Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Στην τελευταία φιλική αναμέτρηση πριν από το ματς με την Παρτιζάν, η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Την ευκαιρία να δοκιμάσει διάταξη και ποδοσφαιριστές πριν από την αναμέτρηση με την Παρτιζάν την ερχόμενη Τρίτη (25/7) στο Βελιγράδι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League, είχε ο Μπέσνικ Χάσι στο φιλικό κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο “Γ. Καραϊσκάκης”. Το τελικό 1-1 αδικεί την εικόνα του Θρύλου ο οποίος ήταν ανώτερος σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ! Ο Μεχντί Καρσελά στην πρώτη του… γνωριμία με τον κόσμο της ομάδας μας, πέτυχε και το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-3 (ή 4-2-3-1 ανάλογα με το αν η ομάδα ήταν σε άμυνα ή επίθεση) και την εξής ενδεκάδα: Καπίνο (στο τέρμα), Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρη (στην άμυνα), Ρομαό, Οφόε και Φορτούνη στον άξονα (τριάδα με εξάρι, οκτάρι και δεκάρι) και τον Μάριν αριστερά, τον Πάρντο δεξιά και τον Εμενίκε στην κορυφή της επίθεσης. Πρώτη για τους νέους παίκτες μέσα στο Καραϊσκάκη, μπροστά στον κόσμο του Ολυμπιακού!

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Ο Αστέρας βρέθηκε… από σπόντα μπροστά στο σκορ, στη μία και μοναδική περίπτωση που ο Ολυμπιακός δεν λειτούργησε στην εντέλεια, στο ανασταλτικό κομμάτι. Συνολικά η ομάδα μας είχε συντριπτικά υπέρ της την κατοχή, είχε υπέρ της τις ευκαιρίες στο ματς, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ, παρά τις ωραίες προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Μπέσνικ Χάσι.

Η ομάδα μας αναπτύχθηκε πολύ από τα άκρα, αλλά και από τον άξονα. Το δίδυμο Φορτούνη – Οφόε δείχνει φτιαγμένο για μεγάλα πράγματα, με ζητούμενο (τούτη την ώρα) την απόλυτη χημεία. Πράγμα το οποίο έρχεται καθημερινά, μέσα από τις προπονήσεις και τα φιλικά που έχει δώσει η ομάδα μας έως τώρα. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μπέσνικ Χάσι έκανε τις πρώτες του αλλαγές. Καρίμ, Μάρτινς, Νικολάου και Καρσελά μπήκαν στο ματς, αντί των Εμενίκε, Βούκοβιτς, Σισέ, και Πάρντο.

Η διάταξη δεν άλλαξε και ο Ρομαό γύρισε στόπερ, μαζί με τον Νικολάου. Ο Μάρτινς πέρασε δίπλα στον Οφόε και ο Καρσελά δεξιά. Ο Μαροκινός χρίστηκε σκόρερ, στην πρώτη του παρουσία στο Καραϊσκάκη και έφερε το ματς στα ίσια. Ο Ολυμπιακός πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση και το κατάφερε νωρίς (στο 55’).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λιγάκι, καθώς και ο Ολυμπιακός άφησε τον Αστέρα να πάρει λίγα περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και επιδόθηκε σε παιχνίδι υπομονής και “κόντρας”. Ο Σεμπά πέρασε στο γήπεδο στην θέση του Μάριν, στο 68’. Λίγο μετά ο Ελαμπντελαουί άφησε την θέση του στον Φιγκέιρας, παραπονούμενος για ενοχλήσεις. Η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί, ενόψει του πρώτου αγώνα προκριματικών του UEFA Champions League, την ερχόμενη Τρίτη. Ο Σιώπης πέρασε επίσης στο ματς, αντί του Οφόε, στον άξονα. Ακόμα, ο Ντε Λα Μπέγια αντικατέστησε τον πολύ καλό Κούτρη και ο Μανθάτης τον Φορτούνη. Παρά την πίεση που ασκούσε η ομάδα μας στην άμυνα των Αρκάδων μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα, το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Πλέον, ο Θρύλος εστιάζει στο πολύ σημαντικό ματς της επόμενης Τρίτης (25/7) κόντρα στην Παρτιζάν στο Βελιγράδι, για το πρώτο παιχνίδι της 3ης φάσης των προκριματικών του UEFA Champions League.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Θρύλο στο ματς. Ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά με τον Πάρντο να πιάνει το σουτ με το αριστερό στην κίνηση και την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.
9’ Ωραία σέντρα από αριστερά και πάλι από τον Κούτρη, ο Εμενίκε πήρε την κεφαλιά με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει σταθερά.
14’ Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια δεξιά, ο Ρομαό έκανε στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Αθανασιάδη.
29’ Γκολ 0-1 για τον Αστέρα Τρίπολης με κοντινή κεφαλιά του Μανιά.
35’ Καλή στιγμή για την ομάδα μας να ισοφαρίσει. Ο Πάρντο μπήκε στην περιοχή από δεξιά «άδειασε» τον προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε με το δεξί, αλλά ο Αθανασιάδης απομάκρυνε.
41’ Σέντρα από δεξιά από τον Πάρντο, ο Εμενίκε με… μαγικό γυριστό στην κίνηση, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
49’ Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Καρίμ και Μάριν με τον Γερμανό να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει και τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ.
55’ ΓΚΟΛ για τον Θρύλο με τον Καρσελά που ισοφαρίζει σε 1-1! Λανθασμένη απομάκρυνση από την άμυνα του Αστέρα Τρίπολης, με τον Μαροκινό εξτρέμ της ομάδας μας να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και με ωραίο πλασέ στην κίνηση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
83’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο μας! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια αριστερά, με τον Νικολάου να πατάει δυνατά και να παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
88’ Δυνατό σουτ από τον Καρσελά λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε πολλά φάλτσα και πέρασε άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί (73’ Φιγκέιρας), Σισέ (46’ Νικολάου), Βούκοβιτς (46’ Μάρτινς), Κούτρης (85’ Ντε Λα Μπέγια), Ρομαό, Οφόε (77’ Σιώπης), Φορτούνης (89’ Μανθάτης), Πάρντο (46’ Καρσελά), Μάριν (68’ Σεμπά), Εμενίκε (46’ Ανσαριφάρντ).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Αθανασιάδης, Σίλβα, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Κουμαντέι, Ιγκλέσιας, Στανισάβλιεβιτς, Μαντιντά, Καλτσάς, Μάσα, Μανιάς.