Ποδαρικό με νίκη ο Θρύλος

Φιλικό ποδαρικό με νίκη επί της Χορν (4-1) έκανε ο Ολυμπιακός για τη νέα σεζόν.

Ένα ευχάριστο διάλειμμα από τις κοπιαστικές προπονήσεις που πραγματοποιεί στο Λάνγκενφελντ της Αυστρίας έκανε το απόγευμα της Δευτέρας (27/6) ο Ολυμπιακός. Και ως ευχάριστο διάλειμμα λογίζεται φυσικά ένας ποδοσφαιρικός αγώνας. Το πρώτο φιλικό της ομάδας μας στο περιθώριο του βασικού σταδίου της προετοιμασίας της είναι γεγονός.

Οι πρωταθλητές αντιμετώπισαν και κέρδισαν με άνεση (4-1) την αυστριακή Χορν (ομάδα που αγωνίζεται στη β’ κατηγορία) σε μια αναμέτρηση που είχαν την ευκαιρία να ξεμουδιάσουν και να δώσουν χαρά στον κόσμο τους που βρέθηκε και στο Αξάμς (σ.σ.: εκεί έγινε ο αγώνας) για να τους παρακολουθήσει και να τους στηρίξει.

Ο προπονητής μας, Βίκτορ Σάντσεθ, που κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο του Θρύλου σ’ αυτό το φιλικό ματς, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 22 ποδοσφαιριστές. Παρέταξε στην αρχή της αναμέτρησης μία 11άδα την οποία και αντικατέστησε με μια άλλη 11άδα στο β’ ημίχρονο. Ο Άλαν Πουλίδο σημείωσε το 1ο γκολ της χρονιάς μόλις στο 5ο λεπτό ενώ ο Μεξικανός έβαλε ένα ακόμη. Το δρόμο για τα δίχτυα βρήκε και ο Φορτούνης με καταπληκτικό γκολ-φάουλ αλλά και ο Γιαννιώτας που σκόραρε με κεφαλιά.

Άξιο αναφοράς είναι πως αγωνίστηκαν και απέδειξαν πως μόνο τυχαία δεν βρίσκονται στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας με την πρώτη ομάδα τρία άκρως ταλαντούχα παιδιά από την ομάδα Νέων και πιο συγκεκριμένα οι Μανθάτης, Ρέτσος και Ανδρούτσος.

Το δικό της ντεμπούτο, τέλος, έκανε σ’ αυτό το φιλικό η νέα υπέροχη ερυθρόλευκη φανέλα του Ολυμπιακού που σχεδιάστηκε ειδικά για την ομάδα μας από την adidas. Καλή χρονιά Θρύλε!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
5′ ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός παίρνει νωρίς προβάδισμα στο σκορ (1-0). Το πρώτο (ανεπίσημο) γκολ της χρονιάς σημειώνει με κοντινό πλασέ ο Πουλίδο ενώ η πρώτη ασίστ ανήκει στον Πάρντο που σέντραρε ωραία από δεξιά. Η φάση άρχισε από πλάγιο άουτ του Φιγκέιρας.
9′ Διπλή απόκρουση του Καπίνο στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη της Χορν στα καρέ του Ολυμπιακού. Ο Γιατσίντα κάνει δυνατό δεξί σουτ εκτός περιοχής αναγκάζοντας τον Καπίνο σε εντυπωσιακή επέμβαση. Ο Σουλιμάνι που βρέθηκε κοντά πήρε το… ριμπάουντ από την πρώτη απόκρουση αλλά ξανά ο Καπίνο απέκρουσε με τα πόδια. Παρ’ όλα αυτά η μπάλα έδειξε να κατευθύνεται προς την εστία για να έρθει και να απομακρύνει ο Ρέτσος.
16′ Ωραία ανάπτυξη για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να πασάρει κάθετα στον Μανθάτη που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από αριστερά και προσπάθησε να βρει τον Πουλίδο αλλά αμυντικός της Χορν πρόλαβε την τελευταία στιγμή.
23′ ΓΚΟΛ! Ο Θρύλος διπλασιάζει το προβάδισμά του (2-0) με ένα ακόμη γκολ από τον Άλαν Πουλίδο. Αυτή τη φορά ο Μεξικανός πλάσαρε σε άδεια εστία εκμεταλλευόμενος ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα σε μια φάση που έκανε καταπληκτική ενέργεια από αριστερά ο Μανθάτης.
34′ ΓΚΟΛ! Το 3-0 για τον Ολυμπιακό με καταπληκτικό γκολ-φάουλ του Φορτούνη. Παρότι ήταν αρκετά πλάγια και αριστερά, ο διεθνής μέσος της ομάδας μας αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα στέλνοντας με δύναμη και πολύ φάλτσο τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι».
36′ Μερικά χιλιοστά μακριά από το 4-0 βρέθηκε ο Ολυμπιακός και το χατ-τρικ του ο Πουλίδο. Ύστερα από ωραία ανάπτυξη της ομάδας μας και εξαιρετική πάσα του Μανθάτη, ο Μεξικανός δέχθηκε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα όμως αμυντικός απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.
46′ Ο Τσόρι εκτελεί κόρνερ από δεξιά για να φτάσει η μπάλα στο «β’» δοκάρι όπου ο Κασάμι στοπάρει με το στήθος και σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει σε σώματα.
55′ Γκολ. Μειώνει σε 3-1 η Χορν με κοντινό πλασέ του Τάνο.
56′ ΓΚΟΛ! Το 4-1 για τον Θρύλο με ωραία καρφωτή κεφαλιά του Γιαννιώτα στο «β’» δοκάρι και ύστερα από έξοχη σέντρα-ασίστ του Τσιμίκα από αριστερά.
64′ Ο Τσόρι φεύγει στην αντεπίθεση κι αφού διασχίζει το μισό γήπεδο προσπαθεί να πλασάρει τον τερματοφύλακα εκείνος ωστόσο σώζει απλώνοντας ενστικτωδώς το αριστερό του χέρι.
68′ Διαγώνιο δεξί συρτό σουτ του Ολαϊτάν (υπό πίεση αντιπάλου), μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (Βίκτορ Σάντσεθ): Καπίνο, Μποτία, Βούρος, Φιγκέιρας, Μαζουακού, Μπουχαλάκης, Ρέτσος, Φορτούνης, Μανθάτης, Πάρντο, Πουλίδο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (Βίκτορ Σάντσεθ): Χουτεσιώτης, Γούτας, Σιόβας, Τσιμίκας, Μπέρτος, Ανδρούτσος, Κασάμι, Ντομίνγκεζ, Γιαννιώτας, Σεμπά, Ολαϊτάν.
ΧΟΡΝ: Πέτερναν, Χάβενααρ, Ντένερ, Βάλτσι, Τακουσνάντι, Άντρα, Γιασίντα, Ιγιομπόσα, Σάτι, Τάνο, Σουλιμάνι.