K-20: ΑΕΛ-Ολυμπιακός 0-1

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάριος Βρουσάι.

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της Παρασκευής στον Αμπελώνα της Λάρισας η Κ-20 του Ολυμπιακού επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης ομάδας της ΑΕΛ.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και απειλήθηκε ειδικά στο 2ο ημίχρονο μόνο από δικά του λάθη.
Στο 18’ ο Χοτζάλι είχε ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Αγγελόπουλος απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα (21’) ο Μάριος Βρουσάι πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Ο Γιάννης Βάρκας έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Βρουσάι ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει έχοντας ευκαιρίες με τον Κιρτζιαλίδη αλλά δεν πέτυχε άλλο τέρμα. Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο μεγαλύτερο μέρος του και ήταν κυρίως παιχνίδι κέντρου. Η ΑΕΛ στο 83’ είχε διπλή ευκαιρία με τους Τσούτσα, Μορφάκη διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Σκαφίδας απέκρουσε και τα δυο σουτ!

«Ήταν ένα δύσκολο φιλικό παιχνίδι και βγάλαμε και οι δυο ομάδες χρήσιμα συμπεράσματα. Αυτό που λέω συνέχεια στους παίκτες μου είναι ότι θέλουμε πολύ δουλειά και το εννοώ. Πρέπει να βελτιώσουμε την εικόνα μας. Στον Ολυμπιακό πρέπει να είσαι πάντα καλός. Οι απαιτήσεις είναι μεγάλες για όλους μας. Μόνο με δουλειά θα προχωρήσουμε», σημείωσε ο Βασίλης Βούζας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Η αρχική σύνθεση της ΑΕΛ: Κουτογλίδης, Μασούρας, Παπαδόπουλος, Καλούσης, Ναλμπάντης, Κυρίτσης Θ, Μακρής, Χοτζάλι, Κεϊτά, Καραλούλης, Αναγνωστάκης. Στη συνέχεια έπαιξαν και οι: Τσούτσας, Μαστακούλης, Κουσιάς, Ραζής, Αναγνωστόπουλος, Τσεκούρας, Κυρίτσης Γ, Μορφάκης, Γεωργακόπουλος, Μπαμπατζιάς, Σουλούκος. Προπονητής: Σάκης Αναστασιάδης

Η αρχική σύνθεση του Ολυμπιακού: Αγγελόπουλος (70’ Σκαφίδας) , Ξύδας , Τζουμάκης (15’ λτ Χατζηχρήστου) , Τσιμπούκας, Λάμπρου, Πανάγου, Κωστανάσιος, Μεγαρίτης, Βάρκας, Βρουσάι, Κιρτζιαλίδης. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Σκαφίδας, Γιανναράκης, Μπέτσας, Χρήστου, Πέιος, Τασουλής, Καμπετσής, Κουγιός, Αντωνόπουλος, Κηπουρός, Αμπάρα, Χατζηιωαννίδης. Προπονητής: Βασίλης Βούζας.

Στο γήπεδο βρέθηκαν περισσότεροι από 350 θεατές.