Μπαλάρα και τεσσάρα

«Χόρτασε» μπάλα και γκολ τον κόσμο του ο Θρύλος συντρίβοντας 4-0 τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 23η αγωνιστική της Super League.

Άκρως εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή του Θρύλου στις νίκες. Ο αγώνας της 23ης αγωνιστικής της Super League με τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» εξελίχθηκε σε μία ακόμη υψηλού επιπέδου ποδοσφαιρική παράσταση από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι του Μάρκο Σίλβα συνέτριψαν με 4-0 την ομάδα του Περιστερίου σ’ ένα ματς που το σκορ θα μπορούσε να είναι υψηλότερο.

Ο Θρύλος ήταν λειτούργησε σαν μια καλοκουρδισμένη μηχανή στην οποία δεν υπήρξε κανένα… γρανάζι που υστέρησε. Και οι 14 που αγωνίστηκαν ήταν υπέροχοι αναγκάζοντας σε πολλές περιπτώσεις τον κόσμο που βρέθηκε μεσημέρι Κυριακής στο «Γ. Καραϊσκάκης» να σηκωθεί από τις θέσεις του και να χειροκροτήσει. Δεν ήταν, μόνο, τα τέσσερα γκολ. Ήταν γενικότερα μια σπουδαία εμφάνιση από τους ερυθρόλευκους που έκαναν ό,τι ήθελαν σε μια, αναμφίβολα, από τις πιο «γεμάτες» και «χορταστικές» εμφανίσεις τους φέτος.

Ο… χορός των τερμάτων άρχισε μόλις στο 10ο λεπτό με φανταστικό σουτ του Ντομίνγκεζ. Οι πολλές και σημαντικές ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη αλλά το 2-0 δεν ήρθε γρήγορα. Κι αφού χρειάστηκε να βάλει και ο Ρομπέρτο το χέρι του για να διατηρηθεί το «μηδέν» στην άυνα, ο Θρύλος έφτασε στο επιβλητικό 4-0 σκοράροντας τρεις φορές μέσα σ’ ένα 20λεπτο στο β’ ημίχρονο. Η στατιστική υπηρεσία κατέγραψε 19 τελικές για τους νταμπλούχους εκ των οποίων οι 10 ήταν εντός εστίας.

Ο Μάρκο Σίλβα χρησιμοποίησε τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Σαλίνο, Ελαμπντελαουΐ, Βούρο και Ντα Κόστα. Οι Καμπιάσο και Κασάμι ήταν το κεντρικό δίδυμο των χαφ με τις ανασταλτικές αρμοδιότητες, οι Φουστέρ και Κολοβός ήταν στα «φτερά» και σε δημιουργικό ρόλο ο Ντομίνγκεζ. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πουλίδο.

Το «φιλμ» του αγώνα:
4’ Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα είναι για τον Ολυμπιακό. Ύστερα από φάουλ που εκτελείται από δεξιά, ο Κασάμι πιάνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι για να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
10’ ΓΚΟΟΟΛ! Φανταστικό γκολ για τον Θρύλο με δυνατό δεξί συρτό σουτ του Ντομίνγκεζ εκτός περιοχής και λίγο δεξιά.
11’ Σημαντική στιγή για τον Ατρόμητο με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και να πλασάρει από πολύ πλάγια και αριστερά παράλληλα προς την εστία του Ρομπέρτο, άουτ.
21’ Ο Τσόρι εκτελεί αριστοτεχνικά φάουλ λίγο εκτός περιοχής και αριστερά, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.
23’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κασάμι. Ο διεθνής Ελβετός έκλεψε στη μεσαία γραμμή κι αφού διέσχισε αρκετή απόσταση σούταρε με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.
31’ Μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Φουστέρ να πιάνει το δεξί βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να αναγκάζει τον Μπάρκα σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.
32’ Σπουδαία απόκρουση του Ρομπέρτο σε κοντινή κεφαλιά του Μπρίτο στο 2ο δοκάρι.
36’ Νέα καταπληκτική απόκρουση του Ρομπέρτο σε επικίνδυνο σουτ του Ούμπιδες εκτός περιοχής. Ο Ισπανός πορτιέρο «πέταξε» στο δεξί παραθυράκι και έδιωξε σε κόρνερ.
37’ Σημαντική ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Παπαδόπουλο, μετά από κόρνερ του Ούμπιδες, να πιάνει μόνος την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και να τη στέλνει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.
40’ Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φουστέρ να σεντράρει παράλληλα προς την εστία του Ατρόμητου με στόχο τον Κολοβό που δεν μπορεί (παρενοχλείται από αμυντικούς) να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά.
42’ Αριστερό συρτό σουτ του Πουλίδο, η μπάλα περνάει άουτ.
45’ Φανταστική ασίστ του Καμπιάσο που πασάρει τη μπάλα κάθετα στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου όπου βρίσκεται μόνος ο Φουστέρ. Όμως το αριστερό βολέ του αρχηγού του Θρύλου είναι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
52’ Ο Φουστέρ βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου και υποδεικνύεται, λανθασμένα, σε θέση οφ σάιντ.
56’ Δυνατό δεξί βολέ του Φουστέρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και στην ευθεία με το τέρμα, διώχνει με τις γροθιές σε κόρνερ ο Μπάρκας.
65’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Θρύλο με φανταστικό γκολ του Πουλίδο. Ήταν φανταστική η δημιουργία και η ασίστ του Κασάμι (διέσχισε κάθετα περίπου 20 μέτρα και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε στον Μεξικανό) αλλά και η εκτέλεση του Πουλίδο με δεξί πλασέ με εξωτερικό φάλτσο.
70’ Αριστερό σουτ του Φουστέρ εντός περιοχής, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
73’ Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με Τσόρι και Φορτούνη να συνδυάζονται έξοχα και τον Έλληνα μέσο να σεντράρει στον Φουστέρ που κάνει το δεξί βολέ για να αποκρούσει με γροθιές ο Μπάρκας σε κόρνερ.
74’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Θρύλο με κοντινή αριστερή προβολή του Καμπιάσο ύστερα από κόρνερ και κεφαλιά-πάσα του Πουλίδο στο 1ο δοκάρι.
85’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 4-0 για τον Θρύλο με νέα γκολάρα. Αυτή τη φορά από τον Φορτούνη με κοντινό συρτό δεξί σουτ ύστερα από φανταστική ενέργεια και ασίστ του Ιντέγε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ντα Κόστα, Βούρος, Ελαμπντελαουΐ, Σαλίνο, Κασάμι (68’ Ιντέγε), Καμπιάσο, Ντομίνγκεζ (79’ Μπουχαλάκης), Φουστέρ, Κολοβός (69’ Φορτούνης), Πουλίδο.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Φυτανίδης, Μπρίτο, Ουσέρο (75’ Κούρος), Ούμπιδες, Στόιτσεφ (80’ Ματέι), Κιβρακίδης, Μπιτόλο, Λαζαρίδης, Γροντής, Παπαδόπουλος (71’ Λε Ταλέκ).