Και νίκη και ισοφάριση ρεκόρ στην Τρίπολη

Με δύο έξοχα γκολ του Ερνάνι (1', 49') ο Θρύλος κέρδισε τον Αστέρα στην Τρίπολη (1-2) για την 27η αγωνιστική της Super League

Τί κι αν το πρωτάθλημα έχει κατακτηθεί και μαθηματικά; Τί κι αν για τους βαθμούς «καίγονταν» ο γηπεδούχος Αστέρας Τρίπολης; Για τον Ολυμπιακό ΔΕΝ υπάρχει αδιάφορο ματς. Για τον Ολυμπιακό κάθε ματς ανήκει στην κατηγορία εκείνων που επιβάλλεται να καταβληθεί από τους παίκτες κάθε δυνατή προσπάθεια για τη νίκη.

Ένα τέτοιο ματς ήταν αυτό που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (20/3) στην Αρκαδία και το γήπεδο «Θ. Κολοκοτρώνης» της Τρίπολης στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League. Ένα ματς στο οποίο επιβεβαιώθηκε αυτό που ξέρουν όλοι. Πως ο Ολυμπιακός δεν είναι, απλά, η κορυφαία ελληνική ομάδα. Ο Ολυμπιακός απέχει πολλά -αγωνιστικά και όχι μόνο- έτη φωτός από τους αντιπάλους του.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο Θρύλος χρειάστηκε μόλις 37 δευτερόλεπτα στο ματς για να ανοίξει το σκορ. Ο Φορτούνης έβγαλε την έξοχη κάθετη ασίστ και ο Ερνάνι, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το 0-1 με έξοχο αριστερό πλασέ. Μ’ αυτό το γκολ ο Πορτογάλος εξτρέμ έγινε ο 19ος σκόρερ των πρωταθλητών στη φετινή Super League που σημαίνει ότι ισοφαρίστηκε το προπέρσινο ρεκόρ του Θρύλου. Αυτή η επίδοση συνιστά την καλύτερη (τουλάχιστον) από τη σεζόν 1998/99 ως και σήμερα.

Το γκολ του Ερνάνι ήταν μια τέλεια αρχή σ’ ένα ακόμα καλό παιχνίδι του Ολυμπιακού. Ένα παιχνίδι στο οποίο, συνεχώς, ο έλεγχος ήταν στα ερυθρόλευκα πόδια. Ακόμα και όταν ο Αστέρας πίεσε κάπως προς το φινάλε του ημιχρόνου (όπου είχε και δοκάρι με τον Μάσα), ήταν φανερό πως οι Πειραιώτες ήταν τα αφεντικά της αναμέτρησης.

Και σφράγισαν αυτή την αίσθηση με τον ίδιο τρόπο με την έναρξη του β’ ημιχρόνου. Στο 49ο λεπτό ο Ερνάνι έκανε το 2-0 με νέο έξοχο αριστερό πλασέ και ύστερα από φοβερή κάθετη ασίστ του Κασάμι. Παρά το σημαντικό προβάδισμα ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να επιτίθεται και να προσπαθεί για περισσότερα γκολ. Δεν πέτυχε όμως εκείνος το 3ο που δικαιούνταν και στο φινάλε της αναμέτρησης, στο 90’ πιο συγκεκριμένα, ο Δημούτσος μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους με δυνατό συρτό σουτ. Ήταν απλά το γκολ της παρηγοριάς για τους Αρκάδες που δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και ούτε δικαιούνταν βεβαίως.

Όσον αφορά στα αγωνιστικά πλάνα του προπονητή μας, επέλεξε τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια (σ.σ.: που ήταν άτυχος αφού αποχώρησε τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Ρομπέρτο) και στην άμυνα τους Μαζουακού, Σιόβα, Ντα Κόστα και Ελαμπντελαουΐ. Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι με τις ανασταλτικές αρμοδιότητες ενώ μπροστά τους σε δημιουργικό ρόλο ήταν ο Φορτούνης. Στα άκρα βρέθηκαν οι Ερνάνι και Πάρντο και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιντέγε.

