Ήταν Θρύλος στην πρεμιέρα!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά τις υποχρεώσεις τους στο Champions League επικρατώντας της Μπρέσια με 8-4 στο «Π. Καπαγέρωφ».

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Champions League ο Θρύλος που επικράτησε με 8-4 της Μπρέσια στο «Π.Καπαγέρωφ» για την 1η αγωνιστική του Α’ Ομίλου. Οι Πειραιώτες από τη στιγμή που ανέκτησαν τον έλεγχο στη 2η περίοδο κυριάρχησαν απόλυτα και έφτασαν δίκαια στην τελική νίκη με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστή τον Γιόζιπ Πάβιτς που πραγματοποίησε αρκετές εντυπωσιακές επεμβάσεις. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις 4 γκολ στην αναμέτρηση (δυο σε κάθε ημίχρονο) και όλα προήλθα από τον παίκτη λιγότερο!

Τρομερή άμυνα!

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ αλλά ισοφάρισαν και τις δυο. Αρχικά ο Εσπανιόλ «απάντησε» στο γκολ του Ν. Πρεσούτι (1:48) ενώ ο Μουρίκης 49’’ πριν το φινάλε της περιόδου, ισοφάρισε εκ νέου για το 2-2. Στη δεύτερη περίοδο ο Θρύλος συνέχισε να λειτουργεί εξαιρετικά στην άμυνα και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με σουτ του Ντόσκα από την περιφέρεια (2:55) ενώ ο Γιάνοβιτς 46’’ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο έδωσε «αέρα» δυο τερμάτων διαμορφώνοντας το 4-2. Με το σκορ αυτό ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα.

Διατήρησε τον έλεγχο και κυριάρχησε!

Στο ξεκίνημα του 3ου οκταλέπτου οι Ιταλοί βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Νίκολας Πρεσούτι να σκοράρει το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Όμως ο Μανώλης Μυλωνάκης «απάντησε» άμεσα αποκαθιστώντας το προβάδισμα των δυο τερμάτων υπέρ του Ολυμπιακού (5-3). Η περίοδος έκλεισε τελικά με σκορ 5-4 ύστερα από γκολ του Ναπολιτάνο στον παίκτη παραπάνω. Ο Γιάννης Φουντούλης με ένα πολύ ωραίο γκολ από την περιφέρεια έγραψε το 6-4 στην έναρξη της επανάληψης. Στη συνέχεια ο Θρύλος διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα και τις τρομερές επεμβάσεις του Γιόζιπ Πάβιτς, όποτε χρειάστηκε. Και αφού οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ο Χριστόδουλος Κολόμβος με ένα γκολ στον παίκτη παραπάνω, 2 περίπου λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης «σφράγισε» την νίκη του Θρύλου, διαμορφώνοντας το 7-4. Ενώ ο Μανώλης Μυλωνάκης στο 28’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης «έγραψε» το τελικό 8-4 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του Θρύλου που έδωσε δυναμικό παρών στο Παπαστράτειο.

Tα οκτάλεπτα: 2-2, 2-0, 1-2, 3-0

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ν. Πρεσούτι(π/π.3:22), 1-1 Εσπανιόλ (π/π., 1:48), 1-2 Ν. Πρεσούτι (π/π.1:16), 2-2 Μουρίκης (π/π., 0:49)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Ντόσκας (περιφέρεια, 2:55), 4-2 Γιάνοβιτς (π/π., 0:46)

3ο οκτάλεπτο: 4-3 Ν. Πρεσούτι (π/π.6:39), 5-3 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 6:09), 5-4 Ναπολιτάνο (π/π., 1:03)

4ο οκτάλεπτο: 6-4 Φουντούλης (περιφέρεια, 7:00), 7-4 Κολόμβος (π/π. 2:24), 8-4 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 0:28)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης 1, Μπούσλιε, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γιάνοβιτς 1, Εσπανιόλ 1, Γαλανόπουλος.

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Ντελ Λούνγκο, Γκουεράτο, Κρ. Πρεσούτι, Σ. Ραντέλοβιτς, Πάσκοβιτς, Ρίτσο, Μούσλιμ, Νόρα, Ν. Πρεσούτι 3, Μπερτόλι, Ούμποβιτς, Ναπολιτάνο 1, Ντιάν.

Βλάχος: «Βασικό ότι ξεκινήσαμε με νίκη»

O προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Το βασικό είναι ότι ξεκινήσαμε με νίκη σε ένα παιχνίδι πρεμιέρα, όπου ο γηπεδούχος έχει το πιο πολύ άγχος. Στην άμυνά μας μείναμε αρκετά προσηλωμένοι, όχι τελείως και ας φανώ λίγο υπερβολικός, αφού δεχθήκαμε τρια γκολ σχεδόν ίδια. Δείξαμε ολιγωρία στις φάσεις αυτές. Παίξαμε καλή άμυνα που είναι το χαρακτηριστικό μας και το στοιχείο που θέλουμε να μας πάει όσο πιο μακριά γίνεται και βρήκαμε λύσεις έστω και δύσκολο για να φτάσουμε σε ένα καλό σκορ κόντρα σε μια ομάδα με την οποία μπορεί στην πορεία να διεκδικήσουμε κάτι. Τέλος ο κόσμος πάντα είναι κοντά μας και στην έδρα μας είμαστε μια διαφορετική ομάδα λόγω της παρουσίας του».

Γιάνοβιτς: «Παίξαμε πολύ καλή άμυνα»

Ο Μλάνταν Γιάνοβιτς δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και δεν αντιμετωπίσαμε ουσιαστικά προβλήματα. Δεχθήκαμε μόλις τέσσερα γκολ, δυο σε κάθε ημίχρονο και ήμασταν προσηλωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δείξαμε από την αρχή ότι βρισκόμαστε σε πολύ καλό επίπεδο αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα στην συνέχεια της χρονιάς»