Πανιώνιος – Ολυμπιακός 2-2

Ο Θρύλος αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής και αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2.

Με γκολ των Μήτρογλου (66′) και Ντομίνγκεζ (68′) η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Ο Θρύλος έχασε πολλές ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα γκολ, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μπενίτες στο 91′.

Ο κ. Περέιρα παρέταξε την ομάδα με αλλαγές. Ο Μέγιερι ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σαντάνα και Γιαννούλης. Στο κέντρο έπαιζαν οι Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι και Φορτούνης, ενώ στις πτέρυγες ήταν οι Ντουρμάζ, Φουστέρ. Στην κορυφή της επίθεσης επανήλθε ο Κώστας Μήτρογλου. Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να πιέζει και να θέλει από νωρίς να επιβάλει τον ρυθμό του. Έτσι και έγινε, με την κατοχή να είναι σε μεγάλο βαθμό υπέρ της ομάδας μας. Μετά το πρώτο 15λεπτο ο Ντουρμάζ με τον Φουστέρ άλλαξαν πτέρυγες. Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού δεν έφερε το προβάδισμα και αντίθετα ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που μπήκε μπροστά στο σκορ στο 25’. Η διαρκής επιθετικότητα εγκυμονεί κινδύνους αντεπιθέσεων και αυτό «πλήρωσε» η ομάδα μας στην πρώτη, ουσιαστικά, καλή επιθετική προσπάθεια του Πανιώνιου.

Από το 1-0 και έπειτα ο Ολυμπιακός ανέλαβε εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων. Βρισκόταν διαρκώς στην επίθεση και προσπαθούσε πλέον να ισοφαρίσει. Η μπάλα περνούσε αρκετά από τα πόδια του Φορτούνη, ο οποίος προσπαθούσε να οργανώσει το παιχνίδι του Θρύλου. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, η ατυχία χτύπησε εκ νέου, με τον Μποτία να περνά αναγκαστικά εκτός αγωνιστικού χώρου, λόγω τραυματισμού. Παρτενέρ του Σαντάνα πέρασε ο Μιλιβόγεβιτς, σε έναν ρόλο τον οποίο έχει κληθεί ξανά να παίξει. Ο Ντομίνγκεζ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και πήγε «δεκάρι», με τον Φορτούνη να έρχεται πιο πίσω και κοντά στον Κασάμι. Το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ στο 1-0, μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά.

Η επανάληψη άρχισε με μόνη αλλαγή εκείνη του Ντομίνγκεζ, η οποία βέβαια έγινε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο «Τσόρι» με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος απείλησε με ένα σουτ εκτός περιοχής. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, αλλά δεν κατάφερνε να φτάσει στο γκολ που χρειαζόταν για να ισοφαρίσει. Σε μία αντεπίθεσή του ο Πανιώνιος έφτασε σε δεύτερο γκολ και έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα μας. Ο κ. Περέιρα έβαλε στο ματς τον Μπενίτες, αντί του Ντουρμάζ. Ο Πανιώνιος έδειχνε να έχει το πάνω χέρι, αλλά το μέγεθος του Θρύλου και η ποιότητα ποδοσφαιριστών όπως ο Ελαμπντελαουί, ο Μήτρογλου και ο «Τσόρι», έφεραν το ματς στα ίσια, μέσα σε δύο λεπτά! Η επίθεση συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε φέρει το ματς ξανά στο «μηδέν» και έψαχνε το (τα) γκολ της νίκης. Ο Πανιώνιος είχε «ταμπουρωθεί» και περίμενε μια ευκαιρία για να βγει σε μια αντεπίθεση.Μάλιστα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα μας είχε δοκάρι με τον Μπενίτες. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε ο Θρύλος, το 2-2 δεν άλλαξε, καθώς ήταν το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6’ Υπέροχη ενέργεια του Ολυμπιακού, ο Ντουρμάζ από δεξιά πάσαρε στον Μήτρογλου μέσα στην περιοχή, εκείνος ελίχθηκε και έστρωσε στον Φουστέρ, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά!

8’ Ο Κολοβός βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έπειτα από κούρσα που έκανε σε αντεπίθεση και σούταρε, αλλά αστόχησε.

12’ Νέα πολύ ωραία επίθεση του Ολυμπιακού, ο Φουστέρ «τσίμπησε» την μπάλα, αλλά από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Φορτούνης, ως «τρέιλερ» πλάσαρε, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε.

18’ Καλή σέντρα του Γιαννούλη, ο Μήτρογλου πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Παπαδόπουλο να διώξει σε κόρνερ!

25’ Αντεπίθεση του Πανιώνιου έπειτα από απώλεια της μπάλας από τον Ολυμπιακό, ο Μπουμάλ με τον Κολοβό μέσα στην περιοχή άλλαξαν την μπάλα και ο Έλληνας μέσος σκόραρε με κοντινό πλασέ.

33’ Κάθετη, «σκαφτή» πάσα του Κασάμι στον Φουστέρ, κοντρόλ του Ισπανού και σουτ με το αριστερό, η μπάλα στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

46’ Σουτ του Ντομίνγκεζ εκτός περιοχής, η μπάλα έξω από την εστία του Παπαδόπουλου.

56’ Νέα αντεπίθεση για τον Πανιώνιο, στην μοναδική επιθετική πρωτοβουλία των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος, ο Μπουμάλ πήρε την ασίστ από τον Κολοβό και πλάσαρε εύστοχα.

66’ Ο Μήτρογλου πήρε την μπάλα κοντά μέσα στην περιοχή, ελίχθηκε και σούταρε με το δεξί, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.

66’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Θρύλος μειώνει με υπέροχη επίθεση από δεξιά. Ο «Τσόρι» άνοιξε στον Ελαμπντελαουί δεξιά και εκείνος, γύρισε παράλληλα την μπάλα, και ο Μήτρογλου με απευθείας σουτ στην κίνηση, με το δεξί, έκανε το 2-1!

68’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Δύο λεπτά πέρασαν μόνο και ο «Τσόρι» Ντομίνγκεζ έδειξε πόσο μεγάλος παίκτης είναι! Πήρε την μπάλα από τον Φορτούνη, πίσω από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και φτάνοντας στην περιοχή σούταρε, για να κάνει το 2-2!

72’ Μακρινό σουτ του Φουστέρ, η μπάλα άουτ.

83’ Ατομική ενέργεια και πλασέ του Ντοσεβί, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και έφυγε κόρνερ.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης στο τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, μετά από υπέροχη ομαδική ενέργεια, έστειλε την μπάλα άουτ!

90+1′ Τρομερό σουτ του Μπενίτες μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας! Τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο!

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Κόρμπος, Μητρόπουλος, Μπουμάλ (78’ Σιώπης), Χατζηϊσαΐας, Κολοβός (70’ Καθάριος), Φούντας, Μπακασέτας (61’ Γιάννου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Ελαμπντελαουί, Γιαννούλης, Μποτία (45’+ Ντομίνγκεζ), Σαντάνα, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης, Ντουρμάζ (56’ Μπενίτες), Φουστέρ (72’ Ντοσεβί), Μήτρογλου.