ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-2

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ, το βράδυ της Κυριακής.

Ολιγωρία και όχι μόνο, στέρησαν από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ τη δυνατότητα να φύγει με τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ. Μία νίκη την οποία η ομάδα μας κρατούσε μέχρι το 65’, κόντρα σε… θεούς και δαίμονες και την οποία στο τέλος δεν κατάφερε να πανηγυρίσει. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα και μοιραία βρίσκεται πλέον στο κυνήγι της Κορυφής.

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Καπίνο ήταν στο τέρμα και από τα δεξιά, προς τα αριστερά, στην άμυνα, ήταν οι Ομάρ, Ρομαό, Ένγκελς και Φιγκέιρας. Ο Ζιλέ με τον Ταχτσίδη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, στον άξονα, ενώ μπροστά τους, σε πιο ελεύθερο ρόλο, ήταν ο Οτίζτζα. Ο Καρσελά άρχισε δεξιά στο ματς, αριστερά ήταν ο Μάριν και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Εμάνουελ Εμενίκε. Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ανήκε στη γηπεδούχο ομάδα. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με τους παίκτες του Θρύλου, οι οποίοι χρειάστηκαν ένα δεκάλεπτο, για να βρουν τα πατήματά τους στο ΟΑΚΑ. Διάστημα το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για την ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν», σε ορισμένες καλές προσπάθειες των γηπεδούχων.

Οι ποδοσφαιριστές του Μπέσνικ Χάσι κατάφεραν να ισορροπήσουν μετά το δεκάλεπτο και άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο. Πάσα με την πάσα, ενέργεια με την ενέργεια, ο Ολυμπιακός άρχισε να δείχνει ποια είναι η καλύτερη ομάδα, μέσα στο γήπεδο. Οι έξυπνες τοποθετήσεις από τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, έφεραν το 1-0 του Μάρκο Μάριν, έπειτα από «ασίστ»… πλάγιο (!) του Οτζίτζα. Ειδικότερα μετά το 1-0, ο Θρύλος ήταν σαφώς ανώτερος στο γήπεδο. Ήλεγχε τον ρυθμό. Κρατούσε περισσότερο την μπάλα και την ΑΕΚ πιο εύκολα μακριά από την περιοχή του Καπίνο. Ο Βάντις ήταν σε εξαιρετικό βράδυ, κρατώντας τον άξονα δημιουργικά και ανασταλτικά. Συνολικά η μεσαία γραμμή με Ταχτσίδη και Ζιλέ λειτούργησε εξαιρετικά, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε στα μετόπισθεν ο Ρομαό!

Το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να λήξει με σκορ μεγαλύτερο υπέρ της ομάδας μας, όμως σε 2-3 κλασσικές ευκαιρίες, οι οποίες παρουσιάστηκαν, οι ποδοσφαιριστές μας δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Μετά το υπέρ μας γκολ, η ΑΕΚ σαν να… τα έχασε και… εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Ξαναμπήκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, για να… εξαφανιστεί εκ νέου, λίγα λεπτά μετά, όταν ο Οτζίτζα έγραψε, λίγο μετά την έναρξη, το 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού! Σιγή στο ΟΑΚΑ, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να στρέφονται προς την αστυνομία…

Η ομάδα μας μπήκε στην επανάληψη δίχως καμία αλλαγή, ενώ από το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ και μετά, άρχισαν οι «μάχες» των οπαδών της ΑΕΚ, με την αστυνομία. Στο γήπεδο ο Ολυμπιακός έδωσε περισσότερο χώρο στην ΑΕΚ και περίμενε να την «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση. Σε μία ολιγωρία στην αμυντική γραμμή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και… αναθάρρησαν. Πλέον, ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει τον τρόπο να διατηρήσει την ψυχραιμία του και να μείνει μπροστά στο σκορ, για το υπόλοιπο του αγώνα.

Τα δακρυγόνα, με τα οποία η αστυνομία αντιμετώπιζε τους οπαδούς της ΑΕΚ, έξω από τις κερκίδες, έκαναν την ατμόσφαιρα ανυπόφορη. Οι «αψιμαχίες» με την αστυνομία είχαν αρχίσει… δειλά-δειλά, από το πρώτο ημίχρονο, όμως ειδικά μετά το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, συνεχίστηκαν με πολύ μεγάλη ένταση. Αρχικά, οι αναπληρωματικοί της ΑΕΚ ήρθαν στο απέναντι πέταλο, προκειμένου να κάνουν προθέρμανση (οι δικοί μας ποδοσφαιριστές βρίσκονταν ήδη εκεί). Στη συνέχεια, ο κόσμος άδειασε ένα κομμάτι της εξέδρας, δίπλα στο πέταλο που βρίσκεται προς τον σταθμό Ειρήνη. Πλέον, κανείς στο γήπεδο δεν μπορούσε να αναπνεύσει, ενώ λίγο μετά (1-2 λεπτά) ο διαιτητής Σιδηρόπουλος διέκοψε τον αγώνα. Ο Ανέστης είχε ανέβει στη μεσαία γραμμή, αδυνατώντας να αναπνεύσει, ενώ ο Σιδηρόπουλος έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Λίγη ώρα μετά, ο διαιτητής βγήκε στο γήπεδο να ελέγξει την κατάσταση, η οποία παρέμενε ανυπόφορη. Ο κόσμος δίπλα στο πέταλο, κάτω από την θύρα 2, συνέχισε να αδειάζει την εξέδρα, καθώς ήταν αδύνατο να αναπνεύσουν. Μετά από ένα μικρό διάστημα, ακόμη, ο Σιδηρόπουλος, με τις δύο ομάδες, βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, για να συνεχιστεί το ματς. Είχαν χαθεί περίπου 10 λεπτά αγώνα. Με την επανέναρξη του ματς, η ΑΕΚ μπήκε εκ νέου πιο δυναμικά και άρχισε ξανά να πιέζει, για να βρει την ισοφάριση. Ο Ολυμπιακός κρατούσε. Πολύ κινητικός ήταν από δεξιά για την ΑΕΚ ο Χριστοδουλόπουλος, με τον οποίο ο Φιγκέιρας είχε αντιμετωπίσει ορισμένα προβλήματα.

Το παιχνίδι είχε μεταφερθεί περισσότερο προς την περιοχή του Ολυμπιακού και η ομάδα μας έψαχνε την αντεπίθεση, για να βγει μπροστά. Η ισοφάριση ήρθε, μοιραία, για την ΑΕΚ, από στημένη φάση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου. Ένα από τα πολλά φάουλ, τα οποία ο διαιτητής Σιδηρόπουλος καταλόγιζε κυριολεκτικά με το… παραμικρό, υπέρ της ΑΕΚ, φέρνοντάς την με ευκολία προς την περιοχή του Καπίνο.

Ο Ολυμπιακός «πέταξε στα σκουπίδια» την καλή παρουσία του στο πρώτο μέρος και την αρχή του δευτέρου, βάζοντας την ΑΕΚ ξανά στο παιχνίδι και δίνοντάς της δικαίωμα να ελπίζει, στο τελευταίο δεκάλεπτο για κάτι καλύτερο από την ισοπαλία… Σε φάουλ επάνω στον Σεμπά, στο 83’, ο Σιδηρόπουλος απέβαλε τον Μπέσνικ Χάσι, για διαμαρτυρία! Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, το… έργο που παιζόταν εις βάρος του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε με το γκολ του Μάνταλου, το οποίο έμελλε να γράψει και το τελικό αποτέλεσμα και την αποβολή του Ένγκελς!

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει ένα ματς το οποίο μέχρι το 65’ κρατούσε στα χέρια του και πλέον είναι αναγκασμένος να κυνηγήσει τη δική του ανατροπή στην υπόθεση «τίτλος», έχοντας βέβαια πολύ δρόμο μέσα στη σεζόν και γνωρίζοντας καλά πως είναι να κόβεις πρώτος το νήμα, στο τέλος του πρωταθλήματος.

Το φιλμ του αγώνα:

12’ Σουτ του Γκάλο, απέκρουσε ο Καπίνο.
13’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ζιλέ έστρωσε με το κεφάλι στον Καρσελά, αλλά το σουτ του Μαροκινού, μέσα από την περιοχή, δεν ήταν το ιδανικό και η μπάλα κατέληξε άουτ!
22’ Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Οτζίτζα κάνει το… έξυπνο πλάγιο προς τον Μάριν και ο Γερμανός με μαγικό πλασέ, “κρέμασε” τον Ανέστη από δύσκολη θέση και έβαλε μπροστά στον σκορ τον Θρύλο!
32’ Ακόμα μια μεγάλη στιγμή. Ο Οτζίτζα έδωσε στον Καρσελά, ο Μαροκινός άδειασε έναν αμυντικό, στη συνέχεια σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Ανέστης με δύσκολη επέμβαση σταμάτησε την προσπάθεια του!
38’ Ο Ομάρ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ζιλέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
46’ Γκολ! Ακόμα ένα πανέμορφο τέρμα! Ο Οτζίτζα έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά από κόντρες και από το ύψος της περιοχής με υπέροχο αριστερό πλασέ, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Ανέστη!
56’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης, μετά από ασυνεννοησία στο κέντρο της άμυνας, σούταρε από την μικρή περιοχή, αλλά ο Καπίνο ήταν και πάλι εκεί και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
64’ Γκολ για την ΑΕΚ. Σκόρερ των γηπεδούχων ο Χριστοδουλόπουλος.
80′ Γκολ για τους γηπεδούχους. Σκόρερ και πάλι ο Χριστοδουλόπουλος με εκτέλεση φάουλ.
89’ Ο Μάνταλος μέσα από την μικρή περιοχή κάνει το 3-2 για την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK: Ανέστης, Μπακάκης, Τσόσιτς, Βράνιες, Γκάλο, Σιμόες (28’ Γαλανόπουλος), Γιόχανσον, Κλωναρίδης (46’ Λιβάγια), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (90+4’ Αϊντάρεβιτς), Αραούχο.
Ολυμπιακός: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό (71’ Ζντιέλαρ), Ένγκελς, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Ταχτσίδης, Καρσελά (82’ Πάρντο), Μάριν (65’ Σεμπά), Οτζίτζα, Εμενίκε.