπάλα από ελεγχόμενη θέση, όπως φάνηκε.

Συμπερασματικά και με βάση την εικόνα του αγώνα, η νίκη του Ολυμπιακού είναι πέρα για πέρα δίκαιη, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν τόσο καλός στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον καλό εαυτό τους, πίεσαν, βρήκαν διαδρόμους και δημιούργησαν φάσεις στην εστία του Μπλάζιτς. Τώρα το ενδιαφέρων όλων στην ομάδα μας συγκεντρώνεται στον αγώνα της Τρίτης με την Άρσεναλ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς

ΣΚΟΡΕΡ: 62′ πέναλτι Πάντελιτς, 75′ Τζιμπούρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Ιμπαγάσα, Ορμπάιθ – Ντολεζάι, Μπουμάλ, Αντι

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: 61′ Ρότσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Μαρκάνο, Τοροσίδης, Ποτουρίδης (46′ Ορμπάιθ), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μανιάτης, Ιμπαγάσα (41′ Φετφατζίδης), Τζιμπούρ (76′ Τζιμπούρ), Αμπντούν, Χολέμπας, Πάντελιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μπλάζιτς, Κουτρουμάνος, Αντι, Εντζεγκέλε, Ντολεζάι, Μητρόπουλος, Μπουμάλ, Ρότσα, Χαριστέας (70′ Μουμίν), Θεοδωρίδης (84′ Παλαιολόγος), Καμαρά (80′ Μπελεβώνης).

*Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας θα προπονηθούν την Κυριακή το πρωί στις 10:30, ξεκινώντας την προετοιμασία τους για τον αγώνα της Τρίτης (6/12) με την Άρσεναλ.