LIVE: Άστον Βίλα Κ20 – Ολυμπιακός Κ20

Παρακολουθήστε μέσω του olympiacos.org την εξέλιξη του αγώνα της ομάδας Νέων του Ολυμπιακού με την Άστον Βίλα, για τους «8» του NextGen.

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού βρίσκεται στο Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας. Στο Βίλα Παρκ τίθεται αντιμέτωπη με την ομάδα Νέων της Άστον Βίλα, στο πλαίσιο της φάσης των «8» του NextGen Series!

Μέσω του www.olympiacos.org μπορείτε να παρακολουθείτε ΖΩΝΤΑΝΑ την εξέλιξη του πολύ σημαντικού αγώνα που δίνουν οι παίκτες του Μπερντ Στορκ.

Η σελίδα θα ανανεώνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Καλησπέρα σας από το Βίλα Παρκ, εδώ όπου η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει αυτή την ώρα την αντίστοιχη της Άστον Βίλα.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Καραγκούνης, Λυκογιάννης, Ρουγκάλας, Λεάντρο, Μ. Σιώπης, Δ. Σιώπης, Βουτσιώτης, Γκίνο, Λύρας, Ιωαννίδης.

Στον πάγκο είναι οι Βλάχος, Βούρος, Παιδάκης, Παπασάβας, Σούκιας, Πασαλίδης, Βέργος.

Η ενδεκάδα της Άστον Βίλα: Γουότκινς, Γουεμπ, Κινσέλα, Λάιντεν, Ντονασιέν, Λιούις, Μπάρτον, Καράδερς, Ρόμπινσον, Μπερκ, Γκρίλις.

Στον πάγκο είναι οι Γκραντ, Μπέιτμαν, Κάλντερ, Κρουκς, Καλίντ, Κάουανς, Ο’Μπράιεν.

Διαιτητής είναι ο Κέβιν Τζόνσον, με βοηθούς τους Τόμας Μπράμαλ και Κρις Γουόρντ, όλοι από τη Μεγάλη Βρετανία.

1’ Το παιχνίδι μόλις άρχισε!

Με άσπρη φανέλα, κόκκινο σορτσάκι και κόκκινες κάλτσες παίζει ο Ολυμπιακός μας, με τα κλασικά της χρώματα παίζει η Άστον Βίλα.

Περίπου 200 φίλοι του Ολυμπιακού στις εξέδρες του Βίλα Παρκ τραγουδούν, έχουν κρεμάσει πανό και ενθαρρύνουν τους παίκτες του Μπερντ Στορκ!

5’ Η κατοχή σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά ανήκει στον Ολυμπιακό, ο οποίος παίζει πολύ από τα δεξιά, με Καραγκούνη, Δημήτρη Σιώπη και Γκίνο, που βγαίνει προς αυτή την πλευρά.

8’ Πρώτο σουτ στο ματς από τον Ολυμπιακό, με τον Λύρα να ελίσσεται από αριστερά, να συγκλίνει και να σουτάρει με το δεξί. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γουότκινς.

10’ Απάντηση από την Άστον Βίλα, με το σουτ του Γκρίλις, το οποίο εξουδετέρωσε ο Χουτεσιώτης, μπλοκάροντας την μπάλα.

12’ Γκολ για την Άστον Βίλα. Ο Γουέμπ γέμισε από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς της ομάδας μας και έφτασε στον Μπερκ, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για τους Εγγλέζους.

Άστον Βίλα Κ20-Ολυμπιακός Κ20 1-0 στο 12’. Κρίμα για την ομάδα μας, η οποία είχε μπει δυνατά στο ματς. Ο κόσμος φωνάζει αυτή τη στιγμή ακόμη πιο δυνατά, ενθαρρύνοντας τους «ερυθρόλευκους». Ο Μπερντ Στορκ φωνάζει από τον πάγκο για πίεση.

15’ Συμπληρώνεται ένα τέταρτο αγώνα στο Βίλα Παρκ, με τον Ολυμπιακό να μην είναι κατώτερος του αντιπάλου του, αλλά να βρίσκεται πίσω στο σκορ από μία ολιγωρία. Οι παίκτες μας πιέζουν για να φτάσουν τώρα στην ισοφάριση και από εκεί να κυνηγήσουν την πρόκριση.

17’ Σέντρα-σουτ του Καραγκούνη, μπλοκάρει ο Γουότκινς.

20′ Παραμένει το 1-0 για την Άστον Βίλα στο Βίλα Παρκ, ο Ολυμπιακός κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και η μπάλα φτάνει πλέον λιγάκι πιο εύκολα στον Ιωαννίδη, μπροστά στην επίθεση.

24’ Φάουλ του Γκίνο από αριστερά, δεν ήταν πολύ καλά εκτελεσμένο και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γουότκινς.

27’ ο κ. Στορκ σήκωσε για προθέρμανση τον Βούρο.

28’ Σουτ του Μπάρτον από δεξιά και έξω από την περιοχή, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε και η άμυνα του Ολυμπιακού απομάκρυνε.

30’ Μισή ώρα αγώνα στο Βίλα Παρκ, πάντα στο 1-0 το σκορ για την αγγλική ομάδα, ο Ολυμπιακός πιέζει για την ισοφάριση. Σουτ του Δημήτρη Σιώπη από αριστερά και λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε την μπάλα ο Γουότκινς.

32’ Σουτ του Ρόμπινσον μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Αυξημένο το κρύο στο γήπεδο της Άστον Βίλα, όμως ο κόσμος του Ολυμπιακού τραγουδάει διαρκώς και «ζεσταίνει» τους παίκτες!

35’ Ωραίος συνδυασμός Λυκογιάννη και Λύρα από αριστερά, με τελικό αποδέκτη τον Ιωαννίδη, ο οποίος σουτάρει και βλέπει τον Γουότκινς ενστικτωδώς να του αρνείται το γκολ! Μεγάλη στιγμή για γκολ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν έχει απλώς ισορροπήσει το ματς, αλλά έχει την υπεροχή!

39’ Άστοχο σουτ του Λυκογιάννη από αριστερά. Ο κ. Στορκ σήκωσε για προθέρμανση τους Σούκια, Πασαλίδη και Βέργο.

42’ Ο κ. Στορκ σήκωσε για ζέσταμα και τους Παπασάβα και Παιδάκη, την ώρα που ο Ολυμπιακός πιέζει για την ισοφάριση και η μπάλα παίζεται περισσότερο προς την εστία του Γουότκινς.

44’ Πλασέ μέσα από την περιοχή του Ρόμπινσον, η μπάλα κατέληξε εύκολα στα χέρια του Χουτεσιώτη.

Λήξη του πρώτου μέρους. Άστον Βίλα Κ20-Ολυμπιακός Κ20 πάντα στο 1-0, με την ομάδα μας να έχει χάσει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Το παιχνίδι είναι αρκετά μοιρασμένο, σε αυτό το πρώτο 45λεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» σε πολλά σημεία του να έχουν σαφή υπεροχή έναντι του αντιπάλου τους.

46’ Έναρξη της επανάληψης. Πρώτη αλλαγή για την ομάδα το Ολυμπιακού, με τον Παπασάβα να παίρνει τη θέση του Βουτσιώτη. Προθερμαίνονται ακόμη οι Παιδάκης και Σούκιας.

«Θρύλε μπορείς, μπορείς να προκριθείς» φωνάζει ο κόσμος του Ολυμπιακού στην εξέδρα του Βίλα Παρκ.

48’ Μεγάλη ευκαιρία για γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Γκίνο από δεξιά με το κεφάλι έφερε την μπάλα στην περιοχή, όπου ο Ιωαννίδης την πήρε, έκανε το γυριστό σουτ με το δεξί και την είδε να περνάει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γουότκινς!

50’ Φάουλ του Λυκογιάννη από δεξιά, ανάποδη κεφαλιά του Ιωαννίδη, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία της Άστον Βίλα!

52’ Κίτρινη κάρτα στον Καράδερς για θέατρο.

54’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Γκίνο έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Γουέμπ και τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Γουότκινς!

60’ Παραμένει το 1-0 στο Βίλα Παρκ, με την Άστον Βίλα να έχει ισορροπήσει πάλι το ματς.

63’Επέλαση του Γκίνο και σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γουότκινς!

65’ Δοκάρι για την Άστον Βίλα, έπειτα από σουτ του Ρόμπινσον.

Καλή η διαιτησία του κ. Τζόνσον, ο οποίος παίζει «ελαφρά» έδρα.

70’ Παραμένει το 1-0 στο Βίλα Παρκ και ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να ζητά την ισοφάριση.

72’ Τρεις αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Βέργος αντί του Γκίνο. Ο Πασαλίδης αντί του Λύρα και ο Παιδάκης αντί του Δημήτρη Σιώπη.

73’ Μεγάλη ευκαιρία για την Άστον Βίλα. Ο Γουέμπ σέντραρε από δεξιά, ο Ρόμπινσον πήρε την κεφαλιά και ο Χουτεσιώτης έκανε εκπληκτική επέμβαση, κρατώντας το σκορ αναλλοίωτο!

78’ Στον πάγκο ο Ολυμπιακός έχει ακόμη τους Βούρο, Σούκια και τον τερματοφύλακα Βλάχο.

80’ Δέκα λεπτά αγώνα απομένουν στο Βίλα Παρκ και ο Ολυμπιακός ακόμη κυνηγάει την ισοφάριση, έχοντας χάσει πολλές ευκαιρίες για να την πετύχει.

82’ Αλλαγή για την Άστον Βίλα. Ο Μπέιτμαν παίρνει τη θέση του Λιούις.

85’ Διπλή, εκπληκτική επέμβαση του Χουτεσιώτη σε διαδοχικά σουτ των Καράδερς και Ρόμπινσον!

88’ Ο Σούκιας στη θέση του Ιωαννίδη.

90’ Κίτρινη κάρτα στον Μπερκ.

90’ + Απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Λεάντρο, με τον Γουότκινς να διώχνει ενστικτωδώς στην γωνιά του σε κόρνερ!! Τεράστια ευκαιρία για γκολ για τον Ολυμπιακό μας!

90’+ Ο Κινσέλα διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή, έπειτα από κόρνερ του Παιδάκη και προβολή του Βέργου!!!

90’ +3 Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Τζόνσον. Ο Ολυμπιακός αποχαιρετά την εφετινή διοργάνωση του NextGen Series όχι απλά με το κεφάλι ψηλά!

Οι παίκτες του Μπερντ Στορκ πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο Βίλα Παρκ, έπαιξαν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, έδειξαν τεράστια θέληση και έκαναν τους φίλους της ομάδας μας στις εξέδρες του γηπέδου να τους αποθεώσουν μετά το τέλος του αγώνα!