Ήταν καλύτερος, αλλά έμεινε στην ισοπαλία

Το βαθμό της ισοπαλίας πήρε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη μετά το 1-1 επί του Άρη, για την 7η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Παρά το γεγονός πως ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος του Άρη στη Θεσσαλονίκη, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη μετά το ισόπαλο 1-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των Stoiximan Super League Playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο ματς, όμως δεν μπόρεσαν να σημειώσουν ένα δεύτερο γκολ το οποίο θα έκανε τη διαφορά και θα τους έδινε τους βαθμούς της νίκης, μένοντας έτσι στο 1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να φτάνει στην επίτευξή του, αν και σημείωσε ένα το οποίο ακυρώθηκε. Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ο Ορτέγκα σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά και ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, στο 8′, ο Φορτούνης «άνοιξε» την μπάλα στ’ αριστερά για τον Γιόβετιτς με τον Μαυροβούνιο να πλασάρει στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Γκολ όμως το οποίο ακυρώθηκε για φάουλ του Μαρτίνς στην αρχή της φάσης.

Συνέχισε ο Ολυμπιακός να είναι καλύτερος του Άρη και να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, όπως στο 24′ ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο Γιόβετιτς πήρε την κεφαλιά και έδιωξε ξανά σε κόρνερ ο Κουέστα. Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε στο 25′ ο Φορτούνης με τον Ιμπόρα να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Άρη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η τελευταία καλή φάση των «ερυθρόλευκων», όταν ο Ντόη έκανε το πλασέ από τη μικρή περιοχή, έδιωξε ο Κουέστα και στην επαναφορά ο Ελ Κααμπί βρήκε την μπάλα η οποία όμως σταμάτησε επίσης στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Άρης χωρίς να έχει καμία καλή ευκαιρία, στο 48′ ο Μορόν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντόη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε για το 1-0. Η αντίδραση των Πειραιωτών όμως ήταν άμεση και στο 53′ ήρθε η ισοφάριση σε 1-1, όταν ο Ελ Κααμπί άλλαξε την μπάλα με τον Φορτούνη, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έδωσε στον Μαρτίνς και ο Πορτογάλος με πλασέ από τ’ αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έδειχνε πως είχε τον έλεγχο του ματς και δημιούργησε καλές ευκαιρίες, χωρίς όμως να φτάνει στο δεύτερο γκολ. Στο 58′ ο Ελ Κααμπί έκανε την κάθετη πάσα, ο Μαρτίνς πλάσαρε και έδιωξε ο Κουέστα, ενώ στο 86′ απείλησε ο Φορτούνης με μακρινό σουτ και τον τερματοφύλακα του Άρη να μπλοκάρει. Οι γηπεδούχοι απείλησε στο 90+2′ σε αντεπίθεση του Μορόν, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Τζολάκης.

Έτσι έμεινε το 1-1 στην αναμέτρηση και ο Ολυμπιακός πήρε το βαθμός της ισοπαλίας.

Άρης (Α. Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Τζουλς, Νταρίντα, Σαβέριο (60′ Ζαμόρα), Φετφατζίδης (60′ Μολό), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Έσε (58′ Τσικίνιο), Μαρτίνς (79′ Ναβάρο), Γιόβετιτς (58′ Ποντένσε), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (87′ Ελ Αραμπί).