Η απάντηση στη Σύρο…

Ο Ολυμπιακός δεν πέρασε από την αήττητη έδρα της Κηφισιάς, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα (3-1 σετ), θα έχει όμως την ευκαιρία για άμεση ρεβάνς στον ημιτελικό του Σαββάτου στην Ερμούπολη…

Την πρώτη εκτός έδρας ήττα και δεύτερη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά με 3-1 σετ (25-22, 22-25, 25-23, 29-27)

στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα αφού, ο Χριστοφιδέλης δεν αγωνίστηκε καθόλου στον αγώνα και οι Ντιάτσκοφ και Κλαρκ δεν ξεκίνησαν προκειμένου να προφυλαχθούν ενόψει του ημιτελικού του Final 4. Ο πρώτος αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα στο γόνατο και ο δεύτερος ταλαιπωρείται από μια γαστρεντερίτιδα. Ωστόσο η εξέλιξη της αναμέτρησης τους έφερε εντός αγωνιστικού χώρου. Από κει πέρα η ήττα του Ολυμπιακού από την Κηφισιά που διατήρησε το εντός έδρας άηττητο, τον έφερε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Όμως οι νταμπλούχοι θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν άμεσα τη…ρεβανς στον ημιτελικό του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί το Σάββατο στην Ερμούπολη της Σύρου, με αντίπαλο την ομάδα των βορείων προαστίων.

Συναρπαστική αναμέτρηση…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με την πίεση από το σερβίς κατέστησε προβληματική την υποδοχή της Κηφισιάς. Το γρήγορο τάιμ άουτ που κάλεσε ο τεχνικός των γηπεδούχων, Κώστας Αρσενιάδης στο σημείο που οι νταμπλούχοι προηγούνταν με 1-4, από τον άσο του Κοκκινάκη, πιστοποιούσε το καλό τους ξεκίνημα. Με τον Κόϊστρα να έχει 2/2 επιθέσεις ο Ολυμπιακός πήγε με +3 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια η Κηφισιά προσπάθησε να ανακάμψει πράγμα που κατάφερε, μειώνοντας στο ελάχιστο τη διαφορά (8-9) αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο +3 (8-11). Το ερυθρόλευκο μπλοκ δούλευε πολύ καλά μέχρι εκείνο το σημείο. Η Κηφισιά με ένα σερί 3-0 ισοφάρισε σε 11-11 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 13-12, ύστερα από πόντο του Σουλτανόπουλου.

Το προβάδισμα πέρασε ξανά στα χέρια του Θρύλου μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-17, ύστερα από τον άσο του Ρουμελιωτάκη. Ο αλάνθαστος Κόιστρα με 3/3 επιθέσεις ισοφάρισε ξανά όμως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για τελευταία φορά στο σετ με 21-22 αφού ακολούθησε ένα 4-0 σερί υπέρ της Κηφισιάς η οποία πήρε το πρώτο σετ με 25-22.

Με Ντιάτσκοφ και το…ίδιο νόμισμα!

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και η Κηφισιά, προηγήθηκε με 4-1 χάρη στην βελτιωμένη λειτουργία του μπλοκ της. Ο Δημήτρης Καζάζης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντιάτσκοφ ο οποίος έδωσε λύσεις στην επίθεση και η είσοδός του ανέβασε συνολικά την απόδοση του Ολυμπιακού. Από το 7-4 με το οποίο βρέθηκαν να χάνουν οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 7-8 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αφού εκμεταλλεύτηκαν την πίεση στο σερβίς και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι νταμπλούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 11-12 το οποίο όμως έγινε 13-12 υπέρ της Κηφισιάς η οποία πήγε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με ένα σερί 3-0 προηγήθηκε εκ νέου με 18-19 από 18-16 που είχε βρεθεί να χάνει σε ένα δεύτερο σετ που επίσης είχε συναρπαστική εξέλιξη με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο φινάλε. Με τον εξαιρετικό στο δεύτερο σετ Γιούρισιτς να δίνει λύσεις και το φοβερό μπλοκ του επίσης πολύ καλού Κόϊστρα για το 22-24, ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, το οποίο πήρε τελικά με καρφί του Ντιάτσκοφ (22-25) και ισοφάρισε σε 1-1.

Βρέθηκε ξανά πίσω…

Το τρίτο σετ στο ξεκίνημα του είχε την ίδια εικόνα με αυτή του δεύτερου, δηλαδή την Κηφισιά να κάνει πιο δυνατή εκκίνηση και τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω στο σκορ μέχρι και τρεις πόντους (5-2, 6-3, 7-4) και με αυτό το -3 πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Στον αγωνιστικό χώρο είχε περάσει και ο Κάρσον Κλαρκ ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά μέχρι και +4 (9-5). Αυτή τη διαφορά τη διατήρησε η Κηφισιά (10-6, 11-7, 12-8, 13-9, 14-10, 15-11) που πήγε μπροστά με +5 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-11. Οι απόπειρες του Ολυμπιακού να ψαλιδήσουν τη διαφορά είχαν αποτέλεσμα να μειώσει με ένα σερί από 23-18 σε 24-23 όμως η προσπάθεια αντίδρασης δεν ολοκληρώθηκε και έτσι η Κηφισιά πήρε το τρίτο σετ με 25-23 και προηγήθηκε εκ νέου με 2-1.

Έχασε δικό του σετ…

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ ήταν αυτή που έπρεπε αφού τα περιθώρια είχαν στενέψει. Από το 5-3 που βρέθηκαν να χάνουν οι νταμπλούχοι με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν με 5-10 με κύριος εκφραστές των επιθετικών τους προσπαθειών τους Γιούρισιτς και Τακουρίδη. Το μπλοκ του Ολυμπιακού λειτουργούσε ξανά σε καλά επίπεδα και είχε φέρει τον έλεγχο και την πρωτοβουλία σε ερυθρόλευκα χέρια. Παρά το γεγονός ότι η Κηφισιά μείωσε σε 10-12, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στο +4 (10-14 και 11-15 ) με νέο μπλοκ και επίθεση του Τακουρίδη.  Η επιτυχημένη επίθεση του Σωτηρίου οδήγησε τον Ολυμπιακό μπροστά με αυτό το +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16). Από κει και πέρα όμως η Κηφισιά ανέβασε στροφές με αποτέλεσμα να μειώσει αρχικά σε 19-21 και με ένα σερί που έμεινε αναπάντητο από τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 21-21 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης. Ο δεύτερος διαδοχικός άσος του Γιοβάνοβιτς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 22-21 αλλά το τρίτο του σερβίς πέρασε έξω για το 22-22.  Ο Θρύλος ωστόσο προσπέρασε με 22-23  ύστερα από ωραίο διαγώνιο χτύπημα του Κλάρκ και το όμορφο πλασέ του Κοκκινάκη με

23-24 όμως ο Σουλτανόπουλος ισοφάρισε ξανά σε 24-24. Η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό ο οποίος έχασε τρεις ευκαιρίες να πάρει το σετ το οποίο έληξε με 29-27 υπέρ της Κηφισιάς που επικράτησε τελικά με 3-1.

Τα σετ: 25-22 (26′), 22-25 (29′), 25-23 (31′), 29-27 (33′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 14-16, 20-21, 25-22

2ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-23

4ο σετ: 5-8, 12-16, 19-21, 29-27

Α.Ο. ΚΗΦΙΣΙΑΣ: Σουλτανόπουλος 7 (3/4 επ. 4 μπλοκ) , Φερέρα 14 (10/25 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 63% υπ.-52% αρ.) , Ρουμελιωτάκης 3 (3/13 επ. 52% υπ.-48% αρ.), Γιοβάνοβιτς 25 (22/50 επ. 3 άσοι), Νικολάκης 6 (1/2 επ. 2 άσοι, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 12 (9/13 επ. 3 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (58% υπ.- 47% αρ.) / Κόλβατσουκ 7 (5/7 επ., 2 άσοι, 50% υπ.-33% αρ.), Κάπελας, Ρούσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιούρισιτς 14 (10/18 επ., 4 μπλοκ, 100% υπ.), Κοκκινάκης 14 (11/24 επ. 1 άσος, 2 μπλοκ, 69% υπ.-53% αρ.), Κόιστρα 8 (6/7 επ. 2 μπλοκ) Προύσαλης, Σωτηρίου 5 (4/8 επ. 1 μπλοκ, 38% υπ.-31% αρ.), Τζελάτης 6 (6/14 επ.), Στεφάνου -λ (68% υπ.-61% αρ.) /  Ντιάτσκοφ 10 (10/15 επ., 67% υπ.-33% αρ.), Τακουρίδης 4 (3/5 επ. 1 μπλοκ), Κλαρκ 7 (7/12 επ.), Μαρούλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)

Τακουρίδης: «Πάμε για τη νίκη στο Κύπελλο»

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε μετά το ματς: «Κάναμε τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα αλλά θα παίξουν πολλά ρόλο στη συνέχεια της κανονικής διάρκειας.  Η Κηφισιά άξιζε τη νίκη και κέρδισε δίκαια αφού τα παιδιά έπαιξαν καλά. Ήταν ανταγωνιστική και αυτό φάνηκε στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός δεν έχει να αλλάξει κάτι σε πέντε μέρες εξαιτίας μιας άσχημης εμφάνισης. Είναι άλλο γεγονός το παιχνίδι στη Σύρο και πρέπει να είμαστε σίγουροι και εμείς και η Κηφισιά ότι πρόκειται για άλλο παιχνίδι. Δεν βάζουμε ταμπέλες στα ματς σε όλα παίζουμε για τον ίδιο στόχο τη νίκη. Και αδιάφορο να ήταν το σημερινό παιχνίδι για εμάς, που δεν ήταν πάλι για τη νίκη θα παίζαμε. Τώρα πάμε για τη νίκη στο Κύπελλο που είναι κάτι παραπάνω από ένα παιχνίδι».