Το «φιλμ» του αγώνα:

1’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Ολυμπιακό με τον Ερνάνι να πλασάρει έξοχα με το αριστερό και ύστερα από φανταστική κάθετη ασίστ του Φορτούνη. Το γκολ σημειώθηκε στο 37ο δευτερόλεπτο.
18’ Ο Κασάμι πασάρει στον Φορτούνη ο οποίος χάνει για λίγο το κοντρόλ και την ευκαιρία να απειλήσει πολύ σοβαρά την εστία του Αστέρα.
18’ Σουτ του Μπερτόλιο στην κίνηση, μετά από μακρινή μπαλιά, μπλοκάρει σε πλήρη ετοιμότητα ο Καπίνο.
22’ Ο Ζησόπουλος πιάνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάσα, και στέλνει τη μπάλα άουτ.
23’ Σουτ του Λούι με το δεξί, από το ύψος της μικρής περιοχής και δεξιά, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο.
29’ Ο Καπίνο βγαίνει εγκαίρως από τα καρέ του και απλώνοντας το κορμί του μπροστά στα πόδια του Μπερτόλιο αποκρούει.
40’ Ο Κασάμι κλέβει και μπαίνει στην περιοχή του Αστέρα από αριστερά και πασάρει στον Ερνάνι που προσπαθεί να κάνει το δεξί σουτ αλλά δεν πιάνει όπως θέλει τη μπάλα με συνέπεια να απομακρυνθεί από τους αμυντικούς. Ήταν εξαιρετικές οι προϋποθέσεις.
43’ Δοκάρι για τον Αστέρα σε κοντινή κεφαλιά-ψαράκι του Μάσα. Ο παίκτης των γηπεδούχων βρέθηκε στο 2ο δοκάρι ύστερα από γέμισμα που έγινε αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και εν συνεχεία ο Ομάρ απομάκρυνε σε κόρνερ.
47’ Ο Φορτούνης εκτελεί φάουλ από δεξιά, ο Ντα Κόστα πετάγεται στο πρώτο δοκάρι αλλά η προβολή του στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
49’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Θρύλο και πάλι με τον Ερνάνι. Ο αέρινος Πορτογάλος της ομάδας μας δέχθηκε έξοχη κάθετη πάσα από τον Κασάμι και με φαλτσαριστό αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία.
69’ Ο Ντομίνγκεζ σεντράρει από δεξιά προσπαθώντας να βρει στο 2ο δοκάρι τον Ιντέγε αλλά ο τερματοφύλακας προλαβαίνει για λίγο τη μπάλα και τη διώχνει σε κόρνερ ενώ ο Νιγηριανός επιθετικός ήταν έτοιμος να τη στείλει στα δίχτυα.
69’ Μετά το κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Μιλιβόγεβιτς που κάνει δυνατό σουτ από τη μικρή περιοχή για να διώξει με γροθιές ο Θεοδωρόπουλος.
80’ Φοβερό αριστερό σουτ του Ντουρμάζ από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Θεοδωρόπουλος.
84’ Μετά από κόρνερ του Ντουρμάζ, ο Κασάμι πιάνει την κεφαλιά για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας.
90’ Γκολ. Μειώνει σε 2-1 ο Αστέρας με δυνατό δεξί συρτό σουτ του Δημούτσου εκτός μεγάλης περιοχής.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (46’ Τσάβες), Δημούτσος, Χαμντανί, Μπερτόλιο, Φερνάντες (62’ Στανισάβλιεβιτς), Μάσα (85’ Ιωαννίδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο (73’ λ.τρ. Ρομπέρτο), Ελαμπντελαουΐ, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (63’ Ντομίνγκεζ), Ερνάνι, Πάρντο (63’ Ντουρμάζ), Ιντέγε.