Κ-15: Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-0

Ο Ολυμπιακός θ' αγωνιστεί στον τελικό της 8ης Απριλίου κόντρα στον ΠΑΟΚ με στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε την περίοδο 2013-14.

Με ισοπαλία (0-0) στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα ολοκλήρωσε το μεσημέρι του Σαββάτου τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος Super League K-15, ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά μετά από 21 αγώνες συγκέντρωσε 49 βαθμούς και ως πρώτη από τον Νότιο όμιλο προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης εκεί όπου στις 8/4 στα Χανιά θ’ αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με σκοπό να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε την περίοδο 2013-14.Οι “ερυθρόλευκοι” σε σύνολο 21 αγώνων (3 γύροι με 7 αγώνες) πέτυχαν 15 νίκες ενώ είχαν 4 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης ο Ολυμπιακός υπερείχε στο 1ο ημίχρονο χάνοντας και κλασσικές ευκαιρίες για γκολ με τον Βοϊλη (3′) αλλά και με τον Κατσούκη (30′) ενώ στο δεύτερο ο αντίπαλος ισορρόπησε χωρίς όμως να έχει κάποια ευκαιρία για γκολ. Ο Ολυμπιακός αρχίζει από την Δευτέρα προετοιμασία για τον τελικό και την επόμενη εβδομάδα θα δώσει το παρών και στο τουρνουά της ΝΙΚΕ προκειμένου να μην μείνει μεγάλο διάστημα χωρίς αγώνες.

Ο τεχνικός της ομάδας μας Τάσος Θέος μίλησε και για τον αγώνα με την Τρίπολη αλλά και για την πορεία του Ολυμπιακού και τον μεγάλο στόχο:«Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι από τον Αστέρα και δημιουργήσαμε ευκαιρίες για γκολ. Στο δεύτερο το παιχνίδι ισορρόπησε αφού και εμείς κάναμε κάποιες δοκιμές στο σχήμα της ομάδας μας. Πλέον έχουμε μπροστά μας τον τελικό. Ο στόχος έως εδώ ήταν να πάμε στον τελικό. Τώρα είναι να κατακτήσουμε το τρόπαιο. Τα παιδιά πρέπει να ευχαριστηθούν τον αγώνα και να παλέψουν για να κερδίσουν. Μια από τις δυο ομάδες δυστυχώς θα χάσει. Έτσι είναι ο αθλητισμός. Όσο αφορά την πορεία της ομάδας στους ομίλους είμαι ευχαριστημένος. Είναι μια νέα ομάδα που κατάφερε μέσα σε λίγους μήνες να δέσει. Εδώ βλέπουμε ομάδες με επαγγελματίες ποδοσφαιριστές να θέλουν πολύ χρόνο για να δέσουν. Αυτά τα παιδιά είναι για πρώτη φορά όλα μαζί και κάποια από αυτά έφυγαν από τα σπίτια τους για να έρθουν να παίξουν ποδόσφαιρο. Μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά 15 ετών. Το σημαντικό είναι ότι έχουν παίξει καλό ποδόσφαιρο, βελτιώθηκαν μέσα από τους αγώνες ενώ παράλληλα έμαθαν ν’ αγωνίζονται για να κερδίζουν».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Νικοπολίδης, Παπαδόπουλος, Ράμα, Μαργαρίτης (41’ Γαλούπης-78’ Δήμος), Ιτσκάρας, Παπαγγελής (55’ Χατζηπαπάς), Ζώτος (60’ Τσερκώνης), Κατσούκης, Τσιριγώτης, Βοϊλης, Σουρανής (60’ Καριμπίδης).