K-20: Ολυμπιακός-Πανιώνιος 1-0

Σ' αγώνα της 1ης ημέρας του Πρωταθλήματος Super League K-20 o Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα Super League K-20 η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού αφού το πρωί της Κυριακής σ’ αγώνα της 1ης ημέρας που διεξήχθη στο Ρέντη επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Κώστας Κιρτζιαλίδης στο 69′ ενώ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και δημιούργησε φάσεις για γκολ.

Στο 32′ ο Μεγαρίτης έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ όπως και στο δυνατό σουτ του Σάλιακα από τα δεξιά οχτώ λεπτά αργότερα. Στο 52′ πάλι ο Σάλιακας βγάζει σέντρα μέσα στην μικρή περιοχή ο Πλέγας βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι αλλά την στέλνει άουτ.

Ο Σάλιακας στο 67′ περνάει την αντίπαλη άμυνα και στέλνει την μπάλα στον Μανθάτη του οποίου όμως το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή καταλήγει άουτ. Δυο λεπτά αργότερα (69′) ο Μεγαρίτης πασάρει με υποδειγματικό τρόπο στον Κιρτζιαλίδη ο οποίος μέσα από την περιοχή με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο τεχνικός της ομάδας του Ολυμπιακού κ. Βασίλης Βούζας τόνισε μετά από τον αγώνα: “Θεωρώ πως δίκαια κερδίσαμε τον αγώνα. Είχαμε απέναντι μας έναν δυνατό και καλά οργανωμένο αντίπαλο και ανταποκριθήκαμε πολύ καλά. Σίγουρα το σκορ είναι φτωχό αλλά η ομάδα δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια τους. Σίγουρα είναι το πρώτο ματς της χρονιάς και θέλουμε δουλειά. Υπάρχει καλό υλικό στην ομάδα αλλά όπως πέρσι θα πρέπει και φέτος να παίξουμε ποδόσφαιρο κατοχής, να βάζουμε πολλά γκολ και να μην επιτρέπουμε στον αντίπαλο μας να κάνει πολλές επιθέσεις. Καλή χρονιά σ’ όλους”.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κατσιμήτρος, Σάλιακας, Νικολάου, Βατουσιάδης, Ρέτσος (16′ Τόλι) , Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας, Βάρκας (56′ Τσιλίκης), Ανδρούτσος, Κουγιός (64′ Κιρτζιαλίδης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Χαϊρούλα (62′ Κιουρανάκης) , Πολυχρονιάδης, Tζαφέρι, Σταυρόπουλος, Πινιώτης, Γκίνι, Καζβιρόπουλος, Αράπης (62′ Κερασίδης), Γκούμας (75′ Παούρης), Παναγιωτόπουλος